Naukowcy nie mają wątpliwości. Homeopatia jest terapią nieskuteczną. Jej działanie niczym nie różni sie od placebo. Eksperci apelują, żeby porzucić ten sposób leczenia.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Australijski Instytut Zdrowia i Medycyny zlecił zespołowi pod kierownictwem prof. Paula Glasziou ustalenia, czy homeopatia działa, czy jest bezużyteczna. Naukowcy wykonali 57 przeglądów systematycznych, które zawierały 176 pojedynczych badań klinicznych i koncentrowały się na 68 różnych chorobach. Na ich podstawie stwierdzili, że nie ma dowodów, aby homeopatia była skuteczniejsza niż placebo.
- Te badania dowodzą o terapeutycznym końcu homeopatii - podkreślił Glasziou, który jest profesorem medycyny opartej na dowodach naukowych i pracuje na Uniwersytecie Bonda.
Dodał też, że na całym świecie wydano już wystarczającą ilość pieniędzy na badania potwierdzające nieskuteczność homeopatii i czas najwyższy spożytkować te środki na badania nad pożytecznymi lekami, ratującymi życie.
Homeopatia do lamusa
Na swoim blogu profesor napisał, że co prawda efekt placebo, jaki daje homeopatia, jest wystarczająco silny, żeby powstrzymać np. ból głowy, ale nie jest w stanie zatrzymać rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych takich jak HIV czy malaria. Podkreślił, że opóźnianie skutecznych metod leczenia w nadziei, że homeopatia będzie działać, jest niebezpieczne i ryzykowne dla zdrowia, a nawet życia.
Mimo złej prasy i wielu badań naukowych nad skutecznością homeopatii w Stanach Zjednoczonych to wciąż wielki biznes, z którego korzysta 50 proc. Amerykanów i który wspiera budżet państwa 34 mld. dol.
W Polsce według ustawy o prawie farmaceutycznym leki homeopatyczne mogą być przepisywane pacjentom przez dyplomowanych lekarzy, ale Naczelna Izba Lekarska uznaje praktykowanie homeopatii przez lekarzy za błąd w sztuce lekarskiej, a przepisywanie preparatów homeopatycznych za nieetyczne i niegodne profesji.
Czym jest homeopatia?
Należy do medycyny niekonwencjonalnej. Polega podawaniu pacjentowi wysoko rozcieńczonych substancji, które mają leczyć choroby o o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji.
Leki homeopatyczne przygotowywane są przez sukcesywne rozcieńczanie. Po każdym rozcieńczaniu roztwór jest w specjalny sposób mieszany, co ma zwiększyć efektywność otrzymanej substancji. Rozcieńczanie trwa na ogól tak długo, aż w roztworze nie pozostanie nic z substancji początkowej.
Autor: mar/map / Źródło: popsci.com, independent.co.uk