Na mieszkańców połowy Rzymu nałożono zakaz oddawania krwi. Powód to wystąpienie w stolicy Włoch kolejnych przypadków bolesnej choroby zwanej gorączką czikungunia.
Od końca sierpnia wystąpienie wirusa czikungunia (chikungunya) stwierdzono u co najmniej 17 mieszkańców południowo-wschodnich dzielnic Rzymu, a w całym regionie Lacjum - u 27 osób. Wobec kolejnych diagnozowanych przypadków, miejscowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo epidemiologiczne postanowiły wprowadzić w tych częściach miasta zakaz oddawania krwi, by uniknąć przypadkowego przenoszenia wirusa.
Zakaz obejmuje około 1,2 miliona ludzi - mieszkańców i przyjezdnych. Ktokolwiek odwiedził objęte restrykcjami okolice po 25 sierpnia powinien - zgodnie z zaleceniami władz - powstrzymać się od oddawania krwi przez 28 dni.
Nie ma szczepionki
Wirus choroby przenoszony jest głównie przez jeden gatunek owada - komara tygrysiego (Aedes albopictus). Objawy - między innymi wysoka gorączka, zapalenie kości, stawów i mięśni, uporczywe bóle głowy, nudności, wysypka - zwykle ustępują po kilku dniach, ale u niektórych osób choroba przechodzi w stan chroniczny. To zaś oznacza trwające latami silne bóle stawów i mięśni. Wirus nie jest śmiertelny, ale nie ma na niego szczepionki.
Choroba występuje przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i Afryce Subsaharyjskiej ("czarnej Afryce"). Jednak w XX, a zwłaszcza XXI wieku coraz więcej przypadków odnotowuje się w obu Amerykach i w Europie, w tym w Hiszpanii i właśnie we Włoszech. To w tym kraju w 2007 roku stwierdzono ogniska choroby w okolicach Rawenny.
Minister apeluje o masową dezynsekcję
Minister zdrowia Włoch Beatrice Lorenzin oświadczyła, że jej resort jest bardzo zaniepokojony sytuacją. Zaapelowała do władz Rzymu o przeprowadzenie natychmiastowej dezynsekcji na masową skalę. Burmistrz włoskiej stolicy Virginia Raggi w reakcji na ten apel zaleciła, by ta nadzwyczajna operacja rozpoczęła się w trybie pilnym, i to zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.
Autor: rzw / Źródło: TVN Meteo, Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Centers for Disease Control and Prevention (public domain)