Warunki pogodowe w Tatrach i Bieszczadach są trudne. Mogą pojawiać się burze, a dodatkowo trasy są śliskie i pokryte błotem. - Zawsze należy być przygotowanym na załamanie pogody i związane z tym konsekwencje - przypomina ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jerzy Godawski.
Po nocnych opadach deszczu w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trasy górskie są śliskie i pokryte błotem.
- Turyści powinni pamiętać, że w ciągu dnia można się też spodziewać burz - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jerzy Godawski. Przypomniał, że "wybierając się w góry, trzeba sprawdzać prognozę pogody".
Przed burzami z gradem na południu i w innych częściach kraju ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.
- Zawsze należy być przygotowanym na załamanie pogody i związane z tym konsekwencje - opady deszczu oraz burze. W ich trakcie trzeba unikać otwartych przestrzeni. Nie chrońmy się też pod pojedynczymi drzewami i starajmy się nie zostawać na graniach - zaznaczył Godawski. Jak podkreśla w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, niebezpieczne jest przebywanie także w pobliżu łańcuchów czy klamer oraz w okolicach cieków wodnych.
Niebezpiecznie też w Tatrach
Mokro, ślisko i błotniście jest także na niżej położonych szlakach w Tatrach, zwłaszcza na odcinkach leśnych. W potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody i miejscami szlaki mogą być podtopione.
"W wyższych partiach Tatr (powyżej około 1800 metrów nad poziomem morza) w wielu miejscach, zwłaszcza w zacienionych żlebach, zalega twardy i zmrożony śnieg. Przejście przez płaty tego typu śniegu, bez odpowiedniego sprzętu zimowego oraz umiejętności, grozi poślizgnięciem i niebezpiecznym w skutkach upadkiem, dlatego wybierając się w wyższe partie Tatr, w dalszym ciągu wskazane jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność prawidłowego posługiwania się nim" - czytamy na stronie TPN.
Utrudnieniem w partiach graniowych jest również niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.
Autor: ps/aw / Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TOPR