TOPR-owcy w akcji. Tak było 80 lat temu

Grupa ratowników TOPR w Tatrach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

TOPR działa od 1909 roku, czyli już 103 lata. Ratownicy zawiesili swoją pracę tylko raz, podczas II Wojny Światowej, ale na prośbę niemieckiego okupanta przywrócili działalność w 1940 r., funkcjonując pod nazwą "Freiwillige Tatra Bergwacht".

W 1952 TOPR został włączony w strukturę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale cztery lata później ratownicy działali już pod nazwą "Grupa Tatrzańska GOPR".

W 1963 r. TOPR po raz pierwszy użył śmigłowca w akcji ratunkowej. Był to SM-1 (polska wersja Mi-1). Przetransportował turystę za złamaną nogą z Doliny Pięciu Stawów do szpitala w Zakopanem. Natomiast psy ratunkowe pierwszy raz pojawiły się w akcji w 1974 r. Pionierem był owczarek niemiecki "Cygan".

W 1991 TOPR usamodzielnił się, wychodząc ze struktur GOPR-u, a W 1999 TOPR przyjęty w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego (IKAR).

Tak było 70 lat temu

Poniższe zdjęcia przedstawiają pracę ratowników w latach 30. i 40. Fotografie prezentują sylwetki ważnych osobistości ratownistwa górskiego z tamtego okresu m.in. gen. Mariusza Zaruskiego, kierownika TOPR, Józefa Oppenheima, Janinę Lateczkową czy Elżbietę Ziętkiewicz.

Fotograf uchwycił akcję szukania zasypanych przez lawine, czy poszukiwania w Dolinie Strążyskiej. Zdjęcia z lat 40. zostały wykonane przez propagandę niemiecką.

W Tatrach wciąż zagrożenie lawinowe

Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej, rosnącej skali) z tendencją rosnącą, poinformował ratownik TOPR, Piotr Konopka. Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, więc nie powinno dochodzić do samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Warunki do uprawiania turystyki pieszej są częściowo niekorzystne. - Wyjście w góry powyżej górnej granicy lasu wymaga umiejętności oceny zagrożenia w terenie - ostrzega ratownik dyżurny TOPR, Jakub Hornowski.

Szlaki w wyższych partiach gór są mocno oblodzone. W części reglowej wraz z upływem dnia śnieg pokrywający ścieżki robi się grząski i przepadający.

Ratownicy TOPR przestrzegają, że postępujące ocieplenie może zwiększać zagrożenie lawinowe, szczególnie na stokach nasłonecznionych oraz powyżej 1400 m n.p.m.

Na Kasprowym Wierchu w czwartek rano leżało 195 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały 12 stopni mrozu.

W Karkonoszach też "dwójka"

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje też w rejonie Karkonoszy. Z powodu znacznych różnic temperatur w nocy i w ciągu dnia szlaki są mocno oblodzone, a warunki turystyczne bardzo trudne.

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach odłożenia śniegu, m.in. w zagłębieniach terenowych, żlebach i jarach.

Pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór wynosi od 30 do 135 cm, ale w miejscach odkładania śniegu może dochodzić nawet do 200 cm.

W nocy temperatura może spaść nawet do minus czterech stopni Celsjusza, a w ciągu dnia będzie oscylowała w granicach zera.

Ratownicy ostrzegają, że z powodu spadku temperatur na szlakach występuje bardzo duże oblodzenie. Bezpieczne poruszanie jest możliwe wyłącznie przy umiejętnym użyciu raków.

Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 100 cm, wieje słaby, północny wiatr, widoczność jest ograniczona do ok. 100 m, a temperatura dochodzi do ok. minus czterech stopni.

W Bieszczadach "jedynka"

Natomiast w Bieszczadach nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, informuje Wojciech Rząsa z bieszczadzkiej grupy GOPR.

- Zagrożenie lawinowe występuje na stromych, północnych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiatr nawiał duże ilości śniegu. Dotyczy to m.in. połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, a także masywów Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - mówi Rząsa.

Ratownik dodaje, że w miejscach, gdzie przebiegają szlaki turystyczne zagrożenie właściwie nie występuje.

W czwartek rano w Bieszczadach termometry wskazywały od zera stopni Celsjusza w Cisnej do czterech stopni mrozu w Ustrzykach Górnych. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

W Bieszczadach leży od 30 do 140 cm zmrożonego śniegu.

Autor: mm/rs / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Poniedziałek w części kraju zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na terenie trzech województw. Najgroźniejsze zjawiska są spodziewane w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Tu będzie groźnie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela w części kraju upływała pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie, deszcz pozalewał piwnice. Strażacy w całym województwie interweniowali ponad 200 razy.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 w niektórych regionach Polski pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś - poniedziałek 08.07. Ulga od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe