Współczesne dzieci nie wyobrażają sobie życia bez elektroniki, za to wcale nie ciągnie ich do sportu. A z wirtualnego świata można je wyrwać tylko proponując alternatywne zajęcia. O tym, że sport może uratować dzieci od uzależnienia, a także zbliżyć je do rodziców, opowiadają psycholog Małgorzata Ohme oraz trener osobisty Ada Palka.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Wszechobecna elektronika to po prostu codzienna rzeczywistość naszych dzieci. Nie trzeba im od razu przypisywać nałogu, a rodzicom winy. Problem tkwi dopiero w braku równowagi - mówi Małgosia Ohme.
Brak równowagi pojawia się wtedy, kiedy dziecko zaczyna spędzać więcej czasu w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. A dzieje się tak, dlatego że nie ma alternatywy.
Sport najlepszy na wszystko
Należy pamiętać, jak ważne dla dzieci są wzorce.
- Wirtualny świat jest pozbawiony emocji, które można przekazać dziecku. Natomiast sport uczy i wychowuje - mówi Ada Palka.
Każdy z nas ma kontakt z elektroniką na co dzień. Jednak powinniśmy znaleźć także czas na aktywność fizyczną.
- Sport jest ratunkiem na absolutnie wszystkie uzależnienia - stwierdza psycholog.
Rodzice, dajcie przykład dzieciom
Trzeba nauczyć się gospodarować czasem w ciągu dnia, aby znaleźć minimum 1 godzinę dziennie na sport. Rodzice mogą aktywnym trybem życia dawać przykład dzieciom, a także trenować razem z nimi np. biorąc udział w rodzinnych obozach sportowych.
- Taki trening będzie odpowiedni zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Najważniejsze, żeby dawał sprawność i kondycję, dobry wygląd i samopoczucie. Baza ćwiczeń jest bardzo duża, można ułożyć z nich trening efektywny dla całej rodziny - mówi trener Palka.
Najczęstsze błędy
Dzieci, które przymusza się do chodzenia na zajęcia, często się zniechęcają. Wybór takich zajęć często zależy od bliskości miejsca zamieszkania czy obowiązującej mody i nie ma nic wspólnego ze zdaniem i predyspozycjami dziecka. Powinno ono spróbować różnych sportów i samo zdecydować, które mu odpowiadają. A co ważniejsze, rodzic powinien wspierać je, przyłączając się do aktywności i dając przykład. - Co więcej, czasami jedyną drogą rodzica do nastolatka jest wspólna pasja. Już teraz jest czas, aby zacząć nad nią pracować - podsumowuje Ohme.
Autor: ab/mk / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: pixabay/kropekk_pl