Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasz organizm. Objawy chorób z nim powiązanych mogą się ujawniać nawet u zdrowych osób.
Polacy palą w piecach złej jakości miałem węglowym oraz śmieciami i plastikiem. Jak tłumaczył Stanisław Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reporterowi "Faktów TVN" Markowi Nowickiemu, to, co dostaje się wtedy do atmosfery, na przykład w postaci pyłu zawieszonego PM10, nie prezentuje się najlepiej. Niespalony do końca węgiel jest doskonałym nośnikiem na przykład metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych.
Te substancje są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Układ krążenia może szwankować i u zdrowych
O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.
Zobacz materiał Faktów TVN:
Zwykłe infekcje zamieniają się w przewlekłe
PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.
- Wiemy, że smog może bezpośrednio wpływać na układ oddechowy i to bardzo silnie u osób, które już mają predyspozycje do stanów zapalnych, na przykład astmy oskrzelowej czy przewlekłej choroby obturacyjnej płuc - tłumaczył "Faktom TVN" profesor Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Poszkodowany układ nerwowy
Układ nerwowy też cierpi przez smog. Z informacji podanych przez PAS wynika, że dzieci, których matki w czasie ciąży narażone były na wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza, wypadają gorzej w testach inteligencji. Mają one również większe problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją, wyższy poziom niepokoju, a także częściej wykazują zachowania depresyjne niż dzieci matek oddychających czystszym powietrzem. Dzieci kobiet, które podczas ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem, mają też większe ryzyko wystąpienia zaburzeń autystycznych. Badania dowodzą, że dzieci i młodzież mają gorsze wyniki w nauce i testach psychometrycznych, jeśli w okolicy ich szkoły lub domu występują wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Przyspieszony proces starzenia
U osób starszych wieloletnia podwyższona ekspozycja na pył zawieszony przyspiesza i nasila proces starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji pogłębia upośledzenie zdolności poznawczych i sprawności umysłowej. Okazuje się, iż najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego przenikają z płuc do krwiobiegu, a następnie do różnych narządów, w tym mózgu, gdzie ich obecność może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego oraz do różnorodnych zmian o charakterze degeneracyjnym, w tym zmian podobnych do obserwowanych w chorobie Alzheimera.
Zanieczyszczenie powietrza wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego u osób dorosłych, m. in. zwiększając częstość występowania zaburzeń o charakterze depresyjnym, samobójstw, a nawet ryzyko popełnienia przestępstw z użyciem przemocy.
Autor: dd/map / Źródło: Fakty TVN, Polski Alarm Smogowy