Według najnowszych badań mózg otyłych osób w średnim wieku jest o 10 lat starszy, niż u osób szczupłych w tym samym wieku. Nie wpływa to jednak na zdolności poznawcze i IQ.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Nowe badania przedstawione w czasopiśmie "Neurobiology of Aging" wykazały, że osoby otyłe w wieku 50 lat utraciły tyle samo istoty białej (która łączy ze sobą różne obszary mózgu), co osoby szczupłe w wieku 60 lat.
Dotychczasowy poziom wiedzy
Od dawna wiadomo, że wraz z wiekiem, istota biała w mózgu się kurczy. Zawiera ona aksony - elementy neuronu, odpowiedzialne za przekazywanie informacji z ciała komórki do kolejnych neuronów. Jest to rodzaj autostrady w mózgu, wzdłuż której podróżują impulsy elektryczne, umożliwiając komunikację różnych rejonów mózgu.
Nowe badania
Naukowcy przebadali 527 ochotników w wieku 20-87 lat i podzielili ich na dwie grupy, ze względu na masę ciała - grupę osób szczupłych i grupę osób otyłych. Po przeskanowaniu ich mózgów okazało się, że od wieku średniego wzwyż, mózgi osób z nadwagą kurczą się szybciej, niż u osób o prawidłowej wadze ciała.
Średnio, mózg u osób otyłych jest na podobnym etapie, co mózg u szczupłych osób, starszych o 10 lat. Współautorka badań Lisa Ronan tłumaczy, że nie jest jeszcze jasne, dlaczego kurczenie się istoty białej u osób z nadwagą jest szybsze. Możemy tylko spekulować, dlaczego otyłość powoduje takie zmiany, lub czy jest konsekwencją zmian w mózgu.
Wnioski
Kurczenie się istoty białej spowalnia komunikację pomiędzy różnymi częściami mózgu. Może mieć to niekorzystny wpływ na działanie naszego mózgu i jego szybkość w przetwarzaniu informacji.
Chociaż badacze nie są jeszcze pewni, co dokładnie powoduje efekt kurczenia, podejrzewają, że może to być związane ze stanem zapalnym. Gdy się starzejemy, doświadczamy wzrostu poziomu tzw. stresu oksydacyjnego, czyli braku równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a biologiczną zdolnością do szybkiej detoksykacji reaktywnych produktów pośrednich lub naprawy wyrządzonych szkód. Ten stres powoduje produkcję pewnych cząsteczek, które uszkadzają tkanki organizmu. Wcześniejsze badania wykazały, że często prowadzi to do stanu zapalnego, co z kolei powoduje utratę istoty białej.
Gromadzenie się tkanki tłuszczowej powoduje uwalnianie się związków zapalnych tzw. cytokin i hormonów zapalnych, czyli leptyny. Naukowcy sądzą, że może to w pewnym stopniu wyjaśniać, jak otyłość wpływa na neurodegradację.
Na szczęście, pomimo szybszej utraty istoty białej, nie wydaje się, by osoby otyłe zostały pozbawione w pewnym stopniu jakichkolwiek zdolności poznawczych. Na testach IQ wypadają tak samo, jak osoby szczupłe.
Potrzebna jest kontynuacja badań
Naukowcy nie potrafią jeszcze stwierdzić, dlaczego takie zmiany zachodzą dopiero w średnim wieku, a nie wcześniej. Sądzą, że w tej fazie życia mogą zachodzić pewne zmiany biologiczne, które mogą wpływać na mózg w ten sposób, że staje się on bardziej wrażliwy na skutki nadwagi.
Potrzebne są jednak dalsze badania, by wyjaśnić tę kwestię oraz to, czy utrata wagi może odwrócić te zmiany.
Niestety, nadwaga w Polsce jest coraz bardziej powszechna. Obejrzyj film:
Autor: AP/aw / Źródło: iflscience.com