Sztorm tropikalny nękający wybrzeże Omanu daje się we znaki mieszkańcom, wywołując niszczycielskie powodzie. Jednak, jak przekazuje przebywający w kraju Polak, "sułtanat Omanu rzeczywiście dobrze działa". - Na miejscu pracuje wojsko i Royal Oman Police (ROP); ludzie są transportowani śmigłowcami i łodziami z zagrożonych obszarów - podaje.
Potężne ulewy przetoczyły się przez południowe i północne regiony Omanu, Al-Mintakat asz-Szarkijja i Al-Mintakat al-Wusta, powodując szereg szkód i zniszczeń.
Litry deszczu
Stacje meteorologiczne zarejestrowały opady rzędu 55 l/mkw. w obrębie Ras Al Had i 48 l/mkw. w regionie miasta Sur. Najwięcej, bo aż 250 l/mkw. deszczu zarejestrowały stacje meteorologiczne na wyspie Masira. Ulewy napierające na wybrzeże sprowadził sztorm tropikalny Ashobaa, którego wejścia na ląd spodziewano się najpóźniej w piątek (12 czerwca) czasu miejscowego.
Sprawny sułtanat
Silnych ulew, wywołujących potężne powodzie, spodziewano się w obrębie Zatoki Osmańskiej oraz m.in. w stolicy kraju, w mieście Muskat. Jak podaje dziennik Gulf News OMAN, nie zgłoszono żadnych ofiar śmiertelnych.
40 ewakuowanych
Jak potwierdza przebywający w Omanie Polak, Henryk Dyjas, "sułtanat Omanu rzeczywiście dobrze działa". - Sułtan Quobos Al Said przekazał znaczne środki finansowe na działania - przekazał. - Na miejscu pracuje wojsko i Royal Oman Police (ROP); ludzie są transportowani śmigłowcami i łodziami z zagrożonych obszarów - poinformował. Ewakuowano ponad 40 osób na terenie miasta Sur, Ras Al Had, Masirah, Ashkarah, Wadi Bani Khalid i Jalan. Funkcjonariusze ROP zamknęli część dróg w terenie dotkniętym powodziami.
Awarie i pomoc
W wyniku silnych wichrów, towarzyszących ulewom i wywoływanych przez nie powodzi w położonym w północno-wschodniej części kraju, nad Morzem Arabskim regionie Al-Mintakat asz-Szarkijja w kilka godzin po nadejściu nawałnicy doszło do awarii prądu.
Minister Rozwoju Społecznego zagwarantował, że wszyscy, którzy w wyniku powodzi nękającej region w regionie Al-Mintakat asz-Szarkijja utracili dom, znajdą schronienie w 23 budynkach szkolnych adaptowanych przez władze na obozy. Mają zapewniony w nich dostęp do wody pitnej, leków i rozdzielane są racje żywnościowe.
Autor: mb/aw / Źródło: gulfnews.com
Źródło zdjęcia głównego: Henryk