TVN Meteo | Ciekawostki

Większa zachorowalność na raka płuc i guzy mózgu u osób mieszkających w pobliżu pożarów lasów

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Kalifornia w ogniu
Kalifornia w ogniuENEX
wideo 2/4
Pożary w USA

Osoby żyjące w pobliżu miejsc, w których często dochodzi do pożarów lasów mogą być bardziej narażone na raka płuc i guzy mózgu - wynika z analiz kanadyjskich naukowców, który przez dwie dekady obserwowali stan zdrowia ponad dwóch milionów ludzi. - Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia - podkreślił autor badania profesor Scott Weichenthal z Uniwersytetu McGilla.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McGilla obserwowali ponad dwa miliony Kanadyjczyków przez 20 lat. Jak się okazało, u osób mieszkających w pobliżu regionów narażonych na częste pożary lasów częściej występował rak płuc i guzy mózgu. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia.

- Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów - powiedział Scott Weichenthal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na Uniwersytecie McGilla. Osoby z pobliskich społeczności mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Opublikowane na łamach pisma "The Lancet Planetary Health" badanie wykazało, że ludzie żyjący w promieniu 50 kilometrów od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat mieli o 10 procent wyższą zachorowalność na guzy mózgu i 4,9 proc. wyższą zachorowalność na raka płuc, w porównaniu do osób mieszkających dalej.

"Ekspozycja na zanieczyszczenia może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania"

Jak przewidują naukowcy, w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej.

Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary zanieczyszczają również środowisko wodne i glebę. Podczas gdy niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, inne chemikalia mogą pozostawać w środowisku przez długi czas, na przykład metale ciężkie i węglowodory. - Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia - dodał prof. Weichenthal.

Jak podkreślili autorzy, konieczne są dalsze prace, aby zrozumieć złożoną mieszankę zanieczyszczeń środowiskowych uwalnianych podczas pożarów. Zwrócili również uwagę na to, że potrzebne są kolejne badania w celu opracowania bardziej długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości