Składnik oliwy z oliwek rozwala ściany komórek nowotworowych i uśmierca je

ShutterstockSkładnik oliwy z oliwek - oleocanthal - działa destrukcyjnie na komórki nowotworowe

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno do niedawna była passe. Tytuł "najzdrowszy" przejął olej kokosowy. Jednak ustalenia badaczy mogą zmienić tę sytuację. Okazuje się bowiem, że obecna w oliwie substancja, dosłownie rozwala komórki nowotworowe nie krzywdząc przy okazji pozostałych.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Oliwa z oliwek swego czasu ustąpiła miejsca olejowi kokosowemu, który zachwalano jako najzdrowszy olej. Jego spożywanie m.in. obniża cholesterol i wagę, a stosowanie na skórę łagodzi podrażnienia, odżywia, niweluje problemy skórne. Ale najnowsze badania mogą przywrócić oliwie z oliwek koronę.

Extra virgin, ekstra działanie

A dokładniej przywrócić je oliwie z oliwek typu extra virgin, czyli oliwie otrzymywanej z pierwszego tłoczenia na zimno. Naukowcy udowodnili, że oleocanthal, związek znaleziony w oliwie i występujący tylko w niej, powoduje śmierć komórek rakowych.

- Oleocanthal szybko i selektywnie powoduje śmierć komórek, ale tylko rakowych, w błonach lizosomalnych - wyjaśnili Paul Breslin, David Foster i Onica Legendre, w swojej pracy opublikowanej na łamach "Molecular & Cellular Oncology".

"Pięta achillesowa" nowotworu

Błony lizosomalne w komórkach nowotworowych są delikatniejsze niż w normalnych, zdrowych komórkach. Są wrażliwe na związki mogące przerwać tę barierę - a oleocanthal takim związkiem właśnie jest. Co więcej, w badaniach naukowcy zaobserwowali, że degeneracji ulegają tylko komórki nowotworowe. Pozostałe komórki, tworzące zdrową tkankę, pozostają nienaruszone.

Dobre skutki ciekawości

Do odkrycia doszło dzięki ciekawskiej naturze jednego z badaczy, który uczucie pieczenia w gardle odczuwane podczas spożywania oliwy z oliwek, powiązał z reakcją po przyjęciu środka przeciwbólowego na bazie Ibuprofenu.

Jego spostrzeżenia okazały się trafne - w trakcie trwania badań udowodniono, że 50 ml oliwy z oliwek extra virgin posiadana działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobne do tego, które uzyskamy po przyjęciu 1/10 dawki ibuprofenu. Skuteczność jest ogromna - po tygodniu przyjmowania 2 łyżeczek oliwy z oliwek przez osoby cierpiące na bóle stawowe, większość odczuwała znaczną ulgę.

Pozytywny wpływ

Kontynuowane wnikliwe badania nad pozytywnym działaniem oliwy na organizm doprowadziły nie tylko do udowodnienia, że zawarty w niej oleocanthal to postrach komórek rakowych. Uważa się, że ten składnik może być skutecznym narzędziem do spowolnienia rozwoju choroby Alzheimera. Dlaczego? Ponieważ składniki zawarte w oliwie z pierwszego tłoczenia na zimno ograniczają skutki toksycznego działania białka beta-amyloidu, powiązanego ze spadkiem funkcji poznawczych chorych na Alzheimera.

Entuzjazm na wodzy

Choć wyniki badań są bardzo optymistyczne, badacze studzą entuzjazm.

- Efekt, jaki wywołuje spożywanie oliwy przez człowieka, będzie inny, niż ten uzyskany w laboratorium na szkiełku pod mikroskopem czy indukowany w niewielkim organizmie, np. szczura - zauważyła Victoria Stevens, dyrektor strategiczny usług laboratoryjnych American Cancer Society w Atlancie.

Podkreśliła, że w jakiejkolwiek formie oliwa nie będzie spożyta, czy solo, czy jako dressing, i tak ulegnie szeregowi procesów, podczas których zostanie przetworzona. Ustalanie "standardowej" dawki - ile należy oliwy spożywać, aby rak nie miał szans - jest z zasady błędne, bo każdy organizm metabolizuje pokarm i przyswaja substancje odżywcze nieco inaczej.

Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?
Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Baazar, Science Daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości