Kraina ciekawa pod względem kulturowym i przyrodniczym, gdzie człowiek i natura potrafią ze sobą współpracować, to niezwykłe Podlasie. Razem z Lidią Piechotą w programie „Skok na weekend” poznamy niezwykłe zakątki tego regionu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Regionalne wyroby, kulinarne przysmaki, dzika przyroda i niczym niezmącony sielankowy spokój - oto, co oferuje nam Podlasie.
Puszcza Knyszyńska
Przez obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej wyznaczono wiele szlaków turystycznych: trasy konne, piesze rowerowe, szlak powstania styczniowego i rękodzieła ludowego, a także arboretum w Kopnej Górze, Silvarium w Poczopku z parkiem megalitów czy uroczysko Wyżary.
Park jest otwarty cały rok dla turystów poszukujących miejsc, gdzie historia przeplata się z piękną przyrodą.
- To świetny wybór dla różnego rodzaju turystów chcących poznać przyrodę i historię - mówi Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Puszczy Knyszyńskiej.
Społeczność tatarska
W Kruszynianach znajduje się meczet, z którego korzysta społeczność tatarska zamieszkująca okolicę. Jest to zaledwie pięć rodzin, ale z okazji świąt muzułmańskich przyjeżdżają tu Tatarzy z całego kraju. Jednak zdecydowanie najwięcej zjawia się tutaj turystów. Zabytkowy drewniany budynek pochodzi z 1795 roku i jest pomnikiem historii.
- Od wieków Tatarzy żyli w zgodzie. Zintegrowali się przez 300 lat mieszkania w Polsce - mówi Dżemil Gembicki, Tatar i opiekun meczetu. - Czujemy się Polakami. Pozostała nam kuchnia tradycja i język tatarski.
Obok meczetu znajduje się restauracja Dżanetty Bogdanowicz. W Tatarskiej Jurcie można spróbować koziny i kaszy (zwanej tatarką), kindziuk (barani żołądek napychany ziemniakami), rosół z kołdunami i manty. Są to potrawy bardzo sycące, które popite herbatą z miętą, imbirem i cytryną dopełnią niezwykłej atmosfery tatarskiego Podlasia.
Prawosławie
Podlasie to miejsce, gdzie wiele różnych kultur miesza się ze sobą, a ludzie żyją ze sobą w zgodzie. Niedaleko tatarskiego meczetu znajduje się prawosławna cerkiew.
Powstała w Trześciance w 1864-67 roku na miejscu spalonej pierwszej cerkwi. Pojawić się tu mogą wszyscy głodni wiedzy i modlitwy odwiedzający. - Wnętrze jest specyficzne, gdyż, gdzie byśmy nie stali, zawsze ktoś na nas patrzy. Stąd może pochodzi ta powaga w cerkwi - mówi Marek Waslewski, opiekun cerkwi. - Żyje się tu po sąsiedzku. Najważniejsze jest to, aby umieć uszanować religię, poglądy drugiego człowieka - dodał.
Ta część Podlasia: Trześcianka, Soce i Puchły zapisuje się w naszej pamięci jako okolica wyjątkowo barwna i bajkowa. Oprócz kolorowych cerkwi uwagę przykuwają drewniane domy zdobione w stylu snycerskim.
Rękodzieło
Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia powstał, aby każdy mógł z bliska obejrzeć pracę rzemieślników. Kiedyś ich wyroby miały przeznaczenie użytkowe, dziś powstałe dzieła mają wartość artystyczną. W Czarnej Wsi Kościelnej można podejrzeć Jana Kudrewicza wytwarzającego garnki zgodnie z rodzinną tradycją. Każdy może spróbować swoich sił na kole garncarskim i być może odkryje w sobie talent.
Tutaj obejrzycie cały odcinek:
Autor: ab/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active