Norweski mors arktyczny "terroryzuje" wybrzeże Wielkiej Brytanii i Irlandii

Autor:
map
Źródło:
PAP, Dagabladet, BBC

Norweski mors arktyczny, który wypłynął wiosną ze Spitsbergenu, latem pojawił się u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii. Pływa w lokalnych wodach, przy okazji budząc sensację i uszkadzając jachty i motorówki. Media nadały mu imię Wally. Przez właścicieli łódek mors nazywany jest terrorystą, jednak ostatnie, co można mu zarzucić, to złe zamiary.

Pod koniec sierpnia Wally, będący w okolicy irlandzkiego Cork, pływał, siedząc za sterem motorówki. Wally waży około 800 kilogramów, a jego długie kły potrafią narobić sporo szkód. Irlandzka organizacja zajmująca się ochroną fauny morskiej The Irish Whale and Dolphin Group (IWDG) informuje, że w każdym porcie, do którego dociera, Wally niszczy jedną-dwie łódki. Cierpi także sam Wally. Wzbudza tak dużą sensację, że ludzie podpływają za blisko niego, stresując go i raniąc.

Mors WallyCaters News/Forum

Mors Wally nie ma złych zamiarów

Mors niszczy motorówki, jednak robi to "niechcący". Sposób działania, jak wyjaśnia Audun Rikardsen, norweski badacz, jest zawsze taki sam. Widząc białą łódź, mors bierze ją za krę i wdrapuje się na nią, aby odpocząć. Później, już leżąc na pokładzie i przewracając się z boku na bok, demoluje wyposażenie i doprowadza łódź do utraty równowagi. Ta przewraca się do góry dnem - chcąc się wdrapać na biały, przyjazny mu kadłub, używa do pomocy kłów, które z łatwością dziurawią cienki, kompozytowy materiał.

Winna katastrofa klimatyczna

Tajemnica pojawienia się arktycznego morsa w Wielkiej Brytanii może być wyjaśniona, zdaniem norweskich badaczy fauny morskiej, szybko postępującym ociepleniem klimatu w Arktyce.

"Ten mors najprawdopodobniej wdrapał się na oderwany kawałek góry lodowej przy Spitsbergenie, a później zasnął na płynącym z silnym prądem lodzie. Kiedy się obudził, wskoczył do wody i płynął dalej, odkrywając nowy dla niego świat" - wyjaśnia Rikardsen.

Autor:map

Źródło: PAP, Dagabladet, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Caters News/Forum

Pozostałe wiadomości