"Potrzebne są generalne zmiany w naszym życiu"


Rozpoczynający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach ma ustalić zasady, zgodnie z którymi będziemy realizować Porozumienie Paryskie. O oczekiwaniach wobec szczytu mówiła we "Wstajesz i wiesz" dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu naukaoklimacie.pl.

W niedzielę w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny COP24 (24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu).

- W czasie szczytu spodziewane jest, że zostaną ustalone zasady, zgodnie z którymi będziemy realizować Porozumienie Paryskie - mówiła we "Wstajesz i wiesz" dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu naukaoklimacie.pl.

Porozumienie Paryskie z 2015 roku określa ogólnoświatowy plan działania, który zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do maksymalnie 2 stopni Celsjusza, względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Kraje, które podpisały Porozumienie, mają również dążyć do ograniczenia ocieplenia do 1,5 st. C. - Właśnie do tego potrzebne są nam generalne zmiany w naszym życiu i te zasady powinny być wprowadzone na tym szczycie - mówiła Kardaś.

Zmiany mogą być nieodwracalne

Pod koniec listopada opublikowano raport "Emissions Gap Report". - Z raportu dowiadujemy się, że dotychczasowe emisje gazów cieplarnianych jeszcze nie skazują nas na przekroczenie tego niebezpiecznego progu zmiany temperatury o półtora stopnia, natomiast jeżeli nie zmienimy tego, ile gazów cieplarnianych emitujemy, to bardzo szybko możemy ten próg przekroczyć, już w najbliższych dekadach - zaznaczyła Kardaś. Do takiej zmiany mogłoby dojść już między 2030 a 2050 rokiem. O raporcie więcej przeczytasz tutaj.

- Musi zmienić się bardzo wiele na świecie, muszą się zmienić zarówno różne kwestie gospodarcze, źródła energii, z których korzystamy, ale też zwyczaje ludzi - zaznaczyła fizyczka.

Zmiana temperatury o 1,5 st. C oznaczałaby, że wiele zachodzących na Ziemi zmian stałoby się nieodwracalnymi. - Mamy wiele takich zjawisk, których, kiedy przekroczą pewien próg krytyczny, nie da się zatrzymać. To dotyczy na przykład topnienia Antarktydy, czy topnienia lodu morskiego - wskazała Kardaś. Według niej, ważnym problemem jest rozmarzanie wieloletniej zmarzliny. Podczas tego procesu wydziela się metan, który jest bardzo groźnym gazem cieplarnianym.

Konsekwencje zmian klimatycznych w Europie (PAP/Małgorzata Latos)PAP/Małgorzata Latos

"Przyzwyczajamy się do upałów"

Zmiany klimatyczne nie omijają Polski. - Od początku XXI wieku właściwie nie mieliśmy lata, które byłoby chłodne, cały czas mamy lata ciepłe - mówiła fizyczka. - Przyzwyczajamy się do upałów, a tymczasem kiedyś takich dużych upałów nie było. Mamy teraz takie kilkutygodniowe fale upałów, temperatury powyżej 30 stopni, to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia - dodała. Przeciągają się susze, coraz częściej występują powodzie i podtopienia, burze są coraz gwałtowniejsze - przynoszą między innymi niszczycielski wiatr.

"Ekosystemy będą się przebudowywać"

Zmieniający się klimat wpływa również na przyrodę ożywioną. - Obecnie obserwuje się, że rośliny i zwierzęta migrują w stronę biegunów i wyżej w góry - tłumaczyła Kardaś. Niestety, nie wszystkie organizmy mają gdzie uciec. - Czasami po prostu nie ma lądu, na którym byłyby warunki, które sprzyjają ich życiu, więc zdecydowanie ekosystemy będą się przebudowywać - podkreśliła.

Wraz ze zmianami ekosystemów konieczne będzie przebudowanie naszej gospodarki rolnej. Zmieniające się warunki spowodują, że będziemy mogli hodować nowe gatunki roślin, jednak od tych, które nie poradzą sobie w innym klimacie, będziemy musieli odejść.

Emisyjność sektora energetycznego (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

"Przede wszystkim zwiększać efektywność energetyczną"

Wbrew pozorom i często pokutującym opiniom, jakoby "jedna osoba i tak nic nie zmieni", każdy z nas może podjąć działania na rzecz ograniczenia postępujących zmian klimatycznych. - My musimy w tej chwili naciskać, żeby przede wszystkim zwiększać efektywność energetyczną we wszystkich aspektach naszego życia - radziła Kardaś. Konieczne jest zastąpienie paliw kopalnych, które dominują w polskiej gospodarce, na rozwój odnawialnych źródeł energii.

- Trzeba się pogodzić z tym, że węgiel się u nas kończy i również trzeba wziąć pod uwagę, że nasza cywilizacja się jednak zmienia, rozwija - zaznaczyła Kardaś. Wspomniała również opublikowany na początku października raport IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu). Należy dążyć do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia do końca wieku.

Jak wskazała fizyczka, tym bardziej zaskakujące są zapowiedzi rządu o wycofaniu się z energetyki wiatrowej. Więcej przeczytasz tutaj. - Jest to zaskakująca decyzja w kontekście chociażby raportu IPCC, bo zdecydowanie energetyka wiatrowa, słoneczna, też wykorzystanie spalania biomasy to są drogi wskazywane przez IPCC jako metody na obniżenie emisji gazów cieplarnianych i ich koncentracji w powietrzu - podkreśliła.

Szczyt COP24 potrwa do 14 grudnia.

Posłuchaj całej rozmowy z dr Aleksandrą Kardaś

Autor: ao/rp / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi. W Polsce obowiązują żółte alarmy przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniem oraz przymrozkami. Sprawdź szczegóły.

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Śnieg, przymrozki, oblodzenie. Niemal cała Polska zagrożona przez pogodę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W nadchodzących dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, bo do Polski napłynie arktyczna masa powietrza. - Porywisty wiatr obniży temperaturę odczuwalną - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Od piątku temperatura będzie rosnąć. Na horyzoncie aż 22 stopnie Celsjusza.

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Pogoda na dziś. Czwartek 10.04 przyniesie wschodniej części kraju przelotne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Powieje silniejszy wiatr, w porywach do 65 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC