Ponad 1300 interwencji strażaków, kilkoro rannych. Dotychczasowe skutki wichur

Wietrzna środa na zdjęciach Reporterów24
Wietrzna środa na zdjęciach Reporterów24
Wietrzna środa na zdjęciach Reporterów24

W ciągu ostatniej doby pogoda mocno dała się we znaki mieszkańcom całej Polski. Niż ex-Kate przyniósł porywisty wiatr i silne opady deszczu. Sześć osób zostało rannych. Wiatr uszkodził lub zerwał wiele dachów. Spowodował także liczne awarie linii energetycznych i powalenia drzew, które zablokowały drogi.

W wyniku silnych porywów wiatru, trwających całą dobę, sześć osób zostało rannych, w tym jeden strażak, poinformował w rozmowie z tvnmeteo.pl rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Paweł Frątczak. Dodał także, że Straż Pożarna przez ostatnie 24 godziny, wyjechała na 1334 interwencje. Dotyczyły one przede wszystkim zerwanych lub uszkodzonych dachów, setek powalonych drzew i słupów energetycznych. Jak podaje Frątczak, wichury uszkodziły lub zerwały dachy 116 budynków, w tym 84 mieszkalnych. Poza tym liczne były także interwencje związane z powalonymi drzewami i słupami energetycznymi.

Porywy do 240 km/h

Bardzo silny wiatr wieje od środy przed południem. Porywy wiatru na Śnieżce dochodziły wówczas do 240 km/h. Obecnie wiatr nieco osłabł, jednak nadal jest silny. Na Śnieżce osiąga prędkość do 140 km/h, a na Kasprowym Wierchu do 100 km/h.

Sytuacja na Śnieżce
Sytuacja na ŚnieżceJerzy Klich

Najsilniej wiało na Wybrzeżu. W środę w Ustce wiatr osiągał ponad 90 km/h, w Łebie i Koszalinie 80 km/h. Pogoda mocno dawała się we znaki także w miastach Wielkopolski, Dolnego Śląska i Małopolski, z porywami do 70 km/h. Natomiast porywy dochodzące do 60 km/h odnotowano na północnym-wschodzie i w centrum kraju.

Sztorm na Bałtyku osiągnął 10 st. B.

W związku z tak silnymi porywami wiatru, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pogodowe. Alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia są nadal aktualne. Instytut alarmuje, że taka pogoda "może powodować zagrożenie życia".

Straty

W ciągu ostatniej doby najbardziej ucierpieli przez wiatr mieszkańcy województwa zachodnio-pomorskiego. Jak poinformowała w rozmowie z tvnmeteo.pl Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w szczytowym momencie, bez prądu pozostawało 50800 odbiorców, w tym 43 tys. w samym woj. zachodnio-pomorskim. Obecnie liczba osób odciętych od zasilania spadła do 830 w całym kraju.

Małopolska

- Największe straty odnotowaliśmy w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - poinformował w rozmowie z tvnmeteo.p rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Paweł Frątczak.

Trudno się dziwić, w Tarnowie przez całą środę porywy wiatru dorównywały tym nadmorskim i wynosiły powyżej 90 km/h. Tam strażacy od rana wyjeżdżali usuwać połamane drzewa, zniszczone blaszane garaże i uszkodzone poszycia dachowe.

Dolny Śląsk

We Wrocławiu najsilniejsze porywy wyniosły 80 km/h. To tam ranny został strażak. Podczas usuwania blachy z dawnego kościoła Chrystusowego na Żabiej Ścieżce spadł z dachu. Opuszczał się na linie z kosza wozu strażackiego. Lina zerwała się, strażak spadł na ziemię z wysokości pięciu metrów.

Wielkopolska

W tym województwie porywy również dochodziły do 80 km/h. W miejscowości Trzebin w gminie Człopa wiatr uszkodził budynek gospodarczy, w którym przebywały zwierzęta domowe. Na miejsce przybyły trzy jednostki straży pożarnej. Ewakuowano zwierzęta, a następnie zabezpieczono budynek. Cała akcja trwałą ponad dwie godziny.

Silny wiatr powalił drzewo na budynek gospodarczy
Silny wiatr powalił drzewo na budynek gospodarczytvn24

Zachodniopomorskie

W Szczecinie maksymalne porywy wiatru wynosiły 83 km/h. Tam od środy od godzin porannych były przerwy w dostawie prądu. Na ulicy Chopina drzewo przewróciło się na ulicę, blokując jeden pas ruchu.

Drzewo spadło na jezdnię, blokując pas ruchu
Drzewo spadło na jezdnię, blokując pas ruchu

Poza tym na ul. Spokojnej silny wiatr przewrócił drzewo, które spadło na dom jednorodzinny. Uszkodzona została konstrukcja dachu. W środku znajdowały się dwie osoby: kobieta i małe dziecko. Jak potwierdza straż pożarna, nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Skutki środowych wichur w woj. zachodniopomorskim
Skutki środowych wichur w woj. zachodniopomorskimtvn24

- W Goleniowie na ul. Puszkina na głowę mężczyzny spadł konar. Został ranny. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala - mówił dla tvnmeteo.pl rzecznik Zachodniopomorskiego Komendanta Straży Pożarnej p. Tomasz Kubiach.

Natomiast w Kaliszu Pomorskim (powiat drawski) kierowca samochodu ciężarowego uderzył w drzewo powalone przez silny wiatr na jezdnię. Kierowca nie został poważnie ranny. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej.

Pomorskie

Jeden z mieszkańców miejscowości Czarne mimo wichury udał się do lasu i wycinał konary drzew. W pewnym momencie wiatr powalił sąsiednie drzewo, które go przygniotło. Na miejscu pojawiła się straż pożarna oraz karetka pogotowia. Tuż po wypadku mężczyzna był przytomny, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Poszkodowany został opatrzony w karetce.

Na osłodę tęcza

Mimo tak poważnych zniszczeń i wielu strat byty też pozytywne akcenty mokrej aury. W środę w wielu miejscach w kraju pojawiła się tęcza. miejscami np. we Wrocławiu była podwójna.

Podwójna tęcza nad Wrocławiem
Podwójna tęcza nad Wrocławiem

Autor: mar, zupi/mab/rp / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że kolejne dni mogą w części kraju upłynąć pod znakiem niskiej temperatury - spodziewane są przymrozki. Sprawdź, gdzie mają pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem.

Ryzyko przymrozków. Gdzie możemy się ich spodziewać

Ryzyko przymrozków. Gdzie możemy się ich spodziewać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.05 przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się neutralne.

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul, wzrósł do co najmniej 83. Trwają poszukiwania ponad stu zaginionych osób - przekazały lokalne władze. Żywioł dotknął ponad dwie trzecie z prawie 500 miast położonych w tym stanie. Dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

Stadion piłkarski zamienił się w jezioro. Wzrósł bilans ofiar powodzi

Stadion piłkarski zamienił się w jezioro. Wzrósł bilans ofiar powodzi

Źródło:
Reuters

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 5 dni. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę, a miejscami także przelotne opady deszczu. Jest jednak szansa na chwile ze słońcem. Jeśli chodzi o temperaturę, to jedynie miejscami zbliży się do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Niedziela upływała pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP