Prognoza pogody na dziś: zadbajcie o to, by mieć dobry nastrój. Pogoda wam w tym nie pomoże
Poniedziałkowa pogoda nie poprawi nam samopoczucia. W wielu regionach kraju pojawią się deszczowe chmury, a na przejaśnienia mogą liczyć jedynie nieliczni.
W poniedziałek deszczowe chmury zawisną nad wieloma regionami Polski. Lepsza aura prognozowana jest na zachodzie i południowym zachodzie oraz na północnym wschodzie kraju.
Meteorolodzy przewidują od 4 st. C na północnym wschodzie, 5 st. C w Rzeszowie i w Olsztynie, 6 st. C w Warszawie i w Lublinie, 7 st. C między innymi w Krakowie, 9 st. C na północnym zachodzie, w Poznaniu i w Katowicach, 10 st. C w Zielonej Górze do 11 st. C we Wrocławiu.
Będzie wilgotno i chłodno
Najniższa wilgotność powietrza prognozowana jest na południowym zachodzie Polski (poniżej 90 proc.), a najwyższa zaś na wschodzie, południowym wschodzie, północnym wschodzie oraz częściowo w centrum kraju (powyżej 95 proc.).
Na zachodzie, południowym zachodzie i północnym zachodzie zapanuje komfort termiczny. Mieszkańcy pozostałych regionów Polski mogą spodziewać się subiektywnego odczucia chłodu.
Warunki biometeorologiczne w całym kraju będą niekorzystne.
Prognoza pogody dla pięciu miast
TRÓJMIASTO
Pochmurno, deszczowo. Temperatura maksymalna 6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie: 1015 hPa, rośnie.
KRAKÓW
Pochmurno, deszczowo. Temperatura maksymalna 9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie: 981 hPa, waha się.
POZNAŃ
Pochmurno. Temperatura maksymalna 11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, E. Ciśnienie w południe 1000 hPa, rośnie.
WARSZAWA
Pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna 6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie: 1002 hPa, rośnie.
WROCŁAW
Pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni. Ciśnienie: 996 hPa, rośnie.
Autor: mab,AD/rp,map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest już na półmetku - poinformowała we czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Polski astronauta znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) tydzień. W piątek po raz kolejny połączy się z Polską.
Misja polskiego astronauty na półmetku. Dziś kolejne łączenie z Ziemią
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.
Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim kolejna doba na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie szóstego dnia astronauta między innymi połączył się z polską młodzieżą i dziećmi, a także rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. W czwartek, po tygodniu od dotarcia na ISS, załoga misji Ax-4 będzie miała czas na odpoczynek i regenerację.
Sławosz Uznański-Wiśniewski ma dziś "off-duty day"
Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.
Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie
W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.
Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie
Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.
Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła
Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.
Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów
Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.
Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza
Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.
W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie
- Źródło:
- PAP, Reuters, Brno Daily