Trudno z nimi wytrzyma膰, pojawiaj膮 si臋 nagle i s膮 wyj膮tkowo dokuczliwe. Komary, bo o nich mowa, potrafi膮 skutecznie uprzykrzy膰 偶ycie. Jedn膮 z metod na przetrwanie w ich towarzystwie s膮 repelenty. Czym s膮 i jak je stosowa膰? Na te pytania odpowiada dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Pa艅stwowego Zak艂adu Higieny.
Letnie ciep艂o zach臋ca nas do przebywania na zewn膮trz. - Je艣li potrzebujemy ochrony i przed s艂o艅cem, i przed komarami, to najpierw nale偶y na艂o偶y膰 krem z filtrem UV, a dopiero potem - repelent - m贸wi dr Aleksandra Gliniewicz, kierowniczka Samodzielnej Pracowni Entomologii Medycznej i Zwalczania Szkodnik贸w NIZP-PZH. I t艂umaczy, 偶e repelent, czyli 艣rodek odstraszaj膮cy, kt贸ry przykryty b臋dzie filtrem UV mo偶e s艂abiej dzia艂a膰 na komary.
CZYTAJ TAK呕E: Dlaczego w tym roku "komary tak strasznie tn膮"?
- Repelent na komary to produkt biob贸jczy. Po jego u偶yciu nale偶y umy膰 r臋ce, a kiedy nie jest ju偶 potrzebny - zmy膰 go z cia艂a - podkre艣la.
Jak dzia艂a repelent?
Powoduje on, 偶e komar nie postrzega danej osoby jako obiektu, w kt贸rego stron臋 nale偶y si臋 kierowa膰.
- Komary kieruj膮 si臋 do swoich ofiar nie wzrokiem, ale chemoreceptorami. Wra偶liwe s膮 na zapachy emanuj膮ce od ofiar. Przyci膮gaj膮 je substancje zawarte w pocie na przyk艂ad kwas mas艂owy, a tak偶e st臋偶enie dwutlenku w臋gla czy ciep艂o - m贸wi Aleksandra Gliniewicz. Zaznacza, 偶e w zwi膮zku z tym komary bardziej d膮偶膮 do os贸b o szybszej przemianie materii.
Gliniewicz zaznacza, 偶e na ka偶dym opakowaniu repelentu powinien by膰 numer rejestracyjny Urz臋du Rejestracji Produkt贸w Leczniczych, Wyrob贸w Medycznych i Produkt贸w Biob贸jczych.
- To gwarancja, 偶e repelent przeszed艂 badania skuteczno艣ci - m贸wi. Je艣li jest wi臋c na przyk艂ad na takim produkcie napisane, 偶e odstrasza on komary przez cztery godziny, a kleszcze przez dwie - to znaczy, 偶e zosta艂o to do艣wiadczalnie potwierdzone.
S艂absze? Mocniejsze?
W Polsce niekoniecznie sensowne jest stosowanie repelent贸w przeznaczonych do odstraszania komar贸w tropikalnych. - W tropikach s膮 inne warunki. W Polsce nie musimy odstrasza膰 komar贸w maksymalnym st臋偶eniem DEET lub innej substancji o dzia艂aniu repelentnym - zwraca uwag臋. I radzi, by dobiera膰 repelent raczej pod k膮tem czasu, jaki chcemy, aby nas chroni艂 przed insektami.
Ekspertka zwraca te偶 uwag臋, 偶e na rynku s膮 dost臋pne mocniejsze repelenty dla os贸b aktywnych fizycznie, sportowc贸w, bo pot przyci膮ga komary silniej.
Co opr贸cz repelent贸w?
Poza repelentami do stosowania na cia艂o w walce z komarami pomocne okaza膰 si臋 te偶 mog膮 艣wiece czy spirale odstraszaj膮ce komary (do stosowania na zewn膮trz) czy elektrofumigatory (do stosowania wewn膮trz pomieszcze艅).
CZYTAJ TAK呕E: Trwa "wy艣cig zbroje艅" pomi臋dzy lud藕mi a komarami
Przed uk艂uciami chroni膰 si臋 te偶 mo偶na zas艂aniaj膮c sk贸r臋 ubraniem. Tam, gdzie jest du偶o komar贸w, warto wi臋c zak艂ada膰 bluzy z d艂ugim r臋kawem i kapturem czy d艂ugie spodnie. - Najlepiej, by by艂y to ubrania w jasnym kolorze. A to dlatego, 偶e ciemne tkaniny po pierwsze szybciej si臋 nagrzewaj膮. A po drugie komary przyzwyczajone s膮 do tego, 偶e k艂uj膮 ciemne futro zwierz膮t - t艂umaczy entomolog.
W domach warto z kolei zak艂ada膰 moskitiery, a przynajmniej pilnowa膰, 偶eby nie otwiera膰 okien, kiedy we wn臋trzu zapalone jest 艣wiat艂o, poniewa偶 komary lec膮 w jego stron臋.
Lubi膮 wilgotne miejsca
Je艣li wi臋c bardzo nie chcemy, aby komary w ci膮gu dnia znajdowa艂y schronienie w naszym ogr贸dku - mo偶emy likwidowa膰 nadmiernie rozro艣ni臋te zakrzewienia. Badaczka z PZH wyja艣nia, 偶e komary lubi膮 przebywa膰 w wilgotnych i zacienionych miejscach. Je艣li im takie miejsca zabierzemy, przenios膮 si臋 gdzie艣, gdzie b臋dzie im lepiej.
Dr Gliniewicz nie zach臋ca jednak w艂a艣cicieli ogr贸dk贸w, aby w walce z komarami stosowali opryski. - Takie 艣rodki sprawi膮, 偶e gin膮 nie tylko komary, ale i inne owady. A w dodatku taka metoda jest nietrwa艂a - dzia艂a tylko do pierwszego deszczu. To mo偶e ma sens, kiedy organizuje si臋 jak膮艣 imprez臋 masow膮, ale we w艂asnym ogr贸dku naprawd臋 szkoda pszcz贸艂 - uwa偶a badaczka.
Autor: //aw / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock