Ratownicy ostrzegają, że w górach panują niekorzystne warunki do wędrówek. Jak tłumaczą, miejscami występują oblodzenia, wieje też silny wiatr, jest ryzyko schodzenia lawin. "Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - podają w komunikatach.
Na beskidzkich szlakach powyżej 1000 metrów nad poziomem morza panują trudne warunki. Na Babiej Górze i Pilsku leży około 90 centymetrów śniegu. Jak powiedział ratownik dyżurny Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczyrku Edmund Górny, na niższych wysokościach są dobre, ale w zacienionych miejscach może być ślisko.
- Do 1000 metrów nad poziomem morza warunki określamy jako dobre, ale w zacienionych miejscach można napotkać oblodzenia, których praktycznie nie widać. Zdarza się, że są przykryte warstwą starych liści. Można się pośliznąć. Powyżej 1000 metrów nad poziomem morza warunki są trudne. Szlaki są przetarte, ale i oblodzone. Trzeba mieć ze sobą kije, raki lub raczki, a na Babiej Górze czekan - powiedział ratownik.
Goprowiec zaapelował do turystów, aby pamiętali nie tylko o odpowiednim ubiorze, ale również latarce lub "czołówce" i naładowanym telefonie komórkowym z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc.
Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że jest ono umiarkowane. Występuje na stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez bardzo silny południowo-zachodni wiatr. Dotyczy to głównie żlebów, kotłów, zagłębień terenu i miejsc za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym szczególnie na stromych stokach.
Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego przypomnieli, że pogoda w tym rejonie bywa zmienna, szczególnie w godzinach popołudniowych. Zmiana może nadejść szybko. Szlak żółty, zwany Akademicką Percią, jest zamknięty do odwołania. W Babiogórskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Ze względu na ochronę gatunkową głuszca nie wolno się też poruszać na nartach.
W sobotę rano w Beskidach widoczność była bardzo dobra. W dolinach termometry wskazywały 5 stopni Celsjusza, na Klimczoku 0 st. C, a na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej -3 st. C.
- Wieje jednak bardzo silny wiatr. Spodziewamy się opadów deszczu - powiedział Edmund Górny.
W Beskidach czynne są ośrodki narciarskie w Szczyrku, Wiśle, Istebnej, Rzykach i Korbielowie. Na dośnieżonych trasach warunki są dobre, szczególnie przed południem. Później mogą się pojawić przetarcia.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Lawinowa "dwójka" w Karkonoszach
W Karkonoszach główny problem stanowi śnieg przetransportowany przez wiatr. Obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie jest w rejonach z depozytami przewianego śniegu - przede na wszystkim stokach za krawędziami, przełamaniami terenu, za wszelkimi przeszkodami. Zagrożone miejsca mogą pojawiać się także w niższych partiach żlebów czy kotłów. Opisywane depozyty przewianego twardego śniegu są najmniej stabilne i należy ich unikać. Depozyty wciąż się formują, ponieważ spada temperatura i wraz z prognozowanymi opadami śniegu i umiarkowanym wiatrem z kierunków południowo-zachodniego śnieg skutecznie jest i będzie wtłaczany do wyżej wymienionych miejsc.
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Charakteryzuje się dwoma rodzajami śniegu: stary dość ciepły i bo mokry, ale twardy i zmrożony. Na nim zalega miękka deska ze śniegu mokrego, ale świeżego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach, ale samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
W sobotę może spaść około 10 centymetrów zimniejszego śniegu połączonego z wiatrem. GOPR-owcy proszą o ostrożność szczególnie na wystawach północnych, wschodnich i północno-zachodnich. Apelują, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
Niekorzystne warunki w Tatrach
W Tatrach powyżej wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poniżej stopień jest niższy.
Na wszystkich wysokościach zagrożenie stanowi śnieg przewiany, czyli opady przetransportowane przez wiatr. Śnieg może być przenoszony zarówno w trakcie opadu, jak i później.
Według komunikatu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach może być związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, a samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
W górach panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
Autor: kw/map / Źródło: PAP, GOPR, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock