Wydawałoby się, że obecnie ciężko jest odkryć nieznane gatunki roślin czy zwierząt. Nie ma rzeczy niemożliwych - naukowcy oznaczyli 381 nowych gatunków w Puszczy Amazońskiej.
Nawet w dobie nowych technologii czy dostępu do wysoce zaawansowanych narzędzi badawczych, naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych gatunków - i wciąż je odkrywają.
Badacze pracujący w brazylijskiej Puszczy Amazońskiej donieśli, że w ciągu dwóch ostatnich lat odnaleźli aż 381 gatunków roślin i zwierząt. To oznacza średnio jeden nowy gatunek co dwa dni. Wśród nich znalazły się między innymi odmiany delfinów rzecznych oraz małp.
216 gatunków roślin, 165 zwierząt
Lista nowo poznanych gatunków została opublikowana w raporcie WWF (World Wildlife Fund) „Nowe gatunki kręgowców i roślin w Amazonii 2014-2015”. Powstała we współpracy z Instytutem Zrównoważonego Rozwoju Mamirauá. Na podstawie dokumentów można zobaczyć, że liczba nowo odkrytych w tym czasie gatunków zanotowała najwyższy wzrost w ciągu XXI wieku.
Lista zawiera 216 nowych gatunków roślin, 93 ryb i płazów, 20 ssaków, 19 gadów oraz jeden gatunek ptaka. Za najbardziej niesamowite odkrycia uznaje się nowy gatunek delfina rzecznego (Inia Araguaiaensis), którego liczebność szacuje się na jedynie 1000 osobników; nowy gatunek małpy titi (Callicebus miltoni); nowy gatunek ptaka z rodzaju Nystalus (Nystalus obamai) oraz nową płaszczkę (Potamotrygon limai), która jest pokryta wzorem przypominającym plaster miodu.
Największy potencjał ekonomiczny
- Ta bioróżnorodność musi być powszechnie znana i chroniona – powiedział koordynator Programu Brazylijskiej Amazonii, Ricardo Mello. – Badania wykazują, że największym potencjałem ekonomicznym regionu takiego jak Amazonia jest uwzględnienie różnorodności biologicznej w rozwiązaniach technologicznych nowego modelu rozwoju – w tym opracowania nowych lekarstw, wykorzystywanie nowych gatunków do celów spożywczych, takich jak produkcja „superżywności” – dodał.
Jednak jest tu też zła wiadomość. Nawet, jeżeli wciąż odkrywamy nowe gatunki w środowisku uznane przez nas za najbardziej bioróżnorodne na świecie, jego los wciąż wisi na włosku. Chociażby w zeszłym tygodniu prezydent Brazylii Michael Temer wydał rozporządzenie, które może spowodować niszczenie puszczy na rzecz górnictwa.
10 procent wszystkich znanych gatunków
Puszcza Amazońska zajmuje prawie jedną trzecią wszystkich lasów równikowych, oraz jeden procent powierzchni Ziemi. Stanowi dom dla 10 procent wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt. Szacuje się, że jeszcze około 80 procent zamieszkujących Puszczę gatunków jeszcze nie zostało zidentyfikowanych.
Autor: ao, sj / Źródło: iflscience.com, WWF
Źródło zdjęcia głównego: Fabio Schunck/WWF