Najgorętsza dekada, pięć rekordowych lat. Ubiegły rok w niechlubnej czołówce

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

W opublikowanych niezależnych analizach globalnej temperatury naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, NASA, Copernicusa i NOAA określili rok 2019 jako drugi najcieplejszy w historii. Analizy Brytyjskiej Służby Meteorologicznej (Met Office) umieściły ubiegły rok w pierwszej trójce najcieplejszych lat.

Według naukowców z NOAA odchylenie od średniej globalnej temperatury lądów i oceanów w 2019 roku było drugim największym od czasów rozpoczęcia prowadzenia pomiarów w 1880 roku. Z wyliczeń wynika, że temperatura była 0,95 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia z XX wieku. To zaledwie 0,04 st. C mniej niż w rekordowym 2016 roku.

Należy podkreślić, że rok 2019 to 43. rok z rzędu (od 1977), w którym globalna temperatura przewyższa średnią z XX wieku. Pięć najgorętszych lat odnotowano od 2015 roku, a dziewięć z dziesięciu od 2005 roku. W XX wieku jedynym rokiem, który zmieścił się w "najgorętszej dziesiątce", był 1998.

Roczna globalna temperatura lądów i oceanów wzrastała w średnim tempie +0,07 st. C na dekadę od 1880 roku. Jednak od 1981 średni wzrost jest ponad dwukrotnie wyższy (+0,18 st. C).

Gorące lądy i oceany

Rekordowo wysoka średnia temperatura powierzchni lądów odnotowana została w różnych częściach Europy Środkowej, Azji, Australii, Afryce Południowej, Madagaskarze, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i wschodniej Ameryce Południowej.

Rekordowo wysoką średnią temperaturę oceanów obserwowano natomiast w części wszystkich oceanów, a konkretnie w części północnego i południowego Oceanu Atlantyckiego, zachodniego Oceanu Indyjskiego oraz północnego, zachodniego i południowo-zachodniego Pacyfiku.

Odchylenie od średniej temperatury lądów i oceanów w 2019 roku (NOAA)NOAA

Rok 2019 według WMO

Również według Światowej Organizacji Meteorologicznej rok 2019 był drugim najgorętszym w historii. Na pierwszym miejscu nadal plasuje się 2016 rok. Według WMO średnia globalna temperatura z 2019 roku była o 1,1 st. C wyższa niż średnia z lat 1850-1900, która odzwierciedla warunki przedindustrialne.

Pierwsze, niechlubne miejsce nadal utrzymuje 2016 rok, ponieważ wtedy świat doświadczył bardzo silnego zjawiska El Niño, które znacznie wpłynęło na wzrost temperatury.

Jak czytamy w komunikacie WMO, średnia temperatura w okresie pięcioletnim (2015-2019) i dziesięcioletnim (2010-2019) była najwyższa w historii. Od lat 80. każda dekada była cieplejsza od poprzedniej. WMO prognozuje, że ta tendencja utrzyma się ze względu na rekordowe poziomy emisji gazów cieplarnianych.

- Na obecnej ścieżce emisji dwutlenku węgla zmierzamy w kierunku wzrostu temperatury o 3 do 5 stopni Celsjusza do końca wieku - powiedział sekretarz generalny WMO Pettri Taalas.

Ostatni rok i dekada charakteryzowały się też cofaniem lodu, rekordowym poziomem mórz, upałami i ekstremalną pogodą. Wszystkie te zjawiska miały poważny wpływ na zdrowie i dobrobyt zarówno ludzi, jak i środowiska.

"Niestety spodziewamy się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2020 roku i kolejnych dekadach" - podkreślił Petteri Taalas. "2019 rok był najgorętszym i najbardziej suchym w Australii od czasu rozpoczęcia pomiarów" - stwierdził i dodał, że właśnie to przyczyniło się do rozprzestrzenienia pożarów lasów w tym kraju.

ZOBACZ PONIŻSZĄ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU

Wybrane znaczące anomalie klimatyczne i wydarzenia w 2019 roku (tvnmeteotvnmeteo.pl za NOAA

NASA: drugi najgorętszy rok w historii

Zgodna z pozostałymi agencjami jest także NASA. Miniony rok według wyliczeń Instytutu Badań Kosmicznych Goddard (GISS) był 0,98 st. C cieplejszy od średniej z lat 1951-1980.

- Kończąca się dekada była najgorętszą dekadą w historii - powiedział dyrektor GISS Gavin Schmidt. - Każda dekada od lat 60. była cieplejsza od poprzedniej - dodał.

Średnia globalna temperatura wg NASANASA

Copernicus potwierdza

Swoje podsumowanie opublikował również Copernicus Climate Change Service (C3S), agencja specjalizująca się w obserwacji zmian klimatycznych, działająca w ramach programu Copernicus Unii Europejskiej.

W raporcie czytamy, że w skali globalnej rok 2019 był o 0,59 st. C cieplejszy od średniej z lat 1981-2010. Najgorętszy nadal jest 2016 (+0,63 st. C powyżej średniej). Trzecie miejsce zajmuje 2017 z anomalią na poziomie +0,54 st. C.

Odchylenie od średniej temperatury wg CopernicusaCopernicus

Met Office: za nami najgorętsza dekada

To, że ostatnia dekada była najcieplejsza w historii, zauważa również Brytyjska Służba Meteorologiczna Met Office. Jej dane wykazują, że ostatnie pięć lat było najgorętsze w serii 170 lat.

Met Office informuje w swoim komunikacie, że z danych światowych wynika, że rok 2019 był drugim najgorętszym w historii pomiarów. Naukowcy z Met Office Hadley Centre, Jednostki Badań Klimatycznych Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz Brytyjskiego Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych, opracowują również zbiór danych HadCRUT4, który jest wykorzystywany do szacowania globalnej temperatury.

Wynika z niego, że średnia dla 2019 roku wyniosła 1,05 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, przyjmowanego jako średnia z lat 1850-1900. Według tej klasyfikacji rok 2019jest trzecim najcieplejszym w serii HadCRUT4.

Met Office podkreśla, że wszystkie trzy analizy (NASA, NOAA i HadCRUT4) zgadzają się, że ostatnie pięć lat było najcieplejszymi pięcioma od rozpoczęcia pomiarów. Dodaje również, że różnice wynikają w dużej mierze ze sposobu, w jaki traktowane są dane dotyczące regionów polarnych.

Wzrost globalnej temperatury na świecie wg Met OfficeMet Office

Autor: //aw / Źródło: NOAA, WMO, Copernicus, NASA, Met Office

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl za NOAA

Pozostałe wiadomości

Do końca tygodnia pogoda w Polsce będzie różna dla wschodnich i zachodnich regionów, a to wszystko za sprawą dwóch ośrodków ciśnienia. Kolejne dni przyniosą natomiast wyraźne ochłodzenie.

Najpierw dwie pogody w Polsce, potem duże ochłodzenie

Najpierw dwie pogody w Polsce, potem duże ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek pogoda w niektórych regionach Polski będzie dynamiczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami śniegu. Zagrożenie będą też stanowiły opady marznące.

Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr. To nie koniec zagrożeń ze strony pogody

Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr. To nie koniec zagrożeń ze strony pogody

Źródło:
IMGW

Trzech wspinaczy, którzy zaginęli podczas próby zdobycia najwyższego szczytu Nowej Zelandii, prawdopodobnie nie żyje - poinformowała lokalna policja. Mężczyźni byli poszukiwani od poniedziałku, kiedy nie stawili się na lot powrotny do domów. Według ratowników szanse na ich przeżycie są znikome.

"Uważamy, że spadli. To nie jest wiadomość, jaką chcieliśmy przekazać"

"Uważamy, że spadli. To nie jest wiadomość, jaką chcieliśmy przekazać"

Źródło:
Reuters

Ponad sto lotów zostało odwołanych na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Przyczyną jest silny wiatr towarzyszący orkanowi Darragh. Poważne utrudnienia wystąpiły także w ruchu kolejowym i drogowym.

Orkan Darragh sparaliżował lotnisko w Amsterdamie

Orkan Darragh sparaliżował lotnisko w Amsterdamie

Źródło:
PAP, NL Times

W czwartek przed godziną 11 czasu lokalnego u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7. Przez następne godziny lokalne służby zarejestrowały kilkadziesiąt kolejnych wstrząsów wtórnych. Obowiązywał także alarm ostrzegający przed tsunami.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii. "Czułem się jak na tratwie na środku morza"

Trzęsienie ziemi w Kalifornii. "Czułem się jak na tratwie na środku morza"

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Na piątek 6.12 prognozuje się opady mokrego śniegu, a także deszczu ze śniegiem i deszczu. Powieje dość silny wiatr, który miejscami w porywach może rozpędzać się do ponad 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - piątek, 6.12. Zimowe opady w wielu regionach kraju

Pogoda na dziś - piątek, 6.12. Zimowe opady w wielu regionach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez tak zwaną rodzinę cyklonalną. Przyniesie ona opady między innymi śniegu. Powieje też silniejszy wiatr, osiągający w porywach do 90 kilometrów na godzinę.

Rodzina cyklonów będzie rządzić pogodą w Polsce

Rodzina cyklonów będzie rządzić pogodą w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed świętami Bożego Narodzenia może znacząco się ochłodzić - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, która uważnie śledzi prognozy na grudzień.

"Jęzor zimna" może zahaczyć o Polskę przed świętami

"Jęzor zimna" może zahaczyć o Polskę przed świętami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon Wielkich Jezior w USA nawiedzają śnieżyce. Z prognoz wynika, że w stanie Pensylwania może spaść ponad metr śniegu. Obfite opady spowodowane są przez zjawisko nazywane "efektem jeziora".

Atak śnieżyc. Przyczyną jest "efekt jeziora"

Atak śnieżyc. Przyczyną jest "efekt jeziora"

Źródło:
ENEX, usatoday.com

Misja Proba-3 wystartowała w czwartek z centrum kosmicznego w Indiach. Urządzenia, które dzięki niej zostały wyniesione w kosmos, będą prowadziły obserwację korony słonecznej, wytwarzając setki zaćmień Słońca. Misja będzie również okazją do przetestowania ważnej, nowatorskiej technologii.

Ruszyła przełomowa misja. Wytworzy setki zaćmień Słońca

Ruszyła przełomowa misja. Wytworzy setki zaćmień Słońca

Źródło:
PAP, POLSA

Przeszczep grzybów może pomóc w rozwoju nowych obszarów leśnych. Eksperyment z przenoszeniem starej, przerośniętej grzybnią gleby na tereny młodych lasów przeprowadzono w Anglii. Jak podkreślają naukowcy, bogactwo gatunków grzybów może poprawiać odporność ekosystemu i zmniejszać degradację gleb.

Przeszczep grzybów może uratować "najważniejszy zasób"

Przeszczep grzybów może uratować "najważniejszy zasób"

Źródło:
Reuters

Co najmniej 79 osób w południowo-zachodniej Demokratycznej Republice Konga zmarło z powodu nieznanej choroby, której objawy przypominają grypę. Ogólna liczba zakażeń przekroczyła już 300. Miejscowi lekarze zaapelowali o wsparcie, ponieważ w niektórych regionach zaczyna brakować leków. Na miejsce zostali wysłani między innymi eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

Nie wiedzą, co to za choroba, ale jest podobna do grypy. Nie żyje prawie 80 osób

Nie wiedzą, co to za choroba, ale jest podobna do grypy. Nie żyje prawie 80 osób

Źródło:
BBC

Pierwszy dzień bez arktycznego lodu może nastąpić jeszcze w tej dekadzie - najwcześniej w 2027 roku. Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował ponad 300 scenariuszy wygenerowanych przez modele klimatyczne. Według większości z nich nieuchronnie zbliżamy się do stopnienia pokrywy lodowej Arktyki w okresie letnim.

Pierwszy dzień bez arktycznego lodu może nadejść już za trzy lata

Pierwszy dzień bez arktycznego lodu może nadejść już za trzy lata

Źródło:
University of Colorado Boulder

Świetlne punkty pojawiły się niedaleko Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niezwykłe nagranie udostępnił astronauta NASA, Donald Petit, który obecnie przebywa na ISS. To, co z daleka mogło przypominać "kosmiczne świetliki", w rzeczywistości ma jednak wiele więcej wspólnego z Ziemią.

"Kosmiczne świetliki" niedaleko ISS. Czym są?

"Kosmiczne świetliki" niedaleko ISS. Czym są?

Źródło:
CNN, NASA

Prezydent elekt USA Donald Trump w środę ogłosił, że przyszłym szefem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zostanie Jared Isaacman. Dyrektor generalny firmy Shift4 Payments to bliski współpracownik Elona Muska, założyciela SpaceX.

Trump wskazał przyszłego szefa NASA

Trump wskazał przyszłego szefa NASA

Źródło:
Reuters

Jeden z najbardziej bioróżnorodnych rezerwatów przyrody w Europie - Park Narodowy Albufera w Hiszpanii - został zaśmiecony tonami plastikowych śmieci, wrakami samochodów i produktami farmaceutycznymi. Odpady są związane z powodziami, które nawiedziły Walencję.

Śmieci z powodzi dotarły do niezwykle cennego rezerwatu przyrody

Śmieci z powodzi dotarły do niezwykle cennego rezerwatu przyrody

Inżynierowie NASA przywrócili kontakt z bezzałogową sondą kosmiczną Voyager 1. Nie wiadomo jednak, jak długo statek będzie przesyłał dane. - Moc obu Voyagerów się wyczerpuje - powiedział Kareem Badaruddin, kierownik misji Voyager.

Przywrócono kontakt z Voyagerem 1

Przywrócono kontakt z Voyagerem 1

Źródło:
CNN

Tajlandia zmaga się z falą powodzi wywołaną przez ulewne opady deszczu monsunowego. Najnowsze informacje mówią o 29 ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach tysięcy ewakuowanych. Trudna sytuacja wystąpiła również w Malezji, gdzie rosną obawy o wybuch epidemii chorób zakaźnych.

Powodzie w Tajlandii i Malezji. Dziesiątki ofiar i obawy o wybuch epidemii

Powodzie w Tajlandii i Malezji. Dziesiątki ofiar i obawy o wybuch epidemii

Źródło:
AFP, Reuters

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle zamarzających górskich stawów. Służby ostrzegają, że lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Chwile grozy przeżył snowboardzista, który zjeżdżał ze stoku w stanie New Hampshire na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. W trakcie jego przejazdu na zboczu góry Waszyngtona powstała niewielka lawina, która niebezpiecznie zbliżała się do mężczyzny. Cała sytuacja została uchwycona na nagraniu.

Snowboardzista zjeżdża ze stoku, za nim sunie lawina. Nagranie

Snowboardzista zjeżdża ze stoku, za nim sunie lawina. Nagranie

Źródło:
CNN, WMUR

Lekarze pod powieką u 41-letniej kobiety z Pekinu znaleźli nicienie, czyli pasożytnicze organizmy powodujące telazjozę. To groźna choroba, która najczęściej występuje u zwierząt. Objawia się między innymi obrzękiem i swędzeniem oka, a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do ślepoty.

W jej oku zalęgły się robaki

W jej oku zalęgły się robaki

Źródło:
LiveScience

Zaplanowany na środę start misji Proba-3 został odwołany. Po raz pierwszy zostaną wykorzystane w niej dwa satelity poruszające się w precyzyjnej formacji. W tworzeniu tej badawczo-eksperymentalnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej wzięło udział siedem polskich firm i instytucji.

"Wykryto problem". Start przełomowej misji przełożony

"Wykryto problem". Start przełomowej misji przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zespół naukowców odkrył głęboko ukrytą wodę w stanie ciekłym w wiecznie zamarzniętym Jeziorze Enigma na Antarktydzie. Dotąd sądzono, że ten naturalny zbiornik jest całkowicie skuty lodem.

Myśleli, że jest kompletnie zamarznięte. To odkrycie zaskoczyło naukowców

Myśleli, że jest kompletnie zamarznięte. To odkrycie zaskoczyło naukowców

Źródło:
Cosmos Magazine, Nature

W znajdującym się poza Układem Słonecznym nietypowym układzie z planetami o bardzo niskiej gęstości znajduje się czwarty obiekt - wynika z obserwacji amerykańskich naukowców. Dzieli je od nas odległość około 2600 lat świetlnych.

Planety jak wata cukrowa. Odkryto kolejną

Planety jak wata cukrowa. Odkryto kolejną

Źródło:
PAP

W kilku miastach amerykańskiego stanu Karolina Północna pierwszy raz od ponad trzech lat spadł śnieg. Choć opady były bardzo małe, to i tak doprowadziły do znacznych utrudnień na drogach i wpłynęły na codzienne życie mieszkańców.

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Źródło:
wral.com, tvnmeteo.pl

Ratownicy w hrabstwie Westmoreland w Pensylwanii przeczesywali we wtorek zapadlisko w poszukiwaniu kobiety. 64-latka szukała swojego kota i według policji prawdopodobnie wpadła do leja krasowego.

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Źródło:
CBS News, Reuters

Wejście asteroidy C0WECP5 w ziemską atmosferę zostało uchwycone na nagraniach naocznych świadków. Jej spaleniu się w atmosferze towarzyszyła jasna kula ognia. To jeden z nielicznych obiektów, o którego wejściu w atmosferę dowiedzieliśmy się na tyle wcześnie, by na niego "zapolować".

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Statek VSG Glory zatonął we wtorek w pobliżu rafy koralowej na wodach Morza Czerwonego. Jednostka uległa uszkodzeniu pod koniec listopada, doszło do wycieku oleju. Rząd Egiptu zapewnia, że większość szkodliwych substancji została zabezpieczona, ale istnieje ryzyko, że ich pozostałości mogą zatruć wrażliwe rafy.

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Źródło:
PAP, Marine Traffic

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP