Przysłużyły się nauce, czekała je śmierć. "To ja mówię: dobra, dawaj, coś im znajdę"

[object Object]
Rozmowa z inicjatorką Lab RescueTVN Meteo
wideo 2/2

Za dużymi odkryciami często stoi wiele małych stworzeń. Zwierzęta laboratoryjne przyczyniają się do rozwoju nauki, ich roli nie da się przecenić. Gdy jednak nie są już potrzebne badaczom, zazwyczaj się je usypia. Choć wcale tak być nie musi.

Dzięki zwierzętom laboratoryjnym naukowcy sprawdzają, jak nowy lek zadziała na żywym organizmie, jak rozwijają się choroby, poznają tajniki funkcjonowania organów lub całych układów.

Doświadczenia bezdyskusyjnie mają ogromny wpływ na rozwój medycyny. Ten postęp ma i cichych bohaterów - zwierzęta laboratoryjne. Jednak, gdy przestają być potrzebne badaczom, zazwyczaj są usypiane. Tracą życie. Nie musi tak być - uważają osoby stojące za inicjatywą Lab Rescue. Pomysł jest prosty: adopcje zwierząt laboratoryjnych. Szczury i myszy z laboratoriów trafiają do prywatnych domów. Dostają drugą szansę.

"Dawaj szesnaście i coś im znajdę"

- Zaczęło się od tego, że w grudniu 2016 roku koleżanka powiedziała, że u niej na wydziale jest szesnaście szczurów do uśmiercenia i czy nie chcę jednego. To ja mówię: dobra, to dawaj szesnaście i coś im znajdę - opowiada pomysłodawczyni akcji, Zofia Pawelska.

Wśród pierwszych uratowanych była samica z szóstką dzieci. Jedno z nich, Edzia, jest z Pawelską do dziś. Pozostałe gryzonie szybko znalazły domy, co było zachętą do dalszych działań.

- Początkowo trudno było, bo wszyscy się bali – opowiada inicjatorka Lab Rescue.

O drugiej stronie akcji rozmawiamy z Wiktorem Bogackim, studentem medycyny w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przeprowadzając w toku studiów badania na zwierzętach, także on doszedł do wniosku, że gryzonie po doświadczeniach wcale nie muszą być usypiane. Ale przyznaje, że miał obawy.

- Byłem ostrożny, zgodnie z zaleceniami starszych. Pokutuje wśród naukowców przekonanie, że propagowanie tego typu inicjatyw wiąże się z tym, że prędzej czy później przyjdą ludzie i będą protestować przeciwko wykorzystaniu zwierząt - przyznaje.

Próba zmniejszenia cierpienia

Bogacki, opowiadając o problemach w komunikacji między badaczami a obrońcami praw zwierząt podkreśla, że idea badań na zwierzętach jest niekiedy mylnie odbierana.

- Jest cały szereg obwarowań prawnych, aby zminimalizować cierpienie zwierząt. Mamy komisję etyczną, w której skład wchodzą bioetycy, biolodzy, weterynarz i kilka innych osób, które muszą zaakceptować projekt - relacjonuje. Zaznacza, że w rzeczywistości niełatwo jest uzyskać zgodę na wykorzystanie zwierząt w laboratoriach. Sama komisja etyczna dba o optymalizację liczby eksperymentów z udziałem gryzoni.

Zupełnie ich wykluczyć - podkreśla - się nie da. Bez nich nie byłoby możliwości udoskonalania wielu metod medycznych, zmierzających do ratowania ludzkiego życia.

Lab Rescue w ciągu półtora roku znalazło domy dla 280 myszy i 530 szczurów, które w przeciwnym wypadku zostałyby uśpione. Niewielka część przeznaczona byłaby na karmę dla zwierząt z zoo, ale wiele z nich zostałoby oddanych do utylizacji. Dzisiaj, zamiast tego, przynoszą radość setkom osób, które zdecydowały się na adopcję.

Polskie szczury za granicą

- Jedna dziewczyna napisała mi, że to była jedna z najlepszych decyzji w jej życiu - opowiada Pawelska.

Lab Rescue działa za pośrednictwem strony na Facebooku, gdzie ludzie zgłaszają się, jeśli chcą przyjąć do domu tak zwanego labika. Na początku posty miały po parę tysięcy wyświetleń. Teraz widzi je pół miliona osób. Inicjatywa przekroczyła nawet granice Polski, dotarła do Berlina, dokąd również trafiło kilka polskich szczurów.

Jak to działa? Gryzonie odbierane są obecnie z dwóch warszawskich placówek naukowych i jednej znajdującej się we Wrocławiu. Stamtąd trafiają do Pawelskiej oraz kilku domów tymczasowych. Jeśli zgłosi się osoba, która chce przygarnąć labika, wolontariusze poszukują transportu. Okazało się, że bardzo dużo gotowych jest działać w ramach "zwierzęcego taxi". Planując podróż w jakiś zakątek Polski, ogłaszają się na forach i grupach tematycznych. Jeśli jakieś zwierzę potrzebuje podwózki, jest przekazywane z rąk do rąk, aż w końcu trafia do swojego docelowego domu.

Każdy jest inny

Szczury często adoptowane są parami, ponieważ bardzo źle znoszą samotność. Pawelska przekonuje, że są jak psy, tyle że nie trzeba ich wyprowadzać na spacer. Każdy jest inny. Niektóre przybiegają na zawołanie, inne dają się głaskać. Jedne są leniuchami i mogłyby tylko jeść i spać cały dzień, a są i takie, którym nigdy nie brak energii.

- Jest cała masa zwierząt, które po doświadczeniach są fantastyczne i nie ma potrzeby ich usypiania - podkreśla Bogacki. - Wszyscy eksperymentujemy, więc warto tę inicjatywę rozszerzać. Im więcej osób będzie adoptowało, tym więcej zwierząt będzie do nich trafiać- podsumował student medycyny.​

Autor: amm//rzw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Dziś w Polsce prognozowane są burze oraz upał. W 14 województwach obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Upał i burze. Alarmy w 14 województwach

Upał i burze. Alarmy w 14 województwach

Źródło:
IMGW

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. W czwartek 3.07 w części kraju pojawią się opady deszczu i burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze słoneczna aura. Termometry pokażą od 23 do 36 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 3.07. Skwar, deszcz i burze

Pogoda na dziś - czwartek 3.07. Skwar, deszcz i burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą wytchnienie od upałów. Przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny, który sprawi, że miejscami temperatura będzie o 10 stopni niższa. Gorąco szybko do nas wróci.

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie, greckiej wyspie chętnie odwiedzanej przez Polaków, szaleje pożar. Zdjęcia unoszącego się w pobliżu hotelu dymu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Źródło:
Kontakt24, ekriti.gr, documentonews.gr

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Fala upałów ogarnęła Polskę. W środę temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było na zachodzie - tam termometry pokazały aż 36 st. C.

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

Źródło:
IMGW

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au

Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Źródło:
TVN24

W podparyskim Wersalu zmarła 10-letnia dziewczynka z USA, która zwiedziała tamtejszy pałac z rodzicami i skarżyła się na upał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyny śmierci.

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

Źródło:
PAP

W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Źródło:
Enex, Diari De Tarragona, RTVE

W Argentynie panuje teraz zima, ale mieszkańcy Buenos Aires, stolicy kraju, nie są przyzwyczajeni do temperatur poniżej zera. Tymczasem we wtorek termometry w mieście pokazały lekko ujemne wartości.

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Źródło:
Reuters

Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Źródło:
PAP

Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

Źródło:
PAP, Reuters, Brno Daily

We wtorek w mieście Vienna w amerykańskim stanie Wirginia doszło do rzadkiego zdarzenia. Andrew, mieszkaniec miasta, pracował zdalnie we własnym domu, gdy nagle usłyszał grzmot, który mocno go przestraszył.

Piorun dwa razy trafił dom

Piorun dwa razy trafił dom

Źródło:
CNN

Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.

Co nawadnia lepiej niż woda

Co nawadnia lepiej niż woda

Źródło:
PAP

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Źródło:
Reuters, El Pais, El Nuevo Dia, La Razon

We włoskiej Lombardii ziemia osunęła się na alpejskie osady, powodując uszkodzenia budynków i opóźnienia w ruchu.

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Źródło:
ENEX, SondrioToday

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Źródło:
Klub Gaja

Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Źródło:
PAP, sicnoticias.pt

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Źródło:
PAP, upei.ca