Nadleśnictwo Świeradów (województwo dolnośląskie) z powodu suszy i pożarów w części terenów ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Leśnicy ostrzegają, że jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, podobne obostrzenia mogą zostać wprowadzone w innych regionach kraju.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska, nadleśnictwo Świeradów (województwo dolnośląskie) w części zarządzanego terenu wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Dodała, że sytuacja ma związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.
Możliwe kolejne zakazy
Malinowska wyjaśniła, że zakaz dotyczy trzech leśnictw i będzie on obowiązywał do 30 kwietnia. Poinformowała, że zakaz został wprowadzony przez nadleśniczego po pożarze, który wybuchł w nadleśnictwie 21 kwietnia. Część terenu, jaki został objęty ogniem, jeszcze się nie dogasiła - przekazała.
Nadleśnictwo Świeradów na swojej stronie internetowej poinformowało, że okresowy zakaz wstępu do lasu dotyczy leśnictw: Platerówka, Przylesie i Lubań.
Rzeczniczka Lasów Państwowych zwróciła uwagę, że jeżeli sytuacja pożarowa w lasach nie będzie się poprawiała, nadleśniczowie w kolejnych dniach mogą wprowadzać kolejne zakazy wstępu do lasów.
Na terenie objętym okresowym zakazem utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe, leśnicy niestety spotykali w okolicy nielegalne ogniska, a 10 ha lasu jest już uszkodzonych po pożarze z wtorku 21 kwietnia. Zakaz objął 3 leśnictwa: Platerówka, Przylesie, Lubań 👇 pic.twitter.com/UqBfI0P1Ac
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) April 24, 2020
Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w całym kraju
W Polsce funkcjonuje 430 nadleśnictw i zgodnie z przepisami każdy z nadleśniczych może w wyjątkowych sytuacjach wprowadzić okresowy zakaz wstępu na jego teren. W przypadku suszy i zagrożenia pożarowego dzieje się tak, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki - badana o godzinie 9 przez pięć kolejnych dni - wynosi mniej niż 10 procent. Instytut Badawczy Leśnictwa podał w piątek, że w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6-8 procent.
W piątek po południu w niemal całym kraju obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Autor: dd/map / Źródło: PAP, Lasy Państwowe