Nadciąga letni europejski monsun. Przyniesie "żywioł nie do opanowania"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Początek czerwca przyniósł podtopienia na Podbeskidziu. Wszystko wskazuje na to, że w tym miesiącu czeka nas wiele bardzo deszczowych chwil. O letnim europejskim monsunie i jego wpływie na aurę w kraju pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Po opadach deszczu, do jakich doszło w nocy z czwartku na piątek w centralnej Polsce, drzewa rano wyglądały jak obsypane diamentami. Rozszczepione światło wschodzącego Słońca, widoczne w oblepiających gałęzie sosen kroplach wody, dało tak widowiskowy efekt, że warto było wstać wcześnie rano. Rześkie powietrze i las okryty peleryną mieniących się diamentów to ta piękniejsza strona opadów deszczu. Ale jest jeszcze druga, groźna, z którą w najbliższych tygodniach również będziemy mieć w Polsce do czynienia. Spadnie bowiem dużo deszczu niesionego przez letni europejski monsun.

Deszcze świętojańskie

Czerwiec zaