Połowa produkowanej żywności ląduje w koszu. To ok. dwa miliardy ton, informują w raporcie Brytyjczycy. Najwięcej jedzenia wyrzucają mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych.
Od 30 do 50 proc. z czterech miliardów ton żywności produkowanej na świecie rocznie idzie na zmarnowanie. W USA i w Europie w koszu ląduje już połowa produkowanego jedzenia.
Czemu tyle marnujemy
Organizacja Institution of Mechanical Engineers, która przygotwała raport twierdzi, że ilość wyrzucanej żywności wynika z niewłaściwego przechowywania, restrykcyjnych dat przydatności do spożycia, promocyjnych ofert, nakłaniających do kupowania dużych ilości produktów i kapryśności konsumentów.
- To szokujące. Chodzi też o niepotrzebne wykorzystanie zasobów ziemi, wody i energii, używanej do produkcji, przetwarzania i dystrybucji tego jedzenia - mówi dr Tim Fox z organizacji, która przygotowała raport.
Gdzie najwięcej strat
W krajach rozwijających się największe straty występują na początkowych etapach łańcucha żywnościowego, a więc między polem a miejscem sprzedaży. Z kolei w przypadku dojrzałej gospodarki marnowanie żywności wynika z niewłaściwych praktyk marketingowych i zachowania konsumentów.
Autor: mm/rs / Źródło: PAP, Reuters TV