Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.
Większość poniedziałkowych ulew i burz dotknęła region Lubochna Ružomberská, gdzie spadło ponad 73 l/mkw. deszczu. W Żylinie odnotowano prawie 69 l/mkw. opadów. Skutki załamania pogody były dobitne.
Zgniecione samochody
Do popularnego miejsca turystycznego, doliny Vratnej na Słowacji wdarła się lawina kamienna i błotna. Woda zagarnęła liczne samochody do koryta rzeki, gdzie zostały zgniecione przez kamienie. Z aut pozostały jedynie bryły zgniecionej blachy z kołami. Zniszczeniu uległo również schronisko, stacja kolejki linowej, linie energetyczne i droga łącząca dolinę z miejscowością Terchova.
W rejonie zniszczonego schroniska przebywali polscy turyści z Bydgoszczy. W trakcie ulewy woda porwała ich samochód do rzeki, a silny wiatr powalił na niego drzewa i szczątki innych pojazdów. Na szczęście samym Polakom nic się nie stało.
Niebezpieczne osuwiska
W wyniku intensywnych opadów powstały niebezpieczne osuwiska. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną, prócz opadów deszczu, była wcześniejsza ingerencja człowieka.
- Na pewno trzeba dowiedzieć się, co było główną przyczyną osuwiska, niezależnie od tego, czy powstało w wyniku nachylenia geologicznego, czy z powodu wycięcia drogi, które zakłóciło stabilność nachylenia. Trzeba się tego dowiedzieć, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił lokalnym mediom Władimir Čaboun, badacz z Narodowego Centrum Leśnictwa.
Niespodziewane opady
Komórki burzowe mogą rozwijać się bardzo szybko i często na małych obszarach. Prowadzi to do różnic regionalnych w ilości opadów i pogodzie. Na przykład kiedy na północy Słowacji spadł obfity deszcz, na południu tego kraju w poniedziałek nie padało wcale.
Jak prognozują lokalni meteorolodzy, w ciągu najbliższych dni pogoda nie zmieni się znacznie. Wciąż będzie ciepło i wilgotno. Może padać przelotny deszcz, pojawią się też burze - zwłaszcza na północy i na wschodzie Słowacji. Na termometrach - wartości od 22 do 28 stopni. Dopiero w weekend temperatura wzrośnie i w wielu miejscach przekroczy 30 stopni. Jednak opady deszczu i burze nie ustąpią.
Nie poznają swoich samochodów
Mieszkańcy dotkniętego żywiołem regionu oraz turyści wciąż nie mogą pogodzić się ze stratą swoich samochodów, które zostały zniszczone przez lawinę błotną i kamienną.
Jak informuje reporter TVN24 Robert Jałocha, który jest na miejscu zdarzenia, auta uległy doszczętnemu zniszczeniu. Trudno dostrzec jakiej są marki.
- Nawet dzisiaj, po kilku dniach widać, że emocje nie opadają - informował Jałocha. - Stoję kilka centymetrów od zniszczonego samochodu i absolutnie, gdyby nie felgi, nawet trudno byłyby powiedzieć, że to na pewno jest samochód.
Autor: PW/map/kdj / Źródło: pravda.sk, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24