Puszczę Augustowską zasiedli 40 nowych lokatorów. Będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Ich liczebność w naszym kraju bez przerwy spada. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie.
- Czterdzieści głuszców trafiło do Polski w czwartek po południu. Ptaki zostały przywiezione z Rosji - poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.
Zanim rosyjskie głuszce przyjechały do Polski zostały gruntownie przebadane. Analizy potwierdziły zgodność genetyczną dosiedlanych ptaków z tymi z Puszczy Augustowskiej.
Rzeczniczka poinformowała, że od 2012 roku Nadleśnictwo Głęboki Bród wraz z Nadleśnictwem Ruszów realizują projekt poświęcony ochronie głuszca. W ramach projektu zaplanowano m.in. odbudowę populacji i ochronę puli genowej tych ptaków.
W ostatniej chwili
Zasilenie miejscowej populacji nowymi głuszcami nastąpiło w ostatnim momencie
- Skrajnie nieliczna istniejąca populacja wymaga zarówno nowych genów jak i zwiększenia liczebności. Jest to ogromne przedsięwzięcie przyrodnicze, dzięki któremu może zostać zahamowany gwałtowny spadek liczebności augustowskiej populacji głuszca - zaznaczają leśnicy z Lasów Państwowych. Ptaki te podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Obecnie ptaki przebywają w wolierach. Po okresie adaptacji i obserwacji głuszce zostaną wypuszczone na wolność. Ma to nastąpić w listopadzie. W kolejnych latach głuszce będą także wypuszczane na terenie Nadleśnictw Augustów i Płaska.
Malejąca populacja
Głuszec jest największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. Okazuje się, że Puszcza Augustowska jest jedną z ich ostatnich naturalnych ostoi. Niegdyś liczna populacja tego ptaka pod wpływem m.in. polowań została znacząco ograniczona.
Obecnie w Puszczy żyje od 30 do 35 osobników tego gatunku. W Polsce ptaki te można spotkać jeszcze na Dolnym Śląsku. Populacja głuszca w naszym kraju liczy ok. 350 - 450 osobników, które żyją w czterech izolowanych populacjach. Na początku XX wieku było ich ok. 3 tysięcy. Przez ostatnie 30 lat głuszce zniknęły z Pomorza, m.in. z Borów Tucholskich.
Oczko w głowie leśniczych
Od 1995 roku ptaki te są objęte całkowitą ochroną. Głuszec jest wymieniony w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt" jako gatunek skrajnie zagrożony. Ochronie oprócz samych zwierząt poddane są też miejsca ich stałego przebywania, czyli tokowiska, miejsca gniazdowania, żerowania i zimowania.
Głuszce najliczniej występują w Rosji, gdzie żyje ok. 1,4 milionów osobników. W Europie po ok. 200 tys. tych ptaków żyje w Szwecji, Finlandii i Norwegii.
Autor: AD/rp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock