Morze Czerwone ma dwóch dodatkowych lokatorów. W bezkresnym wodnym krajobrazie między Afryką a Azją narodziły się dwie wyspy. Naukowcy informują, że pojawiły się po wybuchach wulkanów między 2011 a 2013 rokiem. Mimo niewielkiej powierzchni stale się kurczą. Czy niebawem znikną?
Specjaliści nie są jednak w stanie dokładnie wytłumaczyć w jaki sposób powstały wyspy. Wiadomo, że pojawiły się w rejonie podwodnych grzbietów, gdzie dno morskie rozszerza się i skąd wydobywa się magma z wnętrza ziemi. W takim miejscu tworzenie się wysp jest rzadko obserwowane. Obydwie wyspy zostały stworzone przez podwodny, gwałtowny wypływ magmy.
Rejon Archipelagu Zubair jest bardziej aktywny geologicznie niż dotychczas sądzili naukowcy.
Nowi sąsiedzi
Dzięki wysokiej rozdzielczości optycznej zdjęć satelitarnych trójka naukowców z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej na czele z Sigurjón Jónsson byli w stanie zbadać narodziny i rozwój dwóch nowych wysp Archipelagu Zubair, gdzie powstały wyspy. W jego skład wchodzi 10 wysp i kilka skał, które znajdują się w południowej części Morza Czerwonego pomiędzy Jemenem a Erytreą.
Sholan - pierwsza wyspa
Specjaliści twierdzą, że pierwsza z wysp Sholan znajduje się pomiędzy wyspami Haycock i Rugged i powstała na przestrzeni grudnia 2011a stycznia 2012 roku. W tym czasie w jej rejonie odnotowano dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 3,7 oraz 3,9. Powstała wyspa początkowo osiągnęła wymiary 520 metrów szerokości i 770 metrów długości. W wyniku erozji rozmiar wyspy zmniejszył się o 30 procent w ciągu dwóch lat. Na wielkość wyspy wpłynęły m.in. takie czynniki jak prądy morskie oraz wiatr.
Za półtora roku powstała kolejna
Jadid, kolejna wyspa powstała w okresie od 28 września do października 2013 roku. W ostatnich dniach września rozpoczęła się kolejna podwodna eksplozja. Było to około 8 km na południowy wschód od wyspy Sholan. Jadid jest wyspą przypominającą koło, jej średnica sięga 900 metrów. Jednak jej rozmiar, także ze względu na erozję, zmniejszył się do 670 metrów –jak wynika z danych satelitarnych.
Kurczą się, ale nie znikną
Pomimo faktu, że nowo powstałe wyspa "chudną", naukowcy są przekonani, że Jadid i Shola nie znikną, przynajmniej w niedalekiej przyszłości.
- Wiele starszych i młodszych wysp Zubair składa się z tufu, który niełatwo ulegają erozji. One także traciły rozmiar zaraz po erupcji, ale z czasem ich rozmiar ustabilizował się – powiedział Jónsson.
23 lutego 2015 roku doszło do erupcji wyspy wulkanicznej Nishino-shima. Dzięki temu staje się coraz większa. Poniższe wideo pokazuje najnowsze erupcje z końca lutego. Japońska straż graniczna obliczyła, że w szczytowym momencie było do 6 wybuchów na minutę.
Autor: AD/rp / Źródło: IFL Science