Pierwsze takie zdjęcie w historii: Ziemia od strony bieguna

W centrum zdjęcia znajduje się Arktyka

Arktyka, Europa, Azja i Afryka - te cztery obszary są widoczne na fotografii Ziemi wykonanej przez satelitę dokładnie nad Biegunem Północnym. Jeszcze nigdy nasza planeta nie była fotografowana z tej perspektywy.

Na zdjęciu wykonanym z wysokości 824 km dokładnie nad Biegunem Północnym dominują białe obszary Arktyki. Można na nim dostrzec także Europę - na jej terenach dominuje zieleń - Azję (kolory zielone i jasnobrązowe) oraz Afrykę (jasny brąz).

Chociaż od czasu pierwszej fotografii "Blue Marble" wykonanej prawie 40 lat temu przez załogę statku Apollo 17 ziemski glob wielokrotnie fotografowano z kosmosu, jest to pierwsze zdjęcie, na którym jest on uchwycony z perspektywy Bieguna Północnego.

Jak szklana kulka

Nazwa "Blue Marble" pochodzi właśnie od astronautów z misji Apollo 17. Widziana z odległości około 29 tys. km Ziemia przypominała im szklane kulki do gry, jakimi bawią się dzieci - po angielsku nazywane "marbles". Tak powstał tytuł wykonanej przez nich w 1972 r. fotografii kuli ziemskiej.

Zdjęcie wykonał satelita Suomi NPP. Okrąża on Ziemię ok. 14 razy dziennie, obserwując niemal całą jej powierzchnię. Według NASA zebrane przez niego dane mają kluczowe znaczenie dla analizy zmian klimatu.

Widok kuli ziemskiej z perspektywy Arktyki (NASA/GSFC)

Autor: js/ŁUD / Źródło: Huffington Post, NASA

Pozostałe wiadomości