Naukowcy uważają, że w zbiorniku odizolowanym od wpływów środowiska zewnętrznego przez blisko milion lat mogą żyć równie skomplikowane organizmy, co w wodach oceanów i jezior na całym świecie. Pozwala to przypuszczać, że rozwinięte formy życia mogą istnieć w podobnych jeziorach na księżycach Jowisza i Saturna.
Wostok - największe jezioro na Ziemi nietknięte przez człowieka, leży pod warstwą czterech kilometrów lodu. Rosyjscy badacze od 1998 roku pobierają próbki z coraz większych głębokości. Ostatnie badania potwierdziły, że życie jest w nim możliwe.
Tysiące trafień
Naukowcy poddali próbki szeregowi testów i badań. Wyniki były dla naukowców pozytywnie zaskakujące - w wodzie odkryto zarówno tysiące małych, prostych organizmów jednokomókowych, jak i bardziej skomplikowane formy, których istnienie jest ściśle powiązane z występowaniem skorupiaków i ryb.
94 proc. odkrytych organizmów stanowiły proste, jednokomórkowe bakterie. Jednak 6 proc. stanowiły bardziej skomplikowane organizmy. To pozwala naukowcom sądzić, że w jeziorze utrzymało się życie, którego ewolucja zatrzymała się w tym wyjątkowo surowym środowisku. Jezioro może zatem stanowić unikalny ekosystem, izolowany od świata przez setki tysięcy lat. Pojawiła się też teoria na temat różnorodności biologicznej w oddzielonych grzbietem górskim basenach jeziora.
Cztery kilometry w dół
Naukowcy wydrążyli szyb za pomocą wody. Próbki pobrane z dolnej części rdzenia mają ok. 420 000 lat. Początkowo podniesiono je jednak tylko na ok. 120 metrów nad taflę wody, by nie skazić jeziora 60 tonami freonu. Wtłoczono go do owiertu, by zapobiec jego zamarzaniu.
Naukowcy zakładają że jezioro znajduje się pod pokrywą lodu od co najmniej 500 tys. lat.
Większe szanse na życie w kosmosie
Niezwykłe odkrycie poruszyło także astrobiologów. Podobne warunki, jak w jeziorze Wostok, panują na zamrożonym księżycu Europa, okrążającym Jowisza, oraz Enceladusie, satelicie Saturna. Odkrycie żywych organizmów w tak surowym środowisku, jak ziemskie jezioro przy biegunie, zachęca do dalszych badań naukowców szukających życia wśród lodowych satelitów w naszym układzie słonecznym.
Jezioro Wostok nie zamarza, ponieważ nie pozwala na to ogromne ciśnienie, generowane przez nacisk 4-kilometrowej warstwy lodu. Od spodu dodatkowo wody ogrzewane są przez skały emitujące ciepło z wnętrza Ziemi.
Jezioro ma powierzchnię 15 tysięcy kilometrów kwadratowych i 800 metrów głębokości.
Autor: mb/mj / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock