Pięć najbardziej śmiercionośnych wulkanów świata

Wybuchł wulkan Colima w Meksyku
Wybuchł wulkan Colima w Meksyku
Wybuchł wulkan Colima w Meksyku

W ostatnich miesiącach dawała o sobie znać sycylijska Etna. Nie jest to jednak jedyny na świecie wulkan, który nadal stanowi zagrożenie dla ludzi. Poznaj pięć innych, równie niebezpiecznych i sprawdź, dlaczego są aż tak groźne.

Powierzchnia ziemi ulega ciągłym transformacjom. Do jednych z najbardziej spektakularnych i jednocześnie bardzo niebezpiecznych zjawisk należą erupcje wulkanów. Jest to doskonały dowód na to, że skorupa ziemska żyje. Z szacunków naukowców wynika, że od 1600 roku blisko 300 tysięcy osób zginęło w wyniku aktywności wulkanicznej.

Niespokojna Etna, Sycylia

W marcu przebudziła się Etna - jeden z większych, europejskich wulkanów znajdujących się na Sycylii. Ta humorzasta śpiąca królewna daje o sobie znać, pomrukując i wylewając strumienie lawy. Zbocza wulkanu są coraz bardziej niebezpieczne. Przekonała się o tym grupa turystów, która wraz z załogą BBC znalazła się w dramatycznym położeniu. Podczas wędrówki z wulkanu zaczęły wydobywać się odłamki skał.

Rebecca Morelle uczestniczka i dziennikarka załogi BBC powiedziała: uciekając po górze pokryte skałami, unikając nagich głazów i gotującej się pary - nie jest to doświadczenie, jakie kiedykolwiek chciałbym powtórzyć.

- Podczas tego zdarzenia dziesięć osób zostało rannych, ale żadna poważnie - podała agencja prasowa Ansa.

Niebezpieczne oblicze wulkanizmu

Badania naukowców nie wskazywały, że aktywność wulkaniczna będzie większa w tym stuleciu. Gwałtowny wybuch z niewyobrażalnym impetem wyrzuca trujące gazy oraz materiały piroklastyczne, które gromadzą się w atmosferze, a następnie spadają w okolicach wulkanu. Skutki wybuchów mogą być katastrofalne, gdyż powodują lawiny gruzowe, opady zawierające skały, wylewy lawy, czy lahary. Erupcja wulkanu przyczynia się do powstania tsunami, które może mieć zasięg globalny i powoduje ogromne straty materialne, a nawet trwałe zmiany w środowisku naturalnym.

Zobacz budzącą się Etnę:

Z Etny wydobywa się słup dymu
Z Etny wydobywa się słup dymu YouTube/Turi Caggegi

01. Wezuwiusz, Włochy

W 79 roku Wezuwiusz doszczętnie zniszczył miasta południowych Włoch: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Obszary te zostały przykryte warstwą popiołu, których grubość miejscami dochodziła nawet do 7 metrów.

Główną przyczyną śmierci mieszkańców była wysoka temperatura osiągająca 600 stopni Celsjusza. Uśpiony Wezuwiusz jest ciągłym zagrożeniem dla mieszkańców Neapolu i terenów obrzeżnych zamieszkałych przez około 3 miliony mieszkańców.

02. Nyiragongo, Demokratyczna Republika Konga

Wulkan, który znajduje się w Afryce Środkowej, wybuchał kilkukrotnie w ciągu ostatnich dekad. Erupcje Nyiragongo nie były gwałtowne, jednak wulkan wytwarzał niebezpieczną płynną lawę, która spływała po stokach bez ostrzeżenia.

W 1977 roku niespodziewany wybuch spowodował śmierć wielu mieszkańców Gomy. Prędkość lawy dochodziła do 60 kilometrów na godzinę.

03. Popocapetl, Meksyk

Wulkan "Popo" znajduje się około 70 kilometrów na południowy wschód od Meksyku, obszary są zamieszkiwane przez 20 milionów ludzi. Popocatépetl oznacza "dymiącą górę", nazwa pochodzi z języka Azteków i nawiązuje do gęstego dymu wydobywającego się z krateru. Wulkan znajduje się na wysokości 4300 m n.p.m. Ze względu na wydzielane ciepło, nie powstały tam lodowce.

Wulkan "Popo" jest ciągle aktywny. W 2016 r. wyrzucił pióropusz popiołu na wysokość pięciu kilometrów.

Popocapetl - "dymiąca góra" (Wikipedia/Jakub Hejtmánek)

04. Krakatau, Indonezja

W 1886 roku wybuch Krakatau spowodował tsunami. Podczas tej katastrofy zginęło 36 tysięcy ludzi. Naukowcy stwierdzili, że wulkan wyemitował więcej energii niż 13 000 bomb atomowych w Hiroszimie. Co więcej - erupcja zniszczyła wulkaniczną wyspę.

Po 50 latach pojawiła się nowa wyspa, która otrzymała nazwę Anak Krakatau, czyli dziecko Krakatau. Anak Krakatau wyłoniła się z oceanu w krótkim czasie, osiągając wysokość 300 metrów. Budzi to powszechne obawy, że jej szybki wzrost może przyczynić się do podobnej katastrofy. Anak Krakatau położona jest pomiędzy najbardziej zaludnionymi wyspami Indonezji. Stwarza to poważne zagrożenie dla mieszkańców.

05. Changbaishan, Chiny

Zapewne niewiele osób słyszało o tym wulkanie w odległej części Azji. W ok. 969 r. p.n.e. Changbaishan przyczynił się do jednej z większych erupcji z ostatnich 10 tysięcy lat, uwalniając trzy razy więcej materiału niż Krakatau w 1886 roku.

Ogromnym zagrożeniem jest duże jezioro kraterowe (o objętości około dziewięciu kilometrów sześciennych). W przypadku naruszenia brzegów jeziora mogą powstać lahary, które są ogromnym zagrożeniem dla 100 000 tys. mieszkańców pobliskich miast.

Od 2000 roku naukowcy monitorujący wulkan stwierdzili, że może stanowić zagrożenie w następnych dziesięcioleciach. Biorąc pod uwagę to, że Changbaishan znajduje się na granicy Chin i Korei Północnej, których stosunki polityczne są napięte, ewentualne zapobieganie skutki aktywności wulkanicznej byłyby trudne do opanowania.

Postęp technologiczny i możliwość ciągłej obserwacji obszarów aktywnych sejsmicznie sprawiają, że społeczeństwo jest informowane na bieżąco o nadchodzącym zagrożeniu. W dodatku opracowywane są prognozy przepowiadające ewentualny wybuch. Erupcje wulkanów często są nieprzewidywalne, a skutki katastrofalne. Potwierdzają to przykłady wulkanów, które budząc się wyrządziły szkody w środowisku i spowodowały śmierć wielu ludzi.

Mapa przedstawiająca najgroźniejsze wulkany świata (Piktochart)

Zobacz wybuch wulkanu Kilauea:

Wybuch hawajskiego wulkanu Kilauea
Wybuch hawajskiego wulkanu Kilauea

Autor: wd/aw / Źródło: sciencealert.com

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach aurę w Polsce kształtował będzie "zgniły wyż". Sprawi, że poranki będą pochmurne i mgliste. Lokalnie może pojawić się też opad mżawki.

Zayyan przejmie stery w pogodzie. "Nadchodzące dni nie napawają optymizmem"

Zayyan przejmie stery w pogodzie. "Nadchodzące dni nie napawają optymizmem"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeka nas kolejna mglista noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla prawie całej Polski. Widzialność będzie spadać do poniżej 200 metrów, znacznie utrudniając podróżowanie.

"Warunki będą bardzo trudne". Ostrzeżenia IMGW w niemal całym kraju

"Warunki będą bardzo trudne". Ostrzeżenia IMGW w niemal całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Hiszpanii trwają poszukiwania zaginionych osób. - Wciąż mamy do czynienia z zaginionymi osobami, zniszczonymi domami, pogrzebanymi pod błotem samochodami - powiedział premier Pedro Sanchez. W wyniku żywiołu zginęło ponad 200 osób.

"To nie powódź, to tsunami". Apel o próbki DNA

"To nie powódź, to tsunami". Apel o próbki DNA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) amerykańscy astronauci zagłosowali w wyborach prezydenckich. Oddali głosy według procedury głosowania korespondencyjnego.

Amerykańscy astronauci zagłosowali

Amerykańscy astronauci zagłosowali

Źródło:
PAP, space.com

Niemal 24 miliony osób mogą zostać dotknięte skutkami tajfunu Yinxing, który zbliża się do wybrzeży Filipin. Władze postawiły wojsko w stan gotowości. Trwają akcje ewakuacyjne, gromadzone są zapasy żywności. Żywioł ma uderzyć w północno-wschodnie regiony kraju w nocy z czwartku na piątek. Będzie trzecim tajfunem, jaki nawiedzi ten region w ciągu ostatniego miesiąca.

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Źródło:
Reuters

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla powiatu grudziądzkiego w związku z prognozowaną na wtorek złą jakością powietrza. Służby zalecają zrezygnowanie z przebywania na zewnątrz.

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mróz chwycił we wtorek nocą oraz o poranku na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszym miejscu było -6 stopni Celsjusza. Kolejne noce i poranki też w niektórych regionach zapowiadają się bardzo zimno.

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pies rasy cocker spaniel o imieniu Daisy wrócił do swoich właścicieli w południowo-wschodniej Anglii po ośmiu latach od kradzieży - poinformowała stacja Sky News. Policja wpadła na trop czworonoga dzięki czipowi.

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Źródło:
PAP

Latem na niebie mogliśmy oglądać Perseidy, w październiku Orionidy i Drakonidy, a teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów. W ich przypadku trzeba być cierpliwym, ale popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekonuje, że naprawdę warto.

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pierwszy satelita wykonany z drewna poleciał w przestrzeń kosmiczną. Urządzenie zostało zbudowane przez japońskich naukowców i przez najbliższe pół roku będzie poruszać się na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią. Testy mają pokazać, jak obiekt wytrzyma ekstremalne warunki związane ze zmianą ciśnienia i wahaniami temperatury.

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Źródło:
Reuters, CNN

Do Kuby zbliża się burza tropikalna Rafael i zdaniem ekspertów wkrótce zmieni się w huragan. Lokalne władze zdecydowały się na ewakuację ponad 70 tysięcy mieszkańców tej karaibskiej wyspy. Największe zagrożenie mają stanowić obfite opady deszczu.

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 05.11 spodziewamy się dużej ilości słońca. Termometry pokażą od 8 do 11 stopni. Biomet będzie neutralny.

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Ulewy nawiedziły w poniedziałek hiszpańską Katalonię. Gwałtowna aura spowodowała, że odwołano 70 połączeń lotniczych. W Barcelonie, gdzie przez pewien czas obowiązywały alarmy najwyższego, czerwonego stopnia, częściowo zalane zostało lotnisko.

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVE, El Pais, tvnmeteo.pl, PAP

W oddali widziałem już zbliżającą się wodę. W ostatnim momencie przejechałem samochodem przez most. Widziałem ludzi i samochody niesione przez nurt - opowiadał w rozmowie z redakcją Kontaku24 pan Lech, który mieszka w hiszpańskiej Walencji. Trwa sprzątanie po katastrofalnych powodziach, które niecały tydzień temu nawiedziły południowo-wschodnią część kraju. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 200, zaginionych jest ponad tysiąc.

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

Źródło:
Kontakt24, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24

Kilkanaście osób zostało rannych po tym, jak przez środkową część stanu Oklahoma przeszły gwałtowne burze i co najmniej kilka tornad. Zniszczone są liczne domy. W sześciu hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy.

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Troje chińskich astronautów misji Shenzhou-18 powróciło na Ziemię po 192 dniach spędzonych na orbicie. Podczas jednego ze spacerów kosmicznych dwóch członków załogi ustanowiło rekord czasu spędzonego przez tajkonautów poza chińską stacją kosmiczną Tiangong.

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Źródło:
PAP

Ulewy związane z pozostałościami supertajfunu Kong-rey nawiedziły południowo-zachodnią Japonię w sobotę. Miejscami w ciągu jednej doby spadło ponad 370 litrów wody na metr kwadratowy i doszło do podtopień. W mieście Matsuyama wydano nakaz ewakuacji prawie 190 tysięcy osób.

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Źródło:
Reuters, The Japan Times

W Nowym Jorku ogłoszono stan suszy. Jak podały władze miasta, w październiku w aglomeracji zanotowano jedynie śladowe opady deszczu. Burmistrz apelował w sobotę do mieszkańców o oszczędzanie wody i błyskawiczne zgłaszanie jakichkolwiek awarii.

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Źródło:
PAP, The Washington Post

Silna trąba wodna zawirowała nad australijskim Brisbane, uszkadzając część nabrzeża. W piątek nad wschodnim wybrzeżem kraju przechodziły burze, które oprócz turbulentnych podmuchów przyniosły także grad.

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Źródło:
Reuters, ABC News