"Pan prezydent powinien jeszcze się troszeczkę pouczyć i poczytać"

[object Object]
Profesor Bogdan Chojnicki o wypowiedzi prezydenta dot. zmian klimatutvn24
wideo 2/5

- Jeszcze 30 lat temu można by dyskutować na temat wpływu człowieka na zmiany klimatu - mówił klimatolog profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaznaczając, że takich rozmów już się nie prowadzi. Nawiązał w ten sposób do środowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że "głosy naukowców są bardzo różne".

Prezydent Andrzej Duda wzbudził kontrowersje, zabierając głos w sprawie klimatu.

- Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - podzielił się swoimi przemyśleniami podczas środowej konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. Czytaj więcej tutaj

Chojnicki poddaje w wątpliwość stwierdzenie prezydenta Dudy.

- Pan prezydent powinien jeszcze się troszeczkę pouczyć i poczytać. Ta wiedza wymaga nie tyle korekty, co pewnego uzupełnienia - przyznał we "Wstajesz i wiesz" klimatolog.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta o zmianach klimatu:

Prezydent: nie wiem, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych
Prezydent: nie wiem, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznychtvn24

"Sytuacja się dramatycznie zmieniła"

Jak mówił, naukowcy nie mają wątpliwości, że gdy człowiek zaczął przekształcać świat, zmiany gwałtownie przyspieszyły - szczególnie od czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku.

- Wypowiedź pana prezydenta zawiera w sobie pewną prawdę, która była jeszcze 300-400 lat temu taką prawdą ogólną, którą wszyscy wyznawaliśmy. Wtedy Ziemia naprawdę była olbrzymią kulą, na której znajdowało się niewielu ludzi. Dzisiaj ta sytuacja się dramatycznie zmieniła, jest nas bardzo dużo. Oddziałujemy praktycznie na wszystkie sfery, które nas otaczają i to my oddziałujemy na rzeczywistość, bardzo mocno ją zmieniając - powiedział Chojnicki wskazując, że ludzie przez długi czas nie dostrzegali zachodzących przemian, takich jak np. zwiększona emisja dwutlenku węgla czy metanu i nie zdawali sobie sprawy, jak źle oddziałują na rzeczywistość.

Prezydent Andrzej Duda o zmianach klimatu
Prezydent Andrzej Duda o zmianach klimatutvn24

Klimat się kiedyś zmieniał

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji zwrócił uwagę na to, że klimat na Ziemi zmieniał się samorzutnie. Chojnicki odniósł tempo zmian, jakie zachodzą obecnie, do czasów sprzed setek lat. Powiedział, że jeśli za czasów Mieszka I (druga połowa X wieku) na całym świecie budowano by pierwsze elektrownie węglowe i temperatura zmieniałaby się o dwa stopnie Celsjusza na 100 lat, teraz byłoby cieplej o 20 stopni w stosunku do końca pierwszego tysiąclecia.

- Oczywiście jest to absurdalny model, który nie zadziała, ale proszę zwrócić uwagę, że jeśli za Mieszka I uruchomić cały proces, klasyczny proces industrializacji naszej rzeczywistości, to de facto dzisiaj żylibyśmy w zupełnie innym świecie - podkreślił profesor. Prezydentowi zalecił ostrożność wypowiedzi. - Szczególnie, że tych wypowiedzi słucha wiele osób i bierze jako pewnik - przyznał.

Spot MSZ o klimacie. "Równie niedorzeczny jak polska polityka klimatyczna"
Spot MSZ o klimacie. "Równie niedorzeczny jak polska polityka klimatyczna"Fakty TVN

Naukowcy w opozycji

Chojnicki podkreślił, że opinia setek naukowców jest odmienna od zdania prezydenta Dudy. Już w 2007 roku raport Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wykazał, że mamy duży problem, "idziemy ku poważnym problemom", jak opisał to profesor.

- Proszę sobie wyobrazić, że cała atmosfera to jest pierzyna, która sprawia, że na Ziemi jest ciepło. My, dostarczając gazy szklarniowe, w tym przypadku na przykład dwutlenek węgla, sprawiamy, że ta pierzyna staje się coraz cieplejsza - wskazał Chojnicki.

Przyznał również, że dla niektórych ludzi taka zmiana globalnej temperatury o dwa stopnie Celsjusza (taki wzrost do końca stulecia wskazują naukowcy w najbardziej optymistycznych scenariuszach) mogłaby nie mieć znaczenia, bo "można włączyć klimatyzację" i nie odczuwać gorąca. Tymczasem pojawiłyby się inne problemy, jak roztapiająca się Syberia. W tym procesie do ziemskiej atmosfery uwolniłyby się dodatkowe porcje metanu - jednego z gazów cieplarnianych.

Dyskusje prowadzono 30 lat temu

Prezydent podczas środowej konferencji powiedział, że między naukowcami trwa dyskusja na temat tego, na ile człowiek wpływa na zmiany klimatu. Chojnicki temu zaprzeczył podkreślając, że nie słyszy, żeby w Polsce toczyły się na ten temat rozmowy.

- Jeżeli mówimy o globalnej dyskusji na temat zmian klimatu to tak, jeszcze w latach 90. była całkiem spora grupa naukowców, którzy nie mieli pewności co do tego, co się dzieje w atmosferze - powiedział. Dodał, że obecne dyskusje są prowadzone wokół przewidywań tego, co się stanie w przyszłości.

- My stajemy przed nową rzeczywistością, z olbrzymią liczbą ludzi, zmieniając zupełnie rzeczywistość i zadajemy sobie pytanie: co dalej? - zauważył profesor. Podkreślił, że powoływanie się w wypowiedziach na wątpliwości co do wkładu człowieka w zmiany klimatyczne byłoby uzasadnione w latach 90. - Po prawie 30 latach badań, rozważań, analiz, prowadzonych przez tysiące naukowców na całym świecie, już jesteśmy w innym miejscu - podsumował.

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Bogdanem Chojnickim:

Prof. Bogdan Chojnicki o wpływie człowieka na zmiany klimatu
Prof. Bogdan Chojnicki o wpływie człowieka na zmiany klimatutvn24

Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)

Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)

Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)

Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)

Prezydent Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie klimatu i wzbudził kontrowersje. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych - stwierdził między innymi. Naukowcy przemówienie fragment po fragmencie punktują, a opozycja podkreśla, że słowa prezydenta wpisują się w klimatyczną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat". Prezydent swoimi przemyśleniami podzielił się podczas konferencji o adaptacji polskich miast do zmian klimatu. - Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami - stwierdził Andrzej Duda. (http://www.tvn24.pl)

Autor: ao / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl