Tak mokro w lipcu w Kalifornii nie było od ponad 100 lat. Ulewy przyniósł huragan Dolores. W wielu rejonach pojawiły się powodzie błyskawiczne. Zerwał się nawet most na autostradzie. Ponadto 16 tys. odbiorców było bez prądu. Meteorolodzy podają, że jest to najbardziej wilgotny lipiec w historii pomiarów w tym regionie.
W miejscowości Palm Springs w stanie Kalifornia w hrabstwie Riverside zawalił się most. W niedzielę 20 czerwca blisko 10 metrowy odcinek autostrady nr. 10 runął do rzeki. Podczas incydentu wypadkowi uległ kierowca ciężarówki. Pojazd przewrócił się, a kierowca został uwięziony. Ranny został przetransportowany do szpitala.
Za zniszczenie przeprawy obwinia się obfite opady deszczu, które miały miejsce w hrabstwie Riverside przed godziną 16.45 czasu lokalnego. Wywołały one błyskawiczną powódź, skutkiem czego zalana została część drogi. Trasa na wiele godzin została zamknięta w obie strony.
Wiele szkód w Kalifornii
Niedzielny wieczór w całej Kalifornii minął pod znakiem deszczu i podtopień. W rejonie miejscowości Castaic zamknięto drogę numer 5. Doszło do kolizji sześciu pojazdów, które zablokowały przejazd w kierunku północnym. Ponadto co najmniej sześc domów zostało zalanych w miejscowości Moreno Valley. Po niedzielnej nawałnicy blisko 16 tysięcy odbiorców na południu Kalifornii zostało odciętych od prądu.
Huragan nie poradzi suszom
Amerykańscy meteorolodzy za sytuację, jaka panuje w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych obwiniają huragan Dolores. Znajduje się on na zachód od Zatoki Meksykańskiej. Przynosi on jednak nad Kalifornię dużo wilgoci. Pada także w południowej części stanu, gdzie opady przez cały rok są bardzo skąpe. Specjaliści wyjaśniają, że mimo dużych sum opadów w ciągu dnia, nie zmniejszą się problemy z suszą w wielu rejonach w południowo-zachodnich USA.
Rekordy opadowe
W San Diego w sobotę 18 czerwca padł rekord opadów dla lipca. Spadło wtedy ponad 25 l/mkw. deszczu. Wcześniejszy rekord należał do 25 lipca 1902 roku, kiedy spadło około 20 l/mkw. deszczu.
Również w Los Angeles spadło więcej niż w rekordowym dotąd lipcu 1886 roku, kiedy to w ciągu całego miesiąca suma opadu sięgnęła 6,1 l/mkw. W sobotę, zaledwie jednego dnia, spadło blisko 10 l/mkw. deszczu. Lipiec w Los Angeles jest jednym z najsuchszych miesięcy w ciągu roku. Rekordowe opady zanotowano także w Arizonie.
Autor: AD/rp / Źródło: weather.com, ENEX