To był bardzo upalny tydzień w Europie. We Francji pobity został rekord ciepła w historii pomiarów. Gorąco było też w Hiszpanii, gdzie wybuchły pożary.
- Zdecydowana większość naukowców zgadza się co do tego, że ten nasz klimat się zmienia, ociepla się i takich zjawisk jak fale upałów w przyszłości będzie coraz więcej - mówiła na antenie TVN24 Kinga Kulesza, klimatolog z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Fala upałów dotknęła wiele europejskich państw. Jak podaje agencja Reutera - we Francji z powodu upałów zmarły dwie osoby, w Hiszpanii dwie, a we Włoszech - trzy.
Ofiary i rekordy upałów we Francji
W sobotę w Pirenejach w regionie Ariege zmarł mężczyzna, który uczestniczył w wyścigu kolarskim. Jak poinformował prokurator, 53-latek rozbił się po tym, jak źle się poczuł. Policja bada dokładną przyczynę jego śmierci. Wyścig został przerwany, a kilku innych uczestników też zgłaszało problemy zdrowotne. Tego samego dnia na południu departamentu Vaucluse zmarł inny kolarz. Władze przypisują to fali upałów.
Wszystko to po pobitym rekordzie wszech czasów temperatury. W piątek po południu termometry na południu kraju pokazały 45,9 stopni Celsjusza. Czytaj więcej o rekordzie ciepła we Francji >.
Skwar powoduje problemy z dostępem do wody, władze 25 departamentów wprowadziły reglamentacje. Taka pogoda doskwiera też francuskim winnicom. W departamencie Herault zaobserwowano rozległe straty.
Gorąco też w Hiszpanii
Upały doskwierają też Hiszpanom. W piątek w Gironie na północnym wschodzie kraju termometry pokazały 43,9 st. C. To największa wartość odnotowana w tym mieście w historii pomiarów. W prowincjach Toledo i Madrid płonęły lasy i tereny uprawne, od piątku spłonęło co najmniej 20 kilometrów kwadratowych. Duża część żywiołu została opanowana przez weekend.
"Wyścig przeciwko globalnemu ociepleniu"
We Frankfurcie odbył się wyścig triatlonowy. Organizatorzy ostrzegali uczestników przed niebezpieczeństwem przegrzania. W wydarzeniu udział wzięło trzy tysiące uczestników.
Zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych Sarah True prowadziła, ale ukończyła swój bieg na kilometr przed metą. Przepłynęła w upale 3,8 kilometra oraz przejechała na rowerze 185 kilometrów. Kobieta musiała zrezygnować, pomogli jej sanitariusze.
- Czułem, jakby to był wyścig przeciwko globalnemu ociepleniu. Można było usmażyć jajko na mojej głowie - powiedział Sebastian Kienle, który ukończył wyścig jako drugi w męskiej sztafecie.
Takich zjawisk będzie więcej
W tym tygodniu Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że rok 2019 może stać się najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, co oznacza, że okres 2015-2019 stanie się najgorętszą pięciolatką wszech czasów. Zdaniem WMO europejska fala upałów jest "absolutnie zgodna" z ekstremami spowodowanymi emisją gazów cieplarnianych.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl