Do niedawna to zachodni wierzchołek Łysicy uchodził za najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich. Naukowcom udało się ustalić, że wyższy od niego jest wierzchołek wschodni, nazywany Skałą Agaty.
Łysica ma dwa wierzchołki. Wysokość zachodniego, również nazywanego Łysicą, do niedawno oceniano na 611,8 metra nad poziomem morza, a wschodniego, zwanego Skałą Agaty - na 608,4. Oba wierzchołki oddalone są od siebie o około 700 metrów. Pomiary przeprowadzone przez doktora Macieja Hajdukiewicza i doktora inżyniera Ihora Romanyshyna z Katedry Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami Politechniki Świętokrzyskiej dowiodły, że to Skała Agaty jest wyższa.
- W wyniku poczynionych badań okazało się, że wschodni wierzchołek jest nieco wyższy niż ten, który zawsze był uważany za najwyższy, czyli Łysica. To nie jest tak, że to jest osobna góra, tylko w innym miejscu jest jej najwyższy punkt - poinformował w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl Arkadiusz Adamczyk ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Skała Agaty wyższa niż Łysica
Nowa wysokość Łysicy to 613,31 m n.p.m., a Skały Agaty to 613,96. Różnica wynosi zaledwie 65 centymetrów. Jak przekazał Świętokrzyski Park Narodowy, informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami - za pomocą urządzenia GPS oraz pomiarów niwelacyjnych. Oba potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy. Wyniki pomiarów opisano w 2017 roku w piśmie "Structure and Environment". Później pomiary zostały powtórzone metodą precyzyjną - statycznym pomiarem Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej. Z tych pomiarów wyszły jeszcze wyższe wartości. Szczegółowe pomiary opublikowano w artykule naukowym w tym samym piśmie w 2019 roku.
Świętokrzyski Park Narodowy postanowił zarejestrować nowe wysokości w Państwowym Zasobie Geodezyjnym. Dzięki uprawnionemu geodecie powtórzono pomiary oraz przeprowadzono całą procedurę związaną ze sporządzeniem pomiarów i przekazaniem ich do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
- W Polsce musi to zostać przeprowadzone według określonej metodologii przez uprawnionego geodetę. Nowe pomiary są zaakceptowane i uwzględnione w spisie kartograficznym, więc możemy oficjalnie podawać nowe wysokości - tłumaczył Adamczyk. Jak przyznał nasz rozmówca, różnicy w wysokości dwóch wierzchołków w żaden sposób nie da się odczuć, gdyż Łysica jest lepiej zaadaptowana turystycznie i bardziej atrakcyjna dla turystów, jest tam lepszy widok. - Do wierzchołka Agaty dojść jest ciężko, jest on zarośnięty - dodał Adamczyk.
"Zgodnie z prawem nie można tam chodzić"
Przejście na Skałę Agaty nie jest jeszcze gotowe dla turystów.
- Przez Skałę Agaty nie prowadzi żaden szlak turystyczny, prawo zakazuje tam wstępu. My, jako Świętokrzyski Park Narodowy, nie możemy otworzyć tego terenu tak z dnia na dzień, wiąże się to z wykonaniem wielu prac. Udostępnienie musi zaakceptować Ministerstwo Środowiska - tłumaczył Adamczyk. Dopiero wtedy będzie można stworzyć tam udogodnienia dla turystów.
Autor: dd / Źródło: ŚPN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Hałun/Wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)