"Pogoda jest nieprzyjazna, praktycznie zimowa". Brian dotarł do Irlandii


Do Irlandii dotarł niż Brian, przynosząc gwałtowny wiatr i powodzie. Służby meteorologiczne już teraz ostrzegają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Niemal dokładnie tydzień po tym, jak o brzegi Irlandii i Wielkiej Brytanii uderzyła Ofelia, ich mieszkańcy ponownie mierzą się z żywiołem. Tym razem zagroził im układ niskiego ciśnienia Brian, który w sobotę uderzył o wybrzeże Irlandii. Porywisty wiatr i ulewny deszcz doprowadziły już do pierwszych powodzi.

Służba meteorologiczna Irlandii Met Eireann wydała w czwartek pomarańczowe ostrzeżenie na sobotę, obowiązujące w niektórych regionach tej wyspy.

Pierwsze powodzie w Irlandii

W irlandzkim mieście Limerick rzeka Shannon wyszła z brzegów. Rada Miasta postanowiła podzielić się nagraniem, na którym wyraźnie widać zalewane przez wodę parkingi i płynącą chodnikami wodę.

Jak dotąd nie wiadomo nic o zalanych przez powódź budynkach mieszkalnych, jednak sytuacja z godziny na godzinę się pogarsza. Woda podeszła pod jeden z urzędów, a poza Limerick zagrożone są także pojedyncze miejscowości w hrabstwach Waterford, Mullingar i Kilkenny, jak choćby miasta Galway czy Cork, gdzie mieszkańcy już teraz zabezpieczają domy i ulice.

Pomiędzy Dublinem i miejscowością Cork pociągi kursują z coraz większym opóźnieniem, a lokalna kompania kolejowa Iarnród Éireann ostrzega przed tym, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Podobne problemy komunikacyjne ma sieć promów kursujących między Irlandią, Wielką Brytanią i Europą kontynentalną.

Turyści nie mogą póki co podziwiać jednej z największych atrakcji Irlandii, Klifów Moheru, jak również spacerować po parkach i lasach hrabstw Cork i Galway. Władze nie ukrywają, że zależy im przede wszystkim na bezpieczeństwie odwiedzających.

"To nie jest dobry czas"

Irlandzka straż przybrzeżna apeluje do ludzi, by ci stronili od linii brzegowej, gdzie porywisty wiatr jest szczególnie gwałtowny. Rzecznik straży Gerard O'Flynn doradził, by poszukiwacze mocnych wrażeń nie prowokowali losu.

- To nie jest dobry czas - stwierdził. - Pogoda jest nieprzyjazna, praktycznie zimowa, lecz nie będzie aż tak źle, jak było podczas uderzenia Ofelii - zapewnił.

Ministerstwo Energetyki ostrzegło obywateli Irlandii, że najpewniej nastąpią przerwy w dostawie energii. Po tym, jak w poniedziałek do Irlandii dotarła Ofelia, ponad 300 tysięcy Irlandczyków borykało się z brakiem prądu.

Ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii

W czwartek służba meteorologiczna Wielkiej Brytanii (Met Office) wydała żółte ostrzeżenie na sobotę w związku z silnym wiatrem południowo-zachodnim. Regiony zagrożone to południowa i zachodnia Anglia oraz południowa i zachodnia Walia. Ostrzeżenia te obowiązują dalej.

W stosowanym na Wyspach systemie ostrzegania, żółty alert oznacza "uważaj", a pomarańczowy, wyższy - "bądź przygotowany". Najpoważniejsze, czerwone ostrzeżenie, definiowane jest jako "działaj".

- Sztorm Brian przyniesie silny wiatr w regionach południowych i zachodnich w sobotę rano. Pierwszy i najbardziej znaczący wpływ na lądzie będzie odczuwalny na południowym zachodzie Irlandii, stąd pomarańczowe ostrzeżenie od Met Eireann. W tej chwili nie spodziewamy się takich warunków pogodowych w Wielkiej Brytanii - powiedział szef prognostyków brytyjskiego Met Office, Dan Suri.

- Porywy przekraczające 80 kilometrów na godzinę wystąpią w zagrożonych regionach, z porywami około 112 kilometrów na godzinę na wybrzeżu - dodał meteorolog.

W sobotę rano czasu lokalnego prędkość wiatru dochodziła do 65 kilometrów na godzinę, a wzdłuż linii brzegowej - do 100 kilometrów na godzinę. Irlandzkie i brytyjskie agencje meteorologiczne ostrzegają jednak, że wiatr może się jeszcze nasilić.

Prognozowane porywy wiatru w najbliższych godzinach (Ventusky.com)
Prognozowane porywy wiatru w najbliższych godzinach (Ventusky.com)Ventusky.com

Utrudnienia spowodowane pogodą

Silny wiatr może spowodować utrudnienia dla podróżujących. Met Office ostrzega, żeby uważać podczas jazdy samochodem. Wiatr może łamać drzewa i zrywać linie wysokiego napięcia. Należy uważać także, gdzie się parkuje samochody.

Z powodu wysokich fal miejscami na wybrzeżu w regionie południowo-zachodniej Anglii mogą wystąpić powodzie.

Brytyjska Agencja ds. Środowiska wydała dla tych obszarów ostrzeżenia powodziowe. - Radzimy unikać przebywania na zagrożonych terenach i zachować szczególną ostrożność w rejonie wybrzeży - powiedział rzecznik agencji. Doradził śledzenie prognoz pogody w lokalnych mediach.

Którędy przejdzie Brian?AccuWeather

Wichrowe wzgórza

W bezpośredniej odległości od wybrzeża wiatr osiąga już prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. W Irlandii na południowym wybrzeżu wiatr będzie znacznie gwałtowniejszy niż na północy kraju.

- Nad Irlandią Północną rozpęta się wicher o prędkości od 64 do 80 kilometrów na godzinę, podobnie będzie w głębi Wielkiej Brytanii - stwierdziła meteorolog serwisu AccuWeather Kristina Pydynowski. - W niedzielę wiatr nabierze impetu również w Londynie - dodała.

W niedzielę prędkość wiatru utrzyma się w granicach od 48 do 64 kilometrów na godzinę, jednak na północy Walii i na południu Anglii Północnej może się nasilić i osiągnąć nawet do 80 kilometrów na godzinę.

Wietrznie będzie również na morzu, więc promy i łodzie płynące po Oceanie Atlantyckim i okalających Irlandię i Wielką Brytanię morzach mogą napotkać na poważne trudności.

- Silny wiatr może doprowadzić do przybrzeżnych powodzi błyskawicznych, szczególnie podczas przypływu w sobotę - stwierdził meteorolog Steve D. Travis.

Zobacz film z Irlandii podczas przechodzenia Ophelii:

Brian groźniejszy niż Ophelia?

Układ niskiego ciśnienia, jakim jest Brian, jest typowy dla tej pory roku. Powstał głównie z powodu różnic temperatury po obu stronach prądu strumieniowego (ang. jet stream). Na północy tego prądu temperatura jest niższa niż na południu.

Warto zauważyć, że Brian ma inną genezę niż Ophelia, która nawiedziła ten region 17-18 października. Ophelia była huraganem, który później osłabł.

Brytyjska prognostyk i prezenterka pogody Sara Thornton oceniła w rozmowie z serwisem internetowym dziennika "Daily Express", że sztorm Brian może stanowić większe zagrożenie niż Ophelia, której atak doprowadził na Wyspach do śmierci trzech osób i wielkich zniszczeń.

- Brian nie powstał w tropikach i nie może rościć sobie praw do bycia nazywanym huraganem, ale ten głęboki układ niskiego ciśnienia może eksplodować jak bomba - ostrzegła Thornton. - Takie bomby pogodowe nie są niczym niezwykłym, ale ta nadciąga uzbrojona w wiatr powyżej 110 kilometrów na godzinę i ścianę ulewnego deszczu - dodała.

Autor: AP//rzw, sj/aw / Źródło: Met Office, telegraph.co.uk, express.co.uk, AccuWeather

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach słoneczna pogoda będzie przeplatać się z opadami deszczu, a nawet burzami. Burze mogą pojawić się w czwartek i piątek. Będzie bardzo ciepło. Termometry wskażą od 23 do 30 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Kolejne dni przyniosą nam powrót upałów, a w niektórych regionach gorąco będzie przez kilka dni. Sprawdź, gdzie należy uważać na wysoką temperaturę.

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

IMGW ostrzega. Znów będzie ponad 30 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo, bo może na nim pojawić się zorza polarna. Prognozowane są dobre warunki do obserwacji tego zjawiska, nawet w południowej Polsce. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

"Dziś w nocy popatrzmy w niebo". Co z zorzą polarną w Polsce?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBK PAN, "Z głową w gwiazdach"

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow. To pierwsza ofiara śmiertelna pożarów w tym roku.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

W okolicach popularnego wśród turystów miasta Split na południu Chorwacji wybuchł pożar. Ogień zaprószony został na składowisku odpadów i bardzo szybko objął swoim zasięgiem suchą roślinność. Jeden strażak został ranny. Płomienie pojawiły się także w okolicach Szybenika.

