Lasy, trawy i łąki płoną trzy razy częściej niż przed rokiem. Straż pożarna podała najnowsze statystyki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IBL, tvnmeteo.pl
Ciepła i sucha pogoda sprzyja pożarom w lasach. Materiał "Faktów po południu" TVN24 z maja 2022 r.
Ciepła i sucha pogoda sprzyja pożarom w lasach. Materiał "Faktów po południu" TVN24 z maja 2022 r.TVN24
wideo 2/15
Ciepła i sucha pogoda sprzyja pożarom w lasach. Materiał "Faktów po południu" TVN24TVN24

Sucha i słoneczna pogoda sprzyja pożarom. W miniony weekend straż pożarna odnotowała ich 966, z czego 314 interwencji dotyczyło pożarów traw - ponad dwa razy więcej niż pożarów mieszkań - a 113 lasów. Od początku roku strażacy gasili w całym kraju ponad trzy tysiące pożarów lasów oraz ponad 35 tysięcy pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych. Duże zagrożenie związane z pożarami występuje zwłaszcza w centralnym pasie Polski - poinformował w poniedziałek Instytut Badawczy Leśnictwa.

Jak podała Państwowa Straż Pożarna, w miniony weekend strażacy gasili 966 pożarów. Wyjeżdżali również do 1377 tak zwanych miejscowych zagrożeń i do 198 fałszywych alarmów.

Najwięcej interwencji dotyczyło pożarów traw - 314, wypadków drogowych - 311, pożarów mieszkań - 146, silnego wiatru - 114 i pożarów lasów - 113. Strażacy wyjeżdżali do zdarzeń odnotowanych głównie w województwach: mazowieckim - 363, śląskim - 348, dolnośląskim - 272 i wielkopolskim - 196.

"Sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach"

Od początku roku strażacy odnotowali ponad trzy tysiące pożarów w lasach. To ponad trzykrotnie więcej niż w takim samym czasie 2021 roku - zwrócił uwagę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski. W ubiegłym roku o tej porze w strażackich statystykach znalazło się 913 pożarów na terenach leśnych.

Według szczegółowych danych, przekazanych przez rzecznika komendanta głównego PSP, od początku roku do 16 maja strażacy odnotowali 3026 pożarów w polskich lasach. - Niestety, w wyniku pożarów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia - podał brygadier.

- W 2022 roku najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie: mazowieckim - 697, łódzkim - 272, wielkopolskim - 256, świętokrzyskim - 222 oraz lubuskim 21 - przekazał strażak.

Wyjaśnił, że "sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach". - Tylko w maju 2022 roku strażacy odnotowali 973 pożary lasów. W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni, od 9 do 16 maja, w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach - wyliczał brygadier.

Do jednego z większych pożarów lasu doszło w zeszłym tygodniu w miejscowości Prosna w powiecie grójeckim na Mazowszu. Łącznie paliło się 100 hektarów lasu, w gaszenie którego zaangażowanych było blisko 200 strażaków, 60 samochodów. W akcji uczestniczyły trzy samoloty Lasów Państwowych i policyjny śmigłowiec Black Hawk, który miał na pokładzie ratowników wysokościowych Państwowej Straży Pożarnej i podwieszony bambi-bucket, czyli zbiorniki na wodę o dużej pojemności. Prawdopodobną przyczyną powstania ognia było podpalenie.

- Średni czas interwencji strażaków przy pożarach lasów to 102 minuty, w akcjach gaśniczych zużyto 37090 metrów sześciennych wody (ponad 37 milionów litrów wody). Straty pożarowe szacuje się na ponad 26 milionów złotych - podał Kierzkowski.

Maciej Zieliński/PAP

Ponad 35 tysięcy pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych od początku roku

Jeszcze więcej pracy mają strażacy przy gaszeniu pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych. Z danych przekazanych przez PSP wynika, że od początku roku do poniedziałku odnotowano 35 375 tego typu pożarów. To ponad trzykrotnie więcej pożarów traw niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej pożarów traw, łąk oraz nieużytków rolnych wystąpiło w województwach: mazowieckim - 4940, dolnośląskim -4197 i małopolskim -3555 oraz śląskim - 347). Wskutek wypalania traw zginęło 10 osób, a 87 odniosło obrażenia.

Rzecznik głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski powiedział, że tak jak w przypadku pożarów lasów, "to ponad trzykrotnie więcej pożarów traw niż w analogicznym czasie 2021 roku". Dodał, że średni czas interwencji strażaków przy pożarach traw to 58 minut, w akcjach gaśniczych zużyto 85510 metrów sześciennych wody, czyli ponad 85 milionów litrów. Jak zaznacza PSP, straty pożarowe szacuje się na ponad siedem mln zł. Do największej liczby pożarów traw doszło w marcu - 25284, następnie - w kwietniu - 5612, maju - 2824, lutym - 1447 i styczniu - 208.

Dlaczego płoną lasy

Karol Kierzkowski zaznaczył, że pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi.

- Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego - mówił. - Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są: ogniska rozpalane na terenie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, niedopałki papierosów porzucone w lesie, niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych oraz iskry z pojazdów szynowych i innych oraz umyślne podpalenia - podał.

- W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi - przypomniał brygadier.

Czytaj także: Pożary lasów a ryzyko nowotworów

Zagrożenie pożarowe w lasach

Duże zagrożenie pożarowe lasów występuje centralnym pasie kraju - poinformował w poniedziałek Instytut Badawczy Leśnictwa. Według mapy umieszczonej na stronie IBL alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto praktycznie całe woj. lubuskie, wielkopolskie i opolskie. Duże zagrożenie występuje również na północy i południu Mazowsza, południu woj. łódzkiego, północy Śląska, wschodzie i zachodzie woj. kujawsko-pomorskiego, centralnym pasie Podlasia oraz części woj. warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązuje w większości średni lub mały poziom zagrożenia pożarowego.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Zagrożenie pożarowe w Polsce - stan na 16 majaIBL

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 kwietnia do 30 września.

Autorka/Autor:anw, ps//rzw

Źródło: PAP, IBL, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne opady nawiedziły w piątek północne Włochy. W Turynie z niepokojem obserwowano stan rzeki Pad - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, władze zamknęły jej nabrzeże. W sporej części Piemontu obowiązywał alarm hydrologiczny, a opady mogą powrócić.

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Źródło:
Corriere Della Sera, ANSA

Trwa największe w historii zjawisko blaknięcia koralowców. Jak wynika z badań amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, do tej pory dotknęło ono około 77 procent raf na świecie. Eksperci ostrzegają, że chociaż blaknięcie jest odwracalne, może poważnie uszkodzić te wrażliwe ekosystemy.

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Źródło:
Reuters, AFP, NOAA, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 19.10 dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie 19 stopni Celsjusza. W górach mocno powieje, porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - sobota, 19.10. Słonecznie, do 19 stopni

Pogoda na dziś - sobota, 19.10. Słonecznie, do 19 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie pogodną aurę, miejscami mocniej powieje. Nowy tydzień również przyniesie sporą ilość słońca. Temperatura sięgnie miejscami 20 stopni Celsjusza.

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Złota polska jesień jeszcze z nami zostanie. Uwaga - miejscami bardzo silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powodzie nawiedziły wschodnią Toskanię. Gubernator tego regionu Eugenio Giani wprowadził w pięciu prowincjach stan wyjątkowy. Doszło też do osunięć ziemi.

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, ENEX

Długie przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii i Holandii. Zdaniem ekspertów, stanie może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Źródło:
PAP, academic.oup.com

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów, doprowadziły do przerwy w dostawach prądu na południowym wschodzie Francji - poinformowały miejscowe władze. Żywioł wyrządził duże straty materialne.

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

Źródło:
PAP

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

Skąd wzięły się meteoryty, które znajdujemy na Ziemi? Dotychczas źródła większości z nich były nieznane. Nieco światła na tę tajemnicę rzuca seria badań, w której naukowcy starali się określić pochodzenie najpowszechniejszych kosmicznych skał. Jak się okazuje, tysiące meteorytów wzięły swój początek w zaledwie kilku punktach Układu Słonecznego.

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Źródło:
PAP, astronomy.com, ScienceAlert

Smog spowił w piątek stolicę Indii. Jakość powietrza w Delhi plasowała się w kategorii "słabej". O tym, że normy były znacznie przekroczone, poinformowały władze.

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

Źródło:
Reuters

Duża, ciemna plama pojawiła się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej na początku października. Naukowcy wyjaśniają, że jest ona powiązana ze zmianami klimatu, ale w dość nieoczekiwany sposób.

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Źródło:
Copernicus, tvnmeteo.pl

Kometa C/2023 A3, którą od kilku dni mamy okazję oglądać na niebie, dziś wieczorem znów miała towarzystwo w postaci satelitów Starlink. Przez chwilę można było oglądać aż trzy zjawiska astronomiczne jednocześnie, bo niebo rozjaśnia Księżyc w pełni. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia.

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Superksiężyc, Starlinki, kometa. Dzieje się na niebie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tysiące czarnych kulek zostały wyrzucone na plaże w okolicach Sydney. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają one ropę naftową. Źródło zanieczyszczenia pozostaje nieznane - do momentu jego ustalenia plaże pozostaną zamknięte.

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Źródło:
ABC News, Reuters

Przed nami pogodny weekend, który część z nas spędzi, zbierając grzyby. Pamiętajmy o tym, by zbierać tylko te, które dobrze znamy. Jeżeli popełnimy błąd, może nas to kosztować nawet życie. - Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują od 4 do 8 godzin od spożycia. Najczęściej w trzeciej, czwartej dobie dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby i nerek - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Źródło:
PAP

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności (ang. Key Biodiversity Area) są najważniejszymi na Ziemi miejscami pozwalającymi zachować różnorodność gatunków. Brytyjscy eksperci zauważyli, że na dwóch trzecich tropikalnej części tych terenów zaszły wyraźne zmiany w temperaturze. - To niebezpieczny trend - ocenili.

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Źródło:
PAP

Nietypową interwencję przeprowadziła policja w Bay Village w amerykańskim stanie Ohio. Funkcjonariusze musieli usunąć z drogi wielką dmuchaną dynię. Nie było łatwo.

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Źródło:
Reuters

Trafiające do oceanów plastikowe przedmioty, takie jak torby na zakupy czy butelki, są regularnie znajdowane w żołądkach wyrzuconych na brzeg wielorybów i innych zwierząt. Naukowcy z amerykańskiego Duke University postanowili sprawdzić, co sprawia, że ssaki morskie je zjadają.

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Źródło:
PAP

Ulewy przeszły przez część Omanu, zalewając drogi i budynki. Ucierpiała między innymi stolica kraju. Wody było tak dużo, że niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Źródło:
Reuters, Muscat Daily

Kolejne dni obfitych opadów deszczu w dużej części Hiszpanii powodują znaczny wzrost poziomu wody w rzekach. W zachodniej prowincji Salamanka zagrożone zalaniem są niektóre domy.

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Źródło:
ENEX, lagacetadesalamanca.es, tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę południowy wschód Turcji. Kilka budynków częściowo się zawaliło. Moment trzęsienia widać na nagraniach.

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Aktualizacja:
Źródło:
USGS, Reuters, PAP

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Naukowcy badają spaw wykonany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperci przekonują, że to technologia krytyczna dla przyszłego badania kosmosu. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej wykonano tylko kilka tego rodzaju eksperymentów.

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli sekretny grobowiec w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod starożytnym Skarbcem Faraona w Jordanii, gdzie kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata", odnaleziono grobowiec, a w nim ludzkie szkielety sprzed dwóch tysięcy lat.

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Źródło:
phys.org, CNN

Za pomocą selektywnej hodowli naukowcy chcą, aby koralowce zbudowały większą tolerancję na ciepło. Jednak na dłuższą metę, jak informują na łamach czasopisma "Nature Communications" eksperci, to nie wystarczy, by uniknąć konsekwencji globalnego ocieplenia, które pogarsza stan zdrowia tych morskich zwierząt.

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Źródło:
PAP, nature.com

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters

Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Źródło:
Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl

W jednym z najsuchszych i jałowych miejsc na świecie - Maroku - spadł deszcz. Doszło tam do pierwszej od dziesięcioleci powodzi. Między wydmami pojawiły się gigantyczne jeziora.

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Źródło:
CNN, AP

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowej La Nina w nadchodzących miesiącach zmniejszyło się - poinformowało we wtorek australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology. Dodało, że jeśli zjawisko wystąpi, to będzie słabe i krótkotrwałe.

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Źródło:
Reuters, NOAA, Bureau of Meteorology