Pora zmieniać opony na zimowe. "Tu nie ma miejsca na błąd"

[object Object]
Wymiana opon na zimowetvn24
wideo 2/5

Prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe w Polsce nie ma. Eksperci są jednak zgodni: zmieniać trzeba, by bezpieczniej podróżować w trudnych warunkach pogodowych. Dlaczego, kiedy, jak to robić?

Eksperci zalecają, by już zmieniać opony z letnich na zimowe. Warunki na polskich drogach szybko się pogarszają. A to sprawia, że podróż na letnim ogumieniu staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Czy to już czas na wymianę opon?

- Czas jest jak najbardziej właściwy - potwierdza w rozmowie z reporterem TVN24 Adam Kaczka, właściciel poznańskiego warsztatu samochodowego. - Nie ma co czekać na ostatnią chwilę, bo to może być jak z chodzeniem do pracy: można wylecieć, tyle że z drogi - żartuje.

Zima za pasem - w niektórych regionach mieliśmy już nawet do czynienia z jej pierwszymi atakami. Specjaliści wskazują, że gdy temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza, letnie opony tracą swoje atuty, a im więcej wody i śniegu zalega na drogach, tym bardziej ryzykowne jest oszczędzanie na wymianie.

- Już nie jest tak, jak jeszcze 15-20 lat temu, że opony wymienia się dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Ja sam już od ponad dwóch tygodni jeżdżę na zimowych oponach i czuję tę różnicę w przyczepności - przyznaje dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) Piotr Sarnecki.

Kierowcy o zmianie opon na zimowe
Kierowcy o zmianie opon na zimowetvn24

Ile zapłacę, jak długo poczekam?

- Koszty serwisu opon zależą od regionu, w którym serwisujemy pojazd - informuje Sarnecki. - Obsługa opon na felgach aluminiowych jest droższa niż na stalowych, istnieją też opony nietypowe. Im nowszy jest samochód, tym zwykle więcej zapłacimy za ogumienie. Zależy to też od rozmiarów opony - tłumaczy.

Cena w większych miastach utrzymuje się w granicach od 80 do 120 złotych. Dlatego czasem warto zamówić usługę w mniejszej miejscowości. Dzięki temu często można też uniknąć kolejek i przeciągającego się oczekiwania na usługę.

W niektórych miejscach koszt wymiany kompletu opon może spaść nawet do 30 złotych, jednak wiąże się to z ryzykiem, gdyż niska cena może iść w parze z niską jakością. Warto zasięgnąć opinii znajomych lub poszukać ich w internecie.

- Lepiej nie jechać do pierwszego lepszego serwisu, bo tu nie ma miejsca na błąd i nie należy oszczędzać na maszynie - przestrzega Sarnecki. - Polecam korzystanie z renomowanych serwisów. Przy prędkości 130 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę, więc nie możemy ryzykować, że coś się wtedy stanie - dodaje.

Cena uzależniona jest też od materiału, z jakiego wykonano obręcz, od rozmiaru opony, od tego, czy posiadamy elektroniczne czujniki ciśnienia oraz od tego, czy opony wypełniamy azotem czy powietrzem.

Czas wymiany opon także zależy od warsztatu i miasta.

- Jak najbardziej widać, że ruch zaczyna się robić coraz większy, jednak wiadomo, że Polacy lubią czekać na ostatnią chwilę. Jak spadnie pierwszy śnieg, to dopiero wtedy będzie widać te największe kolejki - ostrzega Adam Kaczka. - W tym szczytowym momencie trzeba się zapisywać - dodaje.

Zimowe, letnie...

Zimowe opony są wytwarzane z miększego tworzywa i poznaczone odprowadzającą wodę gęstą siatką kanałów - lameli. Dzięki temu unika się tak zwanej akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego.

Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się, gdy jest ciepło, lecz przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza twardnieją i w zetknięciu z oblodzoną nawierzchnią radzą sobie znacznie gorzej. Czas hamowania znacznie się wówczas wydłuża i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

- Nie ma takiej opony, która będzie przystosowana do wszystkich warunków - dopowiada Sarnecki. - Warto pamiętać, że po roku przy pokonywaniu dużych odległości opony mogą zetrzeć się nawet do połowy bieżnika - dodaje.

...czy całoroczne?

Opony całoroczne (wielosezonowe) są przystosowane zarówno do zimowych, jak i letnich warunków jazdy, jednak w obu przypadkach radzą sobie nieco gorzej niż ich sezonowe odpowiedniki. I chociaż dzięki temu nie trzeba co roku dwukrotnie wymieniać ogumienia, zużywają się w znacznie większym stopniu.

- Opony całoroczne są coraz lepsze, ale to i tak zawsze będą opony o kompromisowych osiągach. One zasługują na uwagę, o ile sami kierowcy zdają sobie sprawę z ich ograniczeń: jeżeli jeździmy głównie po mieście, a nie po górach czy autostradach, to opony całoroczne powinny wystarczyć - stwierdza Sarnecki. - Opony całoroczne mają dużo większe zużycie, bo jeździmy na nich cały rok - uzupełnia.

- Jeżeli decydujemy się na opony całoroczne, to koniecznie przynajmniej klasy średniej oraz z odpowiednią homologacją zimową - a więc z informacją, że są one przystosowane do jazdy zimą. Jest to symbol płatka śniegu na tle góry. Mieszanka gumowa w oponach całorocznych jest jeszcze bardziej skomplikowana niż w sezonowych i nie wszyscy producenci sobie z tym dobrze radzą. Szukajmy więc renomowanych marek. Wtedy ten kompromis w bezpieczeństwie jest jeszcze w granicach rozsądku - dodaje.

- Bywa tak, że zakładałem ludziom opony, które powinny tak naprawdę iść już na utylizację. Czasami to jest tragiczne w skutkach - ostrzega Adam Kaczka.

Co mi grozi, jeśli nie zmienię opon?

Jazda na letnich oponach w niesprzyjających warunkach pogodowych stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżujących samochodem oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie wiąże się natomiast, jak dotąd, z konsekwencjami prawnymi.

W wielu europejskich krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe - w niektórych już od 1 listopada. Tak jest chociażby w Słowenii, Austrii, Czechach czy Rumunii. W innych krajach wymiana opon jest obowiązkowa od 1 grudnia, w czasie największych mrozów, a w jeszcze innych - jedynie zalecana.

W Polsce do opracowania takich przepisów przymierzają się posłowie z parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa drogowego.

Spytany o możliwość pojawienia się takiego obowiązku w Polsce, dyrektor PZPO odpowiada: - Jesteśmy jedynym krajem w Europie z takim klimatem, który nie ma odpowiednich przepisów dotyczących wymiany ogumienia. W roku 2016 Unia Europejska opublikowała raport, w zgodzie z którym ryzyko wypadku samochodowego przy wymianie opon spada o około 46 procent. Polska jest na niechlubnym podium wypadków w Europie, a koszty społeczne wypadków wynoszą 40 miliardów złotych. To potężna kwota i na pewno moglibyśmy ją lepiej wykorzystać.

Na co zwracać uwagę w warsztacie?Sarnecki wskazał jakie są przykładowe błędy przy wymianie opon przez serwis.1. Serwisant może nie zauważyć oznaczeń na oponie.2. Serwisanci często nie radzą sobie z czujnikami ciśnienia w oponach. W nowszych samochodach istnieje obowiązek montażu tych czujników, ale wielu pracowników warsztatów nie umie się nimi właściwie zająć, co może doprowadzić do uszkodzeń.3. Pracownicy mogą pompować opony "jak leci" - przyjęło się, że wartość ciśnienia to dwa bary, a najczęściej powinno być więcej. Wartość ciśnienia w oponie zależy od producenta samochodu i trzeba zajrzeć do instrukcji.4. Serwisanci dokręcają śruby na siłę, bez użycia klucza dynamometrycznego, jak trzeba zrobić, żeby nie uszkodzić felg ani śrub.To nie wyczerpuje puli ewentualnych błędów.- Ostatnio otrzymaliśmy zdjęcie opon założonych na opak. I to nie w serwisie "pod namiotem", tylko w takim, w którym prawdopodobnie serwisant nie przeszedł szkolenia - mówi Sarnecki. Podkreśla, że większość niedociągnięć "wynika z braku szkolenia i małego doświadczenia".

Czy już czas, by wymienić opony na zimowe?
Czy już czas, by wymienić opony na zimowe?tvn24

Autor: sj//rzw / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

Do Polski napływa ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Sprawia, że w wielu regionach kraju powstały mgły i zamglenia. - Zjawiska mogą miejscami utrzymać się przez cały dzień - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Gęste mgły. Uwaga, widzialność jest ograniczona

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com