Pora zmieniać opony na zimowe. "Tu nie ma miejsca na błąd"

[object Object]
Wymiana opon na zimowetvn24
wideo 2/5

Prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe w Polsce nie ma. Eksperci są jednak zgodni: zmieniać trzeba, by bezpieczniej podróżować w trudnych warunkach pogodowych. Dlaczego, kiedy, jak to robić?

Eksperci zalecają, by już zmieniać opony z letnich na zimowe. Warunki na polskich drogach szybko się pogarszają. A to sprawia, że podróż na letnim ogumieniu staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Czy to już czas na wymianę opon?

- Czas jest jak najbardziej właściwy - potwierdza w rozmowie z reporterem TVN24 Adam Kaczka, właściciel poznańskiego warsztatu samochodowego. - Nie ma co czekać na ostatnią chwilę, bo to może być jak z chodzeniem do pracy: można wylecieć, tyle że z drogi - żartuje.

Zima za pasem - w niektórych regionach mieliśmy już nawet do czynienia z jej pierwszymi atakami. Specjaliści wskazują, że gdy temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza, letnie opony tracą swoje atuty, a im więcej wody i śniegu zalega na drogach, tym bardziej ryzykowne jest oszczędzanie na wymianie.

- Już nie jest tak, jak jeszcze 15-20 lat temu, że opony wymienia się dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Ja sam już od ponad dwóch tygodni jeżdżę na zimowych oponach i czuję tę różnicę w przyczepności - przyznaje dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) Piotr Sarnecki.

Kierowcy o zmianie opon na zimowe
Kierowcy o zmianie opon na zimowetvn24

Ile zapłacę, jak długo poczekam?

- Koszty serwisu opon zależą od regionu, w którym serwisujemy pojazd - informuje Sarnecki. - Obsługa opon na felgach aluminiowych jest droższa niż na stalowych, istnieją też opony nietypowe. Im nowszy jest samochód, tym zwykle więcej zapłacimy za ogumienie. Zależy to też od rozmiarów opony - tłumaczy.

Cena w większych miastach utrzymuje się w granicach od 80 do 120 złotych. Dlatego czasem warto zamówić usługę w mniejszej miejscowości. Dzięki temu często można też uniknąć kolejek i przeciągającego się oczekiwania na usługę.

W niektórych miejscach koszt wymiany kompletu opon może spaść nawet do 30 złotych, jednak wiąże się to z ryzykiem, gdyż niska cena może iść w parze z niską jakością. Warto zasięgnąć opinii znajomych lub poszukać ich w internecie.

- Lepiej nie jechać do pierwszego lepszego serwisu, bo tu nie ma miejsca na błąd i nie należy oszczędzać na maszynie - przestrzega Sarnecki. - Polecam korzystanie z renomowanych serwisów. Przy prędkości 130 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę, więc nie możemy ryzykować, że coś się wtedy stanie - dodaje.

Cena uzależniona jest też od materiału, z jakiego wykonano obręcz, od rozmiaru opony, od tego, czy posiadamy elektroniczne czujniki ciśnienia oraz od tego, czy opony wypełniamy azotem czy powietrzem.

Czas wymiany opon także zależy od warsztatu i miasta.

- Jak najbardziej widać, że ruch zaczyna się robić coraz większy, jednak wiadomo, że Polacy lubią czekać na ostatnią chwilę. Jak spadnie pierwszy śnieg, to dopiero wtedy będzie widać te największe kolejki - ostrzega Adam Kaczka. - W tym szczytowym momencie trzeba się zapisywać - dodaje.

Zimowe, letnie...

Zimowe opony są wytwarzane z miększego tworzywa i poznaczone odprowadzającą wodę gęstą siatką kanałów - lameli. Dzięki temu unika się tak zwanej akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego.

Opony letnie znacznie lepiej sprawdzają się, gdy jest ciepło, lecz przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza twardnieją i w zetknięciu z oblodzoną nawierzchnią radzą sobie znacznie gorzej. Czas hamowania znacznie się wówczas wydłuża i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

- Nie ma takiej opony, która będzie przystosowana do wszystkich warunków - dopowiada Sarnecki. - Warto pamiętać, że po roku przy pokonywaniu dużych odległości opony mogą zetrzeć się nawet do połowy bieżnika - dodaje.

...czy całoroczne?

Opony całoroczne (wielosezonowe) są przystosowane zarówno do zimowych, jak i letnich warunków jazdy, jednak w obu przypadkach radzą sobie nieco gorzej niż ich sezonowe odpowiedniki. I chociaż dzięki temu nie trzeba co roku dwukrotnie wymieniać ogumienia, zużywają się w znacznie większym stopniu.

- Opony całoroczne są coraz lepsze, ale to i tak zawsze będą opony o kompromisowych osiągach. One zasługują na uwagę, o ile sami kierowcy zdają sobie sprawę z ich ograniczeń: jeżeli jeździmy głównie po mieście, a nie po górach czy autostradach, to opony całoroczne powinny wystarczyć - stwierdza Sarnecki. - Opony całoroczne mają dużo większe zużycie, bo jeździmy na nich cały rok - uzupełnia.

- Jeżeli decydujemy się na opony całoroczne, to koniecznie przynajmniej klasy średniej oraz z odpowiednią homologacją zimową - a więc z informacją, że są one przystosowane do jazdy zimą. Jest to symbol płatka śniegu na tle góry. Mieszanka gumowa w oponach całorocznych jest jeszcze bardziej skomplikowana niż w sezonowych i nie wszyscy producenci sobie z tym dobrze radzą. Szukajmy więc renomowanych marek. Wtedy ten kompromis w bezpieczeństwie jest jeszcze w granicach rozsądku - dodaje.

- Bywa tak, że zakładałem ludziom opony, które powinny tak naprawdę iść już na utylizację. Czasami to jest tragiczne w skutkach - ostrzega Adam Kaczka.

Co mi grozi, jeśli nie zmienię opon?

Jazda na letnich oponach w niesprzyjających warunkach pogodowych stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżujących samochodem oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie wiąże się natomiast, jak dotąd, z konsekwencjami prawnymi.

W wielu europejskich krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe - w niektórych już od 1 listopada. Tak jest chociażby w Słowenii, Austrii, Czechach czy Rumunii. W innych krajach wymiana opon jest obowiązkowa od 1 grudnia, w czasie największych mrozów, a w jeszcze innych - jedynie zalecana.

W Polsce do opracowania takich przepisów przymierzają się posłowie z parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa drogowego.

Spytany o możliwość pojawienia się takiego obowiązku w Polsce, dyrektor PZPO odpowiada: - Jesteśmy jedynym krajem w Europie z takim klimatem, który nie ma odpowiednich przepisów dotyczących wymiany ogumienia. W roku 2016 Unia Europejska opublikowała raport, w zgodzie z którym ryzyko wypadku samochodowego przy wymianie opon spada o około 46 procent. Polska jest na niechlubnym podium wypadków w Europie, a koszty społeczne wypadków wynoszą 40 miliardów złotych. To potężna kwota i na pewno moglibyśmy ją lepiej wykorzystać.

Na co zwracać uwagę w warsztacie?Sarnecki wskazał jakie są przykładowe błędy przy wymianie opon przez serwis.1. Serwisant może nie zauważyć oznaczeń na oponie.2. Serwisanci często nie radzą sobie z czujnikami ciśnienia w oponach. W nowszych samochodach istnieje obowiązek montażu tych czujników, ale wielu pracowników warsztatów nie umie się nimi właściwie zająć, co może doprowadzić do uszkodzeń.3. Pracownicy mogą pompować opony "jak leci" - przyjęło się, że wartość ciśnienia to dwa bary, a najczęściej powinno być więcej. Wartość ciśnienia w oponie zależy od producenta samochodu i trzeba zajrzeć do instrukcji.4. Serwisanci dokręcają śruby na siłę, bez użycia klucza dynamometrycznego, jak trzeba zrobić, żeby nie uszkodzić felg ani śrub.To nie wyczerpuje puli ewentualnych błędów.- Ostatnio otrzymaliśmy zdjęcie opon założonych na opak. I to nie w serwisie "pod namiotem", tylko w takim, w którym prawdopodobnie serwisant nie przeszedł szkolenia - mówi Sarnecki. Podkreśla, że większość niedociągnięć "wynika z braku szkolenia i małego doświadczenia".

Czy już czas, by wymienić opony na zimowe?
Czy już czas, by wymienić opony na zimowe?tvn24

Autor: sj//rzw / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem i oblodzeniem. W wielu regionach kraju na drogach może być ślisko. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Obfite opady śniegu, oblodzone drogi. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Zimowa aura nastała w wielu regionach kraju. - Są takie miejsca w Polsce, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu - powiedział w piątek na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia z miejscowości, w których zrobiło się biało.

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Zimowa aura w Polsce. "Są takie miejsca, gdzie leży prawie 30 centymetrów śniegu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7