Przybiera Wisła, w Małopolsce osuwa się ziemia. Teraz na wysoką wodę szykuje się opolskie

Rzeka Raba zalała część Myślenic
Rzeka Raba zalała część Myślenic
tvn24
Rzeka Raba zalała część Myślenictvn24

W południowej części kraju stan wody wzrasta. Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa - informuje IMGW. Na ponad 50 stacjach wodowskazowych przekroczone zostały stany alarmowe. Miejscami zaczęła osuwać się ziemia. Z kolei w Dębicy (woj. podkarpackie) nadal nie udało się odnaleźć ciała zaginionego mężczyzny, który najprawdopodobniej utopił się. Po południu stan pogotowia wprowadzono także na Opolszczyźnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Rrządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od czwartku od godzin popołudniowych obserwowany jest dynamiczny wzrost poziomu wody na południu kraju.

W efekcie na 50 stacjach wodowskazowych dorzecza Wisły oraz na 1 stacji w dorzeczu Odry odnotowano przekroczone stany alarmowe.

Z kolei stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 43 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 4 stacjach w dorzeczu Odry.

IMGW ostrzega

Z powodu zagrożenia podtopieniami IMGW wprowadził ostrzeżenia hydrologiczne. Trzy ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczą możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Soły).

Z kolei 5 ostrzeżeń drugiego stopnia dotyczy możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych na terenie województw: lubelskiego, dolnośląskiego (Kotlina Kłodzka), opolskiego (zlewnia Odry), łódzkiego (zlewnia Pilicy), śląskiego (dorzecze górnej Odry i zlewnia górnej Warty), świętokrzyskiego (zlewnia Pilicy, Nidy, Koprzywianki i Kamiennej).

Stan wody w rzekach 16.05 (źródło IMGW)

Pogotowie na Opolszczyźnie

Wojewoda opolski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Zagrożona ewentualnymi wylaniami jest gm. Cisek, choć specjaliści z centrum zarządzania kryzysowego mówią, że działania są raczej profilaktyczne. Główna strefa opadów znad woj. małopolskiego i podkarpackiego przemieściła się w nocy nad Czechy, co dla Opolszczyzny jest istotne, bo wpływa na stan rzek na jej terenie. Z prognoz wynika jednak, że obfite opady po czeskiej stronie zmniejszyły się i w piątek rano w dorzeczu Odry i Olzy nie było ich lub były one niewielkie. W najbliższym czasie powinny ustępować.

Ok. godz. 14 na terenie woj. opolskiego stany ostrzegawcze były przekroczone o kilkanaście cm na rzecze Opawie w Branicach oraz na Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach.

Zagrożona wylaniem na Opolszczyźnie jest gm. Cisek (pow. kędzierzyńsko-kozielski), w której obecnie budowane są wały przeciwpowodziowe.

W dwóch miejscach ułożone zostaną worki zabezpieczające - to okolice wałów cofkowych rzeki Cisek, łączącej się z Odrą, oraz okolice ujścia rzeki Dzielniczki.

Z informacji WCZK wynika, że najgroźniejsze dla Opolszczyzny byłoby nałożenie się na siebie fali wezbraniowej Odry i Olzy, które powstały po intensywnych opadach deszczu z ostatniej doby z Czech.

Miejscami obowiązują alarmy przeciwpowodziowe

Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w nocy z czwartku na piątek w powiecie Sucha Beskidzka w Małopolsce i na Żywiecczyźnie (Śląsk) oraz w gminach Skoczów, Wisła, Ustroń i Brenna na Śląsku Cieszyńskim – wynika z informacji strażaków.

W rejonie Suchej Beskidzkiej we znaki najmocniej dawały się mieszkańcom lokalne potoki. W Żywcu, przy budowie mostu w centrum miasta, drogowcy rozebrali część wału na rzece Sole. Groziło to tym, że spiętrzone wody wedrą się tamtędy do miasta. Strażacy zasypywali wyrwę głazami. Na Śląsku Cieszyńskim rzeka Wisła przekroczyła stan alarmowy w miejscowościach Wisła, Ustroń i Skoczów, Brennica w Brennej i Olza w Cieszynie. Stany alarmowe przekroczone są również w powiecie bielskim. W okolicach Bielska-Białej wylewają lokalne potoki, m.in. w Szczyrku, Buczkowicach, Wilkowicach, Porąbce i Czechowicach-Dziedzicach.

Po intensywnych opadach nadejdą ich skutki
Po intensywnych opadach nadejdą ich skutkitvn24

Prawie 40 tys. mieszkańców Małopolski bez prądu

Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. W Małopolsce bez prądu jest wciąż ok. 38,5 tys. mieszkańców. Alarmy powodziowe obowiązują w czterech powiatach: myślenickim, suskim, nowosądeckim i tarnowskim oraz w siedmiu gminach: Biecz, Bobowa, Gnojnik, Krościenko, Łapanów, Skawina i Szczawnica. W 12 przypadkach władze lokalne ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe.

Miejscami sytuacja zaczyna się stabilizować

Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach: limanowskim, nowosądeckim i nowotarskim. Nocą w Nowym Sączu trzeba było umacniać wały workami z piaskiem. Jak jednak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Nowym Sączu, sytuacja hydrologiczna stabilizuje się. Systematycznie opada woda w rzekach Kamienica, Łubianka i Dunajec. Według stanu na godz. 5 poziom wody w Dunajca wynosił 460 cm, a o godz. 8 już 432 cm. Służby prowadzą przegląd stanu wałów wzdłuż Dunajca.

Lokalnie osunęła się ziemia

W miejscowości Brzegi w pow. tatrzańskim skarpa osuwa się na dom; konieczna była ewakuacja mieszkańców. - Budynek jest mocno zagrożony, pod naporem osuwającej się skarpy pękają ściany. Strażacy zabezpieczają teren – poinformował rzecznik zakopiańskiej straży Andrzej Król Łęgowski. W nocy osuwiska zeszły na drogę wojewódzką w Poroninie, ale droga jest już przejezdna. Ziemia osunęła się też w Piwnicznej-Zdroju na drogę krajową nr 87. Droga jest już przejezdna. W nocy policjanci zabezpieczali trasę w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Leluchów, z uwagi na osunięcie ziemi na jezdnię. Nieprzejezdne są dwie drogi powiatowe: Rożnów-Zagórze i Witowice-Rożnów – policja kieruje ruchem.

Niewielki potok Niedźwiadek zmienił się w rwącą rzekę
Niewielki potok Niedźwiadek zmienił się w rwącą rzekętvn24

Ewakuacje mieszkańców

W Barcicach (powiat nowosądecki) ze względu na ryzyko wystąpienia osuwiska strażacy ewakuowali mieszkańców dwóch budynków, w Dąbrowie (pow. nowosądecki) ewakuowano 10 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, w Suchej Beskidzkiej (pow. suski) – 15 osób z trzech budynków, a w Osieczanach (pow. myślenicki) - 12 osób z domków letniskowych. Jak podaje straż w Krzyszkowicach (pow. myślenicki), wezbrany potok porwał samochód, podróżujący opuścili pojazd o własnych siłach. W miejscowości Kamienica w powiecie limanowskim rzeka Kamienica podmyła most na drodze wojewódzkiej 968.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, stany alarmowe przekroczone są na 29, a ostrzegawcze na 16 wodowskazach. - Główne rzeki pozostają w swoich korytach. Nigdzie nie doszło do przerwania wałów. Nie ma ofiar, w całym regionie ewakuowano 51 osób – powiedział rzecznik.

Zamknięte szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Z powodu gwałtownych opadów i lokalnych podtopień Tatrzański Park Narodowy zamknął niektóre szlaki turystyczne. Turyści nie mogą wchodzić do Dolin: Białego, Strążyskiej, Małej Łąki, Kościeliskiej, Chochołowskiej oraz poruszać się pod tamą na Polanie Kuźnickiej. Szlaki w wielu miejscach są podtopione, a miejscami zupełnie zalane, co może powodować rozmakanie i osuwanie gruntu. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne, zimowe warunki - obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Świeży śnieg leży już od wysokości 1400 m n.p.m.

Wylał potok Grajcarek

Zapory wodne na Dunajcu w Niedzicy i Rożnowie oraz w Dobczycach na Rabie rozpoczęły zwiększone zrzuty wody. W Szczawnicy mocno przybrał górski potok Grajcarek podtapiając budynki. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody.

Problemy na krajowej „75”

Jak podała w czwartek wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z powodu obfitych opadów deszczu nieprzejezdna jest droga krajowa nr 75 w miejscowości Witowice Dolne (odc. Nowy Sącz – Jurków); wyznaczono objazd przez miejscowości Łęki, Porąbka Iwkowska i Iwkowa.

Będzie dalej padać

W najbliższym czasie prognozuje się dalsze intensywne opady deszczu. Opady będą powodować dalsze wezbrania rzek, które mogą prowadzić do licznych podtopień – ostrzegają służby wojewody małopolskiego.

Na Wiśle formuje się fala wezbraniowa po opadach deszczu. W Krakowie stan alarmowy spodziewany jest w sobotę - poinformował główny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski.

Strażacy na bieżąco wypompowują wodę

W rejonie Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) strażacy wypompowują wodę z piwnic domów m.in. w Makowie Podhalańskim, a także położonych w pobliżu brzegu rzeki Skawy firm w Jordanowie.

Dużo interwencji związanych jest z udrożnianiem przepustów. Rzecznik suskich strażaków Łukasz Białończyk poinformował, że udało się im ochronić przed zalaniem stację uzdatniania wody pitnej.

Strażacy z Oświęcimia w Zachodniej Małopolsce podali, że w ich powiecie sytuacja nie pogarsza się. Jedynie w Bielanach koło Kęt układają worki z piaskiem, by chronić domy przed wodą z Soły.

Na Podkarpaciu alarmy i pogotowie przeciwpowodziowe

Na Podkarpaciu również zrobiło się niebezpiecznie. W piątek rano alarmy przeciwpowodziowe obowiązywały w pięciu powiatach, a pogotowie przeciwpowodziowe - w trzech. Przed południem rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska poinformowała, że zwiększono do sześciu liczbę miejsc objętych pogotowiem przeciwpowodziowym.

- Alarmy dotyczą: powiatu jasielskiego, gmin Dukla, Chorkówka, Jedlicze i Miejsce Piastowe w pow. krośnieńskim; Zagórza i Komańczy w pow. sanockim; Ustrzyk Dolnych w pow. bieszczadzkim oraz gminy Brzostek w pow. dębickim. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, przeworskim, brzozowskim, mieleckim oraz w Rzeszowie - powidziała rzecznik.

Strażacy usuwają skutki ulewy

- W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 660 razy, w tym 323 przypadkach usuwali połamane drzewa lub konary z posesji i chodników - powiedział rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Betleja. Skutki intensywnych opadów deszczu usuwają trzy tysiące strażaków. Od czwartkowego popołudnia w regionie spadło od 55 do 70 l/mkw. deszczu w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż.

Dębica na Podkarpaciu po nocnych ulewach
Dębica na Podkarpaciu po nocnych ulewachtvn24

Ewakuacje mieszkańców

Według rzeczniczki wojewody podkarpackiego, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w pow. bieszczadzkim. W konsekwencji opadów doszło do uszkodzenia ściany bloku mieszkalnego w Ustrzykach Dolnych, który znajduje się blisko rzeki Strwiąż. Budynek opuściło 70 osób, 30 z nich ewakuowano do internatu, a pozostali noc spędzili u rodzin. W pow. bieszczadzkim częściowo podtopionych i zalanych zostało 12 posesji w Krościenku, cztery budynki w Ustrzykach Dolnych i trzy w Łodynie. W Krościenku na miejscową plebanię ewakuowano 15 osób.

Poszukiwania zaginionego mężczyzny. Sytuacja stabilizuje się

W Dębicy nadal trwają poszukiwania mężczyzny, wciągniętego wieczorem do tunelu, którym płynie lokalny potok. Po kilku godzinach przywrócono już ruch na przejściu granicznym z Ukrainą w Krościenku, gdzie wieczorem podtopione zostały piwnice obiektu. W ocenie rzecznika podkarpackiej straży pożarnej, "sytuacja wydaje się stabilizować, obecnie mamy mniej zgłoszeń". Od kilku godzin opady deszczu są też mniej intensywne.

Problemem stał się tam również silny wiatr, który przyczynił się do odcięcia od prądu ponad 19 tys. gospodarstw.

Przekroczone stany alarmowe na Śląsku

- W województwie śląskim po intensywnych opadach deszczu poziom rzek w ośmiu punktach pomiarowych przekracza stan alarmowy - podały w piątek rano służby kryzysowe wojewody.

Tak jest m.in. na Wiśle w Goczałkowicach i Skoczowie, na Olzie w Cieszynie i na Sole w Żywcu. W regionie w 12 miejscach przekroczone były stany ostrzegawcze, m.in. na Odrze w Krzyżanowicach.

Wody ubywa

W Żywcu służby miejskie zabezpieczają brzeg rzeki Soły w centrum miasta, gdzie drogowcy, którzy budują nowy most, rozebrali część wału ochronnego.

