Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

Rzeka Raba zalała część Myślenic
Rzeka Raba zalała część Myślenic
tvn24
Rzeka Raba zalała część Myślenictvn24

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Rrządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od czwartku od godzin popołudniowych obserwowany jest dynamiczny wzrost poziomu wody na południu kraju.

W efekcie na 50 stacjach wodowskazowych dorzecza Wisły oraz na 1 stacji w dorzeczu Odry odnotowano przekroczone stany alarmowe.

Z kolei stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 43 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 4 stacjach w dorzeczu Odry.

IMGW ostrzega

Z powodu zagrożenia podtopieniami IMGW wprowadził ostrzeżenia hydrologiczne. Trzy ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Soły).

Z kolei 5 ostrzeżeń drugiego stopnia dotyczy możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych na terenie województw: lubelskiego, dolnośląskiego (Kotlina Kłodzka), opolskiego (zlewnia Odry), łódzkiego (zlewnia Pilicy), śląskiego (dorzecze górnej Odry i zlewnia górnej Warty), świętokrzyskiego (zlewnia Pilicy, Nidy, Koprzywianki i Kamiennej).

Stan wody w rzekach 16.05 (źródło IMGW)

Pogotowie na Opolszczyźnie

Wojewoda opolski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Zagrożona ewentualnymi wylaniami jest gm. Cisek, choć specjaliści z centrum zarządzania kryzysowego mówią, że działania są raczej profilaktyczne. Główna strefa opadów znad woj. małopolskiego i podkarpackiego przemieściła się w nocy nad Czechy, co dla Opolszczyzny jest istotne, bo wpływa na stan rzek na jej terenie. Z prognoz wynika jednak, że obfite opady po czeskiej stronie zmniejszyły się i w piątek rano w dorzeczu Odry i Olzy nie było ich lub były one niewielkie. W najbliższym czasie powinny ustępować.

Ok. godz. 14 na terenie woj. opolskiego stany ostrzegawcze były przekroczone o kilkanaście cm na rzecze Opawie w Branicach oraz na Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach.

Zagrożona wylaniem na Opolszczyźnie jest gm. Cisek (pow. kędzierzyńsko-kozielski), w której obecnie budowane są wały przeciwpowodziowe.

W dwóch miejscach ułożone zostaną worki zabezpieczające - to okolice wałów cofkowych rzeki Cisek, łączącej się z Odrą, oraz okolice ujścia rzeki Dzielniczki.

Z informacji WCZK wynika, że najgroźniejsze dla Opolszczyzny byłoby nałożenie się na siebie fali wezbraniowej Odry i Olzy, które powstały po intensywnych opadach deszczu z ostatniej doby z Czech.

Miejscami obowiązują alarmy przeciwpowodziowe

Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w nocy z czwartku na piątek w powiecie Sucha Beskidzka w Małopolsce i na Żywiecczyźnie (Śląsk) oraz w gminach Skoczów, Wisła, Ustroń i Brenna na Śląsku Cieszyńskim – wynika z informacji strażaków.

W rejonie Suchej Beskidzkiej we znaki najmocniej dawały się mieszkańcom lokalne potoki. W Żywcu, przy budowie mostu w centrum miasta, drogowcy rozebrali część wału na rzece Sole. Groziło to tym, że spiętrzone wody wedrą się tamtędy do miasta. Strażacy zasypywali wyrwę głazami. Na Śląsku Cieszyńskim rzeka Wisła przekroczyła stan alarmowy w miejscowościach Wisła, Ustroń i Skoczów, Brennica w Brennej i Olza w Cieszynie. Stany alarmowe przekroczone są również w powiecie bielskim. W okolicach Bielska-Białej wylewają lokalne potoki, m.in. w Szczyrku, Buczkowicach, Wilkowicach, Porąbce i Czechowicach-Dziedzicach.

Po intensywnych opadach nadejdą ich skutki
Po intensywnych opadach nadejdą ich skutkitvn24

Prawie 40 tys. mieszkańców Małopolski bez prądu

Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. W Małopolsce bez prądu jest wciąż ok. 38,5 tys. mieszkańców. Alarmy powodziowe obowiązują w czterech powiatach: myślenickim, suskim, nowosądeckim i tarnowskim oraz w siedmiu gminach: Biecz, Bobowa, Gnojnik, Krościenko, Łapanów, Skawina i Szczawnica. W 12 przypadkach władze lokalne ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.

Miejscami sytuacja zaczyna się stabilizować

Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach: limanowskim, nowosądeckim i nowotarskim. Nocą w Nowym Sączu trzeba było umacniać wały workami z piaskiem. Jak jednak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Nowym Sączu, sytuacja hydrologiczna stabilizuje się. Systematycznie opada woda w rzekach Kamienica, Łubianka i Dunajec. Według stanu na godz. 5 poziom wody w Dunajca wynosił 460 cm, a o godz. 8 już 432 cm. Służby prowadzą przegląd stanu wałów wzdłuż Dunajca.

Lokalnie osunęła się ziemia

W miejscowości Brzegi w pow. tatrzańskim skarpa osuwa się na dom; konieczna była ewakuacja mieszkańców. - Budynek jest mocno zagrożony, pod naporem osuwającej się skarpy pękają ściany. Strażacy zabezpieczają teren – poinformował rzecznik zakopiańskiej straży Andrzej Król Łęgowski. W nocy osuwiska zeszły na drogę wojewódzką w Poroninie, ale droga jest już przejezdna. Ziemia osunęła się też w Piwnicznej-Zdroju na drogę krajową nr 87. Droga jest już przejezdna. W nocy policjanci zabezpieczali trasę w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Leluchów, z uwagi na osunięcie ziemi na jezdnię. Nieprzejezdne są dwie drogi powiatowe: Rożnów-Zagórze i Witowice-Rożnów – policja kieruje ruchem.

Niewielki potok Niedźwiadek zmienił się w rwącą rzekę
Niewielki potok Niedźwiadek zmienił się w rwącą rzekętvn24

Ewakuacje mieszkańców

W Barcicach (powiat nowosądecki) ze względu na ryzyko wystąpienia osuwiska strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch budynków, w Dąbrowie (pow. nowosądecki) ewakuowano 10 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, w Suchej Beskidzkiej (pow. suski) – 15 osób z trzech budynków, a w Osieczanach (pow. myślenicki) - 12 osób z domków letniskowych. Jak podaje straż w Krzyszkowicach (pow. myślenicki), wezbrany potok porwał samochód, podróżujący opuścili pojazd o własnych siłach. W miejscowości Kamienica w powiecie limanowskim rzeka Kamienica podmyła most na drodze wojewódzkiej 968.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, stany alarmowe przekroczone są na 29, a ostrzegawcze na 16 wodowskazach. - Główne rzeki pozostają w swoich korytach. Nigdzie nie doszło do przerwania wałów. Nie ma ofiar, w całym regionie ewakuowano 51 osób – powiedział rzecznik.

Zamknięte szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Z powodu gwałtownych opadów i lokalnych podtopień Tatrzański Park Narodowy zamknął niektóre szlaki turystyczne. Turyści nie mogą wchodzić do Dolin: Białego, Strążyskiej, Małej Łąki, Kościeliskiej, Chochołowskiej oraz poruszać się pod tamą na Polanie Kuźnickiej. Szlaki w wielu miejscach są podtopione, a miejscami zupełnie zalane, co może powodować rozmakanie i osuwanie gruntu. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne, zimowe warunki - obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Świeży śnieg leży już od wysokości 1400 m n.p.m.

Wylał potok Grajcarek

Zapory wodne na Dunajcu w Niedzicy i Rożnowie oraz w Dobczycach na Rabie rozpoczęły zwiększone zrzuty wody. W Szczawnicy mocno przybrał górski potok Grajcarek podtapiając budynki. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody.

Problemy na krajowej „75”

Jak podała w czwartek wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z powodu obfitych opadów deszczu nieprzejezdna jest droga krajowa nr 75 w miejscowości Witowice Dolne (odc. Nowy Sącz – Jurków); wyznaczono objazd przez miejscowości Łęki, Porąbka Iwkowska i Iwkowa.

Będzie dalej padać

W najbliższym czasie prognozuje się dalsze intensywne opady deszczu. Opady będą powodować dalsze wezbrania rzek, które mogą prowadzić do licznych podtopień – ostrzegają służby wojewody małopolskiego.

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu. W Krakowie stan alarmowy spodziewany jest w sobotę - poinformował główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski.

Strażacy na bieżąco wypompowują wodę

W rejonie Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) strażacy wypompowują wodę z piwnic domów m.in. w Makowie Podhalańskim, a także położonych w pobliżu brzegu rzeki Skawy firm w Jordanowie.

Dużo interwencji związanych jest z udrożnianiem przepustów. Rzecznik suskich strażaków Łukasz Białończyk poinformował, że udało się im ochronić przed zalaniem stację uzdatniania wody pitnej.

Strażacy z Oświęcimia w Zachodniej Małopolsce podali, że w ich powiecie sytuacja nie pogarsza się. Jedynie w Bielanach koło Kęt układają worki z piaskiem, by chronić domy przed wodą z Soły.

Na Podkarpaciu alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Na Podkarpaciu również zrobiło się niebezpiecznie. W piątek rano alarmy przeciwpowodziowe obowiązywały w pięciu powiatach, a pogotowie przeciwpowodziowe - w trzech. Przed południem rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska poinformowała, że zwiększono do sześciu liczbę miejsc objętych pogotowiem przeciwpowodziowym.

- Alarmy dotyczą: powiatu jasielskiego, gmin Dukla, Chorkówka, Jedlicze i Miejsce Piastowe w pow. krośnieńskim; Zagórza i Komańczy w pow. sanockim; Ustrzyk Dolnych w pow. bieszczadzkim oraz gminy Brzostek w pow. dębickim. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, przeworskim, brzozowskim, mieleckim oraz w Rzeszowie - powidziała rzecznik.

Strażacy usuwają skutki ulewy

- W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 660 razy, w tym 323 przypadkach usuwali połamane drzewa lub konary z posesji i chodników - powiedział rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Betleja. Skutki intensywnych opadów deszczu usuwają trzy tysiące strażaków. Od czwartkowego popołudnia w regionie spadło od 55 do 70 l/mkw. deszczu w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż.

Dębica na Podkarpaciu po nocnych ulewach
Dębica na Podkarpaciu po nocnych ulewachtvn24

Ewakuacje mieszkańców

Według rzeczniczki wojewody podkarpackiego, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w pow. bieszczadzkim. W konsekwencji opadów doszło do uszkodzenia ściany bloku mieszkalnego w Ustrzykach Dolnych, który znajduje się blisko rzeki Strwiąż. Budynek opuściło 70 osób, 30 z nich ewakuowano do internatu, a pozostali noc spędzili u rodzin. W pow. bieszczadzkim częściowo podtopionych i zalanych zostało 12 posesji w Krościenku, cztery budynki w Ustrzykach Dolnych i trzy w Łodynie. W Krościenku na miejscową plebanię ewakuowano 15 osób.

Poszukiwania zaginionego mężczyzny. Sytuacja stabilizuje się

W Dębicy nadal trwają poszukiwania mężczyzny, wciągniętego wieczorem do tunelu, którym płynie lokalny potok. Po kilku godzinach przywrócono już ruch na przejściu granicznym z Ukrainą w Krościenku, gdzie wieczorem podtopione zostały piwnice obiektu. W ocenie rzecznika podkarpackiej straży pożarnej, "sytuacja wydaje się stabilizować, obecnie mamy mniej zgłoszeń". Od kilku godzin opady deszczu są też mniej intensywne.

Problemem stał się tam również silny wiatr, który przyczynił się do odcięcia od prądu ponad 19 tys. gospodarstw.

Przekroczone stany alarmowe na Śląsku

- W województwie śląskim po intensywnych opadach deszczu poziom rzek w ośmiu punktach pomiarowych przekracza stan alarmowy - podały w piątek rano służby kryzysowe wojewody.

Tak jest m.in. na Wiśle w Goczałkowicach i Skoczowie, na Olzie w Cieszynie i na Sole w Żywcu. W regionie w 12 miejscach przekroczone były stany ostrzegawcze, m.in. na Odrze w Krzyżanowicach.

Wody ubywa

W Żywcu służby miejskie zabezpieczają brzeg rzeki Soły w centrum miasta, gdzie drogowcy, którzy budują nowy most, rozebrali część wału ochronnego.

Wody ubywa i sytuacja poprawia się. Ponownie otwarta została tymczasowa kładka dla pieszych w centrum miasta. Ze względu na sytuację starosta żywiecki Andrzej Zieliński zarządził w piątek skrócenie zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych.

Bajerka przerwała wały

Opada także woda w rzekach na Śląska Cieszyńskiego. Nadal jednak nie można przejechać starym mostem na Wiśle w Skoczowie. Zablokowane są kładki dla pieszych nad Wisłą w Skoczowie oraz nad Olzą w Cieszynie. Nieprzejezdne są drogi powiatowe w Dębowcu i Pruchnej. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego podało, że w Skoczowie lokalny potok podtopił sześć domów.

W Skoczowie rzeka Bajerka przerwała wały. Mieszkańcy starają się chronić swoje domy. Zabezpieczają je workami. Urząd Miejski w Skoczowie poinformował o wprowadzeniu ewakuacji, ponieważ woda zalega tam na kilku posesjach.

Nieprzejezdne drogi

Ze względu na podwyższony stan wody przy pobliskim moście zamknięta została droga powiatowa w Ochabach (powiat cieszyński), przy skrzyżowaniu z drogą krajową 81.

Zorganizowano tam objazdy przez drogi: S1 i 81. Zamknięta jest też droga w kierunku Złatnej w powiecie żywieckim, ale nie z powodu silnych opadów, lecz zalegających drzew, które przewróciły się w wyniku silnego wiatru. Drzewa zrywały linie energetyczne, w efekcie 2 tys. gospodarstw nadal pozostaje bez prądu.

Zalany Żywiec
Zalany Żywiectvn24

Świętokrzyskie też bez prądu

- Około 800 odbiorców w powiatach staszowskim i opatowskim nie ma nadal energii elektrycznej - poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja. Awarie spowodowały wichury, jakie w nocy z czwartku na piątek przeszły nad regionem świętokrzyskim. Od piątkowego poranka energetykom udało się przywrócić dostawy dla około 400 gospodarstw w rejonie Staszowa.

Jak wynika z danych PGE Dystrybucja problemy z dostawami prądu dotyczą gmin Połaniec i Rytwiany w powiecie staszowskim oraz gminy Iwaniska w powiecie opatowskim.

Rośnie stan wody na Wiśle. Pierwsza ofiara wichury

Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na terenie województwa świętokrzyskiego w piątek przed południem zanotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach w trzech punktach pomiarowych. Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Bartosz poinformował, że chodzi o dwa miejsca na Wiśle w Karsach i Szczucinie oraz jedno na Koprzywiance w Koprzywnicy koło Sandomierza we wschodniej części regionu. Minionej nocy świętokrzyscy strażacy interweniowali około 60 razy. W zdecydowanej większości musieli usuwać skutki wichur, jakie przeszły nad południową częścią regionu.

Silny wiatr dał się we znaki również na Mazowszu. W Warszawie zginęła 65-letnia kobieta, którą przygniótł konar.

WIĘCEJ INFORMACJI O AKTUALNYM STANIE WÓD ZNAJDZIECIE TUTAJ

Autor: kt/map,mj / Źródło: TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed opadami marznącymi. Zagrożenia można spodziewać się w czterech województwach. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Opady marznące w czterech województwach. IMGW ostrzega

Opady marznące w czterech województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek, 24.02. Zarówno noc, jak i miejscami dzień, zapowiadają się mglisto. W poniedziałek czeka nas sporo chmur, a lokalnie także opady deszczu lub mżawki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 24.02. Mglista noc. W ciągu dnia niebo zasnują chmury

Pogoda na jutro - poniedziałek, 24.02. Mglista noc. W ciągu dnia niebo zasnują chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP