Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.
Nowa część ciała człowieka, choć ma grubość zaledwie 15 mikronów (jeden mikron to jedna tysięczna milimetra), to ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia - sprawi, że operacje, jakie przeprowadza się na oczach będą i bardziej bezpieczne, i prostsze.
To szósta warstwa rogówki
Odkrywcą nowej części ciała jest Harminder Dua, naukowiec z Uniwersytetu w Nottingham w środkowej Anglii. Tak zwana "warstwa Duy" (ang. Dua's layer) znajduje się w tyle rogówki. Dotąd myślano, że rogówka ma pięć warstw, nową, szóstą, odkryto dzięki temu, że zaaplikowano powietrze w rogówki gałek ocznych. Następnie użyto mikroskopu elektronowego, by zeskanować każdą pojedynczą warstwę.
Nowe podręczniki do okulistyki
Naukowcy wierzą, że rozdarcie "warstwy Duy" jest przyczyną obrzęku rogówki - zaburzenia, które prowadzi do gromadzenia się płynu w w tej części oka. Zdaniem Duy, wiedza na temat nowej części ciała może poprawić leczenie pacjentów, którym trzeba było przeszczepić rogówkę.
- To wielkie odkrycie, które oznacza, że trzeba będzie na nowo napisać podręczniki do okulistyki - mówi Dua. - Z perspektywy klinicznej, jest wiele chorób, które wpływają na tylną część rogówki i które lekarze z całego świata zaczynaja łączyć z rozdarciami występującymi w tej warstwie - dodał odkrywca.
Autor: map/rs / Źródło: popsci.com