Noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego powodują, że przebieg choroby wywołanej koronawirusem u zakażonych osób jest lżejszy - wynika z ustaleń włoskich naukowców. - Niska wiremia powoduje mniej poważny przebieg choroby - mówi koordynatorka badania Chiara Piubelli.
Z analizy przeprowadzonej w szpitalu Sacro Cuore Don Calabria w miejscowości Negrar na północy Włoch wynika, że wraz z obniżeniem się rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2, dzięki stosowanym środkom ochrony, obniżyła się o tysiąc razy "siła" wirusa wykrytego u pacjentów.
- Od marca do maja wykryliśmy za pomocą analizy molekularnej na wymazach nosowo-gardłowych nawet tysiąc razy mniejszą ilość wirusów. Potwierdza to założenia wcześniejszych badań: niska wiremia (ilość wirusa - przyp. red.) powoduje mniej poważny przebieg choroby - tłumaczyła Chiara Piubelli, jedna z koordynatorek badań.
Analizie poddano 373 przypadki z COVID-19, stwierdzone na pogotowiu między 1 marca a końcem maja. U każdego pacjenta w testach zbadano poziom wiremii - wyjaśniły koordynatorki badań Dora Buonfrate i Chiara Piubelli. Dodały, że następnie monitorowano każdego chorego pod kątem tego, jak ciężki był przebieg i objawy choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Lżejszy przebieg COVID-19
Jak zaznaczono w badaniach, chorzy przywiezieni do szpitala w maju, a więc w okresie niskiego narażenia na zakażenie z powodu lockdownu, restrykcji oraz nakazu stosowania środków ochrony, byli w kontakcie z mniejszą "dawką" wirusa i mieli go mniej w organizmie w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi w marcu.
To dzięki temu - według naukowców - osoby zakażone późną wiosną, gdy obowiązywały ścisłe restrykcje, miały lżejszy przebieg COVID-19 i występowało u nich mniejsze prawdopodobieństwo powikłań. Dzięki temu spadł wtedy odsetek chorych na oddziale intensywnej terapii.
Rezultaty badań klinicznych opublikowano w środę we włoskich mediach. Zamieszczono je też w międzynarodowym piśmie naukowym "Clinical Microbiology and Infection".
Maseczki skutecznym sposobem walki z koronawirusem
Zdaniem włoskich badaczy to najdobitniej wskazuje, jak istotne jest rygorystyczne przestrzeganie nakazu noszenia maseczek i dystansu społecznego.
- Używanie maseczek, częsta higiena rąk i dystans społeczny, tylko w ten sposób możemy zmniejszyć wiremię wirusa u zakażonych i tym samym zapewnić, że system opieki zdrowotnej nie popadnie w kryzys, zwłaszcza oddziały intensywnej terapii - wyjaśniała Dora Buonfrate.
Autor: anw / Źródło: www.verona-in.it/ PAP