Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Alarmują przed wzrostem poziomu wód i groźną sytuacją nad Bałtykiem.
W woj. pomorskim na Wybrzeżu Wschodnim wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Obowiązuje do środy do godziny 9. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych. Ponadto na Żuławach i Zalewie Wiślanym alarmuje się przed wzrostem poziomu wody od strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.
Alerty pierwszego stopnia
Do wtorku do godziny 9 ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia wydano dla woj. zachodniopomorskiego na ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Zalewie Szczecińskim przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Alarm pierwszego stopnia w woj. warmińsko-mazurskim na terenie Żuław i Zalewu Wiślanego jest ważny do wtorku do godz. 9. W związku z utrzymującym się wiatrem z sektora północnego na Żuławach oraz na Zalewie Wiślanym prognozuje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia informują, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Alert pierwszego stopnia mówi o tym, że stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby.
Na Wybrzeżu największe zagrożenie stanowią groźne fale strugowe. Są to prądy skierowane w kierunku otwartego morza, związane z załamującymi się falami w strefie przyboju oraz ze zmienną charakterystyką strefy brzegowej. Zobacz czym są te fale i jak bezpiecznie pływać:
Autor: AD/jap / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/TVN Meteo