Koralowce Wielkiej Rafy Koralowej po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy uwolniły miliony jaj i plemników do wód otaczających ten ekosystem. Jest to dość niedawno odkryte i bardzo rzadko obserwowane przez człowieka zjawisko.
To niemal niemożliwe do zaobserwowania zdarzenie przyciągnęło wielu naukowców morskich oraz turystów, którzy z zachwytem podziwiali rozmnażanie się tych parzydełkowców. Profesor Jamie Saymour przekazał, że do zapłodnienia dochodzi zwykle w listopadzie i w grudniu.
Niesamowite obrazy
Turystka Susie White z Wysp Salomona powiedziała, że nigdy wcześniej nie widziała czegoś takiego na oczy.
- Rafa wyglądała jakby się paliła. Jest to naprawdę niesamowite - mówi turystka.
Idealne, powtarzające się warunki sprawiły, że w ciągu dwóch miesięcy po raz drugi doszło do zapłodnienia koralowców. Pełnia księżyca w listopadzie oraz ciepła woda morska, która osiąga nawet 28 st. C pobudzała koralowce do uwalniania jaj i nasienia. Kolejna pełnia miała miejsce na początku grudnia, która znów stworzyła idealne warunki do rozmnażania.
Niedawno odkryte tarło
Tarło koralowców znane jest naukowcom od 30 lat. Niezwykle rzadko udaje się nakręcić rozmnażanie się tych zwierząt. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami operator podwodny oraz biolog morski Richard Fitzpatrick, powiedział, że ostatnie tarło było jednym z najbardziej niezwykłych jakie miał okazje obserwować.
- Wiele twardych i miękkich korali rozmnażało się pamiętnej nocy - opowiadał Fitzpartick.
Naukowcy wyjaśniają, że tarła korali na ogół trwają w nocy. Niewielka liczba ludzi ma możliwość zaobserwować ten niezwykły spektakl. Pełnia powoduje, że spowolnione zostają pływy morskie. Woda po pełni jest spokojniejsza, morskie organizmy mogą do woli najeść się pływającymi jajeczkami raf.
Duża bioróżnorodność
Wielka Rafa Koralowa uznana jest za najlepsze miejsce do obserwowania tarła na świecie. W tym ekosystemie znajduje się najwięcej różnych gatunków morskich stworzeń. Rafa znajduje się u wybrzeżu Queensland i tworzy ją ponad 60 proc. korali na świecie.
Autor: mab/rp / Źródło: Reuters TV