Zanieczyszczone powietrze negatywnie wp艂ywa na nasz organizm. Objawy chor贸b z nim powi膮zanych mog膮 si臋 ujawnia膰 nawet u zdrowych os贸b.
Polacy pal膮 w piecach z艂ej jako艣ci mia艂em w臋glowym oraz 艣mieciami i plastikiem. Jak t艂umaczy艂 Stanis艂aw Gawro艅ski ze Szko艂y G艂贸wnej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reporterowi "Fakt贸w TVN" Markowi Nowickiemu, to, co dostaje si臋 wtedy do atmosfery, na przyk艂ad w postaci py艂u zawieszonego PM10, nie prezentuje si臋 najlepiej. Niespalony do ko艅ca w臋giel jest doskona艂ym no艣nikiem na przyk艂ad metali ci臋偶kich i w臋glowodor贸w aromatycznych.
Te substancje s膮 bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Uk艂ad kr膮偶enia mo偶e szwankowa膰 i u zdrowych
O wp艂ywie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chor贸b uk艂adu kr膮偶enia - duszno艣膰, niemiarowa praca serca, b贸le w klatce piersiowej, czy wyra藕ny wzrost ci艣nienia t臋tniczego krwi - mog膮 si臋 nasila膰 nawet u os贸b za偶ywaj膮cych leki. Niekt贸re sk艂adowe zanieczyszczenia powietrza mog膮 wywo艂a膰 podobne objawy tak偶e u os贸b zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano zwi膮zek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem mia偶d偶ycy i szybszym starzeniem si臋 uk艂adu kr膮偶enia.
Zobacz materia艂 Fakt贸w TVN:
Zwyk艂e infekcje zamieniaj膮 si臋 w przewlek艂e
PAS podaje, 偶e oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywo艂uje dolegliwo艣ci ze strony uk艂adu oddechowego. U os贸b zamieszka艂ych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje uk艂adu oddechowego ci臋偶ej przebiegaj膮 i przewlekaj膮 si臋. W przypadku os贸b, kt贸re cierpi膮 na przewlek艂膮 obturacyjn膮 chorob臋 p艂uc objawy mog膮 zaostrzy膰 si臋 do tego stopnia, 偶e b臋d膮 wymaga膰 hospitalizacji.
- Wiemy, 偶e smog mo偶e bezpo艣rednio wp艂ywa膰 na uk艂ad oddechowy i to bardzo silnie u os贸b, kt贸re ju偶 maj膮 predyspozycje do stan贸w zapalnych, na przyk艂ad astmy oskrzelowej czy przewlek艂ej choroby obturacyjnej p艂uc - t艂umaczy艂 "Faktom TVN" profesor Boles艂aw Samoli艅ski, alergolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Poszkodowany uk艂ad nerwowy
Uk艂ad nerwowy te偶 cierpi przez smog. Z informacji podanych przez PAS wynika, 偶e dzieci, kt贸rych matki w czasie ci膮偶y nara偶one by艂y na wy偶sze st臋偶enia zanieczyszcze艅 powietrza, wypadaj膮 gorzej w testach inteligencji. Maj膮 one r贸wnie偶 wi臋ksze problemy z pami臋ci膮, uwag膮 i koncentracj膮, wy偶szy poziom niepokoju, a tak偶e cz臋艣ciej wykazuj膮 zachowania depresyjne ni偶 dzieci matek oddychaj膮cych czystszym powietrzem. Dzieci kobiet, kt贸re podczas ci膮偶y oddycha艂y zanieczyszczonym powietrzem, maj膮 te偶 wi臋ksze ryzyko wyst膮pienia zaburze艅 autystycznych. Badania dowodz膮, 偶e dzieci i m艂odzie偶 maj膮 gorsze wyniki w nauce i testach psychometrycznych, je艣li w okolicy ich szko艂y lub domu wyst臋puj膮 wy偶sze st臋偶enia zanieczyszcze艅 powietrza.
Przyspieszony proces starzenia
U os贸b starszych wieloletnia podwy偶szona ekspozycja na py艂 zawieszony przyspiesza i nasila proces starzenia si臋 uk艂adu nerwowego, a w konsekwencji pog艂臋bia upo艣ledzenie zdolno艣ci poznawczych i sprawno艣ci umys艂owej. Okazuje si臋, i偶 najdrobniejsze cz膮stki py艂u zawieszonego przenikaj膮 z p艂uc do krwiobiegu, a nast臋pnie do r贸偶nych narz膮d贸w, w tym m贸zgu, gdzie ich obecno艣膰 mo偶e prowadzi膰 do przewlek艂ego stanu zapalnego oraz do r贸偶norodnych zmian o charakterze degeneracyjnym, w tym zmian podobnych do obserwowanych w chorobie Alzheimera.
Zanieczyszczenie powietrza wywiera negatywny wp艂yw na funkcjonowanie uk艂adu nerwowego u os贸b doros艂ych, m. in. zwi臋kszaj膮c cz臋sto艣膰 wyst臋powania zaburze艅 o charakterze depresyjnym, samob贸jstw, a nawet ryzyko pope艂nienia przest臋pstw z u偶yciem przemocy.
Autor: dd/map / 殴r贸d艂o: Fakty TVN, Polski Alarm Smogowy