Wody ubywa i sytuacja poprawia się. Ponownie otwarta została tymczasowa kładka dla pieszych w centrum miasta. Ze względu na sytuację starosta żywiecki Andrzej Zieliński zarządził w piątek skrócenie zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych.

Bajerka przerwała wały

Opada także woda w rzekach na Śląska Cieszyńskiego. Nadal jednak nie można przejechać starym mostem na Wiśle w Skoczowie. Zablokowane są kładki dla pieszych nad Wisłą w Skoczowie oraz nad Olzą w Cieszynie. Nieprzejezdne są drogi powiatowe w Dębowcu i Pruchnej. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego podało, że w Skoczowie lokalny potok podtopił sześć domów.

W Skoczowie rzeka Bajerka przerwała wały. Mieszkańcy starają się chronić swoje domy. Zabezpieczają je workami. Urząd Miejski w Skoczowie poinformował o wprowadzeniu ewakuacji, ponieważ woda zalega tam na kilku posesjach.

Nieprzejezdne drogi

Ze względu na podwyższony stan wody przy pobliskim moście zamknięta została droga powiatowa w Ochabach (powiat cieszyński), przy skrzyżowaniu z drogą krajową 81.

Zorganizowano tam objazdy przez drogi: S1 i 81. Zamknięta jest też droga w kierunku Złatnej w powiecie żywieckim, ale nie z powodu silnych opadów, lecz zalegających drzew, które przewróciły się w wyniku silnego wiatru. Drzewa zrywały linie energetyczne, w efekcie 2 tys. gospodarstw nadal pozostaje bez prądu.

Zalany Żywiec
Zalany Żywiectvn24

Świętokrzyskie też bez prądu

- Około 800 odbiorców w powiatach staszowskim i opatowskim nie ma nadal energii elektrycznej - poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja. Awarie spowodowały wichury, jakie w nocy z czwartku na piątek przeszły nad regionem świętokrzyskim. Od piątkowego poranka energetykom udało się przywrócić dostawy dla około 400 gospodarstw w rejonie Staszowa.

Jak wynika z danych PGE Dystrybucja problemy z dostawami prądu dotyczą gmin Połaniec i Rytwiany w powiecie staszowskim oraz gminy Iwaniska w powiecie opatowskim.

Rośnie stan wody na Wiśle. Pierwsza ofiara wichury

Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego na terenie województwa świętokrzyskiego w piątek przed południem zanotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzekach w trzech punktach pomiarowych. Kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Bartosz poinformował, że chodzi o dwa miejsca na Wiśle w Karsach i Szczucinie oraz jedno na Koprzywiance w Koprzywnicy koło Sandomierza we wschodniej części regionu. Minionej nocy świętokrzyscy strażacy interweniowali około 60 razy. W zdecydowanej większości musieli usuwać skutki wichur, jakie przeszły nad południową częścią regionu.

Silny wiatr dał się we znaki również na Mazowszu. W Warszawie zginęła 65-letnia kobieta, którą przygniótł konar.

WIĘCEJ INFORMACJI O AKTUALNYM STANIE WÓD ZNAJDZIECIE TUTAJ

Autor: kt/map,mj / Źródło: TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni obfitować będą w zmiany. W niedzielę nad Polską przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące burze i opady. Miejscami termometry pokażą do 30 stopni. Kolejny tydzień przyniesie nam większy spokój w pogodzie i niższe wartości na termometrach - przynajmniej na początku.

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 28.07. Pogodna noc spodziewana jest tylko we wschodniej Polsce - na zachodzie kolejne godziny przyniosą zachmurzenie i deszcz, a miejscami ulewy. W dzień strefa opadów będzie wędrować nad krajem, przynosząc intensywne opady deszczu i lokalne burze.

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i upałem. W nocy nad północną i zachodnią Polską przechodzić będą strefy opadów i wyładowań. Niedziela przyniesie nam również kontynuację upałów.

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Zwiększa się powierzchnia plamy ropy powstałej po czwartkowym zatonięciu tankowca w Zatoce Manilskiej u wybrzeży Filipin. Wstępne oględziny wskazują, że wyciek mógł być stosunkowo niewielki. Jeśli paliwa nie uda się zabezpieczyć przed wyciekiem, region czeka katastrofa ekologiczna.

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Źródło:
Al Jazeera, Rappler

Setki dzikich zwierząt przekazał rząd Namibii na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. Sytuacja jest tak zła, że ponad 85 tysiącom osób grozi śmierć z głodu - wynika z analizy Światowego Programu Żywnościowego.

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian