Stężenie szkodliwych pyłów utrzymuje się w niektórych miastach województwa mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Tam jakość powietrza jest zła, szkodliwa lub co najmniej średnia. W innych województwach stężenie PM10 i PM2.5 rzadko spada poniżej dobrego.
SPRAWDŹ, JAKIM POWIETRZEM ODDYCHASZ
W ciągu kilku godzin w wielu regionach Polski jakość powietrza drastycznie spadła, szczególnie w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. W niektórych miejscowościach jest już nie tylko źle, ale wręcz fatalnie.
Gdzie oddycha się z trudem? PM10
Najgorzej jest w województwie mazowieckim oraz w kujawsko-pomorskim. Stężenie pyłu PM10 na Mazowszu najwyższe jest w Żyrardowie, gdzie osiągnęło wartość 159 µg/m3 (niezdrowe). Niewiele lepiej oddycha się w Konstancinie-Jeziornej, gdzie stężenie PM10 wyniosło 102.79 µg/m3. W Warszawie jakość powietrza jest średnia (77,7 µg/m3), podobnie jak w Radomiu, Płocku, Siedlcach i Otwocku.
W województwie kujawsko-pomorskim stężenie pyłu PM10 najwyższe jest w Grudziądzu, gdzie pomiary wskazują na bardzo wysoką wartość 236 µg/m3 (fatalne). Jakość powietrza jest zła w Bydgoszczy (178 µg/m3) i Włocławku (146,9 µg/m3), za to w Toruniu i Inowrocławiu pozostaje średnia.
Bardzo wysokie stężenie PM10, a tym samym fatalny stan powietrza występuje w Sulęcinie (214,62 µg/m3). Źle jest w Szczecinku (162,9 µg/m3), a w Kościerzynie jakość powietrza jest niezdrowa (100,7 µg/m3).
Dobra jakość powietrza występuje wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.
Gdzie oddycha się z trudem? PM2.5
Tu także najgorzej jest w województwie mazowieckim oraz w kujawsko-pomorskim, jednak alarmujące poziomy stężenia pyłów odnotowano też w województwie zachodniopomorskim.
W mazowieckim stężenie PM2.5 utrzymuje się na fatalnym poziomie w Żyrardowie (127,72 µg/m3), a na złym - w Otwocku (85,86 µg/m3), Legionowie (112.7 µg/m3) oraz w Siedlcach (84,39 µg/m3). W Warszawie jakość powietrza jest - zależnie od punktu pomiarowego - średnia i niezdrowa.
W województwie kujawsko-pomorskim stężenie pyłu PM2.5 jest fatalne w Bydgoszczy (159 µg/m3), a złe w Toruniu (86,2 µg/m3).
W Szczecinie, Mielcu, Kędzierzynie-Koźlu, Płocku i Piastowie jakość powietrza jest średnia.
Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: sj/rp / Źródło: TVN Meteo, źródło głównego zdjęcia: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock