Naukowcy przebadali pewien interesujący jednokomórkowy organizm - śluzowca. Okazało się, że mimo iż nie ma mózgu, może się uczyć, a nawet przekazywać swoją wiedzę innym organizmom.
Przebadane przez naukowców zostało Physarum polycephalum. To gatunek należący do gromady śluzowców, czyli organizmów jednokomórkowych, które nie są ani zwierzętami, ani roślinami, ani grzybami. Jeśli ta definicja nie pozwala Wam skojarzyć, czym są śluzowce, to spójrzcie na zdjęcie po prawej, a wtedy skojarzycie, że kiedy połączą się w grupy, możecie zobaczyć je w ściółce leśnej.
Audrey Dussutour i David Vogel, naukowcy z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji, już jakiś czas temu udowodnili, że śluzowce to wyjątkowe stworzenia. Wykazali, że choć nie mają mózgu, potrafią się uczyć na podstawie własnych doświadczeń. Teraz Dussutour i Vogelowi udało się zauważyć, że śluzowce potrafią również... nauczać.
Bardzo ciekawy test
Badacze stworzyli śluzowcom kilka torów przeszkód, na końcu których czekało na nie pożywienie. Aby je zdobyć, część z nich musiała przejść przez mostek pokryty solą, za którą nie przepadają. Dzięki temu Dussutour i Vogel nauczyli śluzowce ignorować tę substancję. W międzyczasie inne osobniki miały przeprawić się przez kładkę niepokrytą żadną substancją. Po tym szkoleniu badacze podzielili organizmy na trzy grupy. W pierwszej były pary śluzowców wyćwiczonych w pokonywaniu przeszkody z soli, w drugiej znalazły się pary osobników, którym nic nie stało na drodze, a w trzeciej - pary mieszane. Pary te, połączone w jedno, stawały do wyścigu po zasolonym moście. Okazało się, że pary mieszane poruszały się tak samo szybko, jak pary wyćwiczone i dużo szybciej, niż pary niewyćwiczone. To sugeruje, że wiedza o nieszkodliwości soli została przekazana przez jednego śluzowca drugiemu.
Szczegóły widać pod mikroskopem
Aby sprawdzić, czy faktycznie nastąpiło przekazanie informacji, naukowcy rozdzielili śluzowce po jednej i trzech godzinach od połączenia i powtórzyli eksperyment z mostem. Wszystkie śluzowce wyćwiczone zignorowały sól, a więc zdały test. Pozytywny wynik uzyskały także te organizmy niewyćwiczone, które zostały połączone z wyćwiczonymi na trzy godziny. Pod mikroskopem zauważono, że po trzech godzinach w miejscu połączenia tworzy się żyła. Ta żyła to kanał, którym jest przekazywana informacja.
Wyniki badań zostały opublikowane 21 grudnia 2016 roku w dzienniku "Proceedings of the Royal Society B".
Autor: AP/map / Źródło: sciencedaily.com