W piątek u wybrzeży Australii na mieliźnie ugrzązł dorosły humbak. Uwięzionej matce starało się pomóc jej dzielne młode. Popychało i szturchało ją, by choć trochę przesunęła się na głębszą wodę.
7 października po godz. 7 rano lokalnego czasu w pobliżu wyspy North Stradbroke położonej na wschód od Brisbane na wschodnim wybrzeżu Australii dorosły humbak utknął na mieliźnie. Wieloryb na szczęście nie był sam. Towarzyszyło mu jego młode, które nie zostawiło mamy w potrzebie i postanowiło za wszelką cenę jej pomóc.
Nie dawał za wygraną
Mały humbak próbował zepchnąć matkę na głębszą wodę. Lokalne media informowały, że dorosły wieloryb był uwięziony na płytkiej wodzie przez prawie 40 minut. Młode wielokrotnie szturchało i popychało matkę, próbując ją przesunąć. Na szczęście akcja ratunkowa malucha przyniosła zamierzony skutek. Humbak zdołał się uwolnić z mielizny około godz. 8.15 lokalnego czasu, a następnie razem ze swoim dzielnym młodym odpłynął na głębsze wody Oceanu Spokojnego.
Są tam często spotykane
Migrujące humbaki są często spotykane w tym rejonie, szczególnie pomiędzy kwietniem a listopadem. Wieloryby rodzą tam i wychowują potomstwo, a później udają się w kierunku chłodnych wód Antarktyki.
Humbak to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych. Dorosłe osobniki osiągają długość 14-17 metrów i ważą 30-45 ton. Młode do czwartego roku życia są pod opieką matki i rzadko się zdarza, że widywane są samotnie. Humbaki lub inaczej długopłetwce oceaniczne występują prawie we wszystkich morzach i oceanach świata, poza skrajnymi obszarami arktycznymi. W lecie humbaki przebywają w wodach polarnych. Na zimę migrują do cieplejszych wód tropikalnych i subtropikalnych, by przejść gody i urodzić młode. Choć to ogromne zwierzęta, żywią się głównie krylem i małymi rybami. Pokarm pobierają tylko latem, a podczas zimy odżywiają się rezerwami tłuszczu, który chroni je także przed utratą ciepła.
Autor: zupi/map / Źródło: Reuters TV