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Ogień szaleje w okolicach Splitu, ranny strażak

Źródło:
PAP, dalmatinskiportal.hr, index.hr

Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych osuwisk, które we wtorek zeszły w południowo-zachodnich Indiach. Na skutek żywiołu życie straciły 93 osoby. - Sytuacja jest poważna. Rząd powołał wszystkie agencje do akcji ratunkowej - powiedział minister środowiska Kerali A. K. Saseendran.

Pod masą błota i skał zginęło blisko 100 osób

Pod masą błota i skał zginęło blisko 100 osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, onmanorama.com

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE

Ogień szaleje na greckiej wyspie Eubea. Od poniedziałku trwa walka z żywiołem, a mieszkańcy kilku miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji. Według strażaków to jeden z najniebezpieczniejszych pożarów tego lata w Grecji.

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Walczą z jednym z najgroźniejszych pożarów lata

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Pogoda na dziś. Wtorek 30.07 przyniesie słoneczną aurę. Miejscami powieje silniejszy wiatr, który w porywach może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Pogoda na dziś - wtorek, 30.07. Dużo słońca, chwilami mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna powódź, która była następstwem burz i ulewnych opadów deszczu, nawiedziła park rozrywki Dolly Parton o nazwie Dollywood. Pod wodą znalazło się wiele aut. Jedna osoba została ranna.

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Dollywood pod wodą. Jedna osoba została ranna

Źródło:
Reuters, CNN

Przyczyną zatrucia prawie 30 osób kąpiących się w ostatnim czasie nad jeziorem Zagłębocze (Lubelskie) były noworowirusy, wywołujące tak zwaną jelitówkę - poinformował w poniedziałek sanepid. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Kąpali się w jeziorze, prawie 30 osób się zatruło. Sanepid o przyczynie

Źródło:
PAP

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

Trasa europejska E45 w rejonie miejscowości Lilla Edet w Szwecji została zablokowana przez osuwisko i ulewy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców pobliskich domów. E45 to jedna z najdłuższych tras Europy, łącząca Norwegię z Sycylią.

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Powódź i zalane auta na jednej z najdłuższych tras Europy

Źródło:
PAP, tidningensyre.se

Fala upałów po raz kolejny nawiedziła Włochy. 42 stopnie - taka odczuwalna temperatura prognozowana jest dla Rzymu w poniedziałek. To będzie najgorętszy dotąd dzień w tym roku. W stan gotowości postawiono służby medyczne i opiekę socjalną. Wszystko przez antycyklon afrykański Charon, który przynosi wysoką temperaturę.

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Najgorętszy dzień w roku, służby medyczne postawione w stan gotowości

Źródło:
PAP, ilmeteo.it, meteo.it, roma.corriere.it

W ciągu minionej doby wichury nawyrządzały szkód także w krajach bałtyckich. Na Litwie ponad 150 tysięcy odbiorców nie miało w poniedziałek prądu, a niektóre loty zostały odwołane. W Wilnie przewrócone przez wiatr drzewo spadło na przechodnia, zabijając go. Niebezpiecznie było także na Łotwie.

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Wichury u naszych sąsiadów. "Poważne zniszczenia", tysiące bez prądu, ofiara śmiertelna

Źródło:
LRT, LSM, tvnmeteo.pl

W Kalifornii trwa walka z pożarem Park, który strawił obszar porównywalny z metropolią Los Angeles. Płomienie wdarły się do jednej z miejscowości, niszcząc domy i pojazdy. Ogień powoduje także pogorszenie jakości powietrza na dużym obszarze.

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Tysiące hektarów w płomieniach, gęsty dym spowił niebo

Źródło:
PAP, NPR

Kolejny tankowiec zatonął w Zatoce Manilskiej na Filipinach. Jednostka MTKR Jason Bradley poszła na dno w sobotę. Na morzu trwa akcja zabezpieczania wraku, tym trudniejsza, że zaledwie kilka kilometrów dalej straż przybrzeżna stara się zażegnać skutki zatonięcia innego tankowca.

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Dwa tankowce zatonęły w tym samym miejscu. Plamy ropy rosną

Źródło:
Manila Bulletin, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Lodowcowa powódź" nawiedziła południową Islandię. Na skutek żywiołu zalana została obwodnica łącząca miejscowości Vík í Mýrdal z Kirkjubaejarklaustur. Uszkodzony został też fragment mostu - poinformował w oświadczeniu islandzki urząd meteorologiczny.

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

"Lodowcowa powódź" na Islandii. Zalana obwodnica, uszkodzony most

Źródło:
Reuters, nyr.ruv.is

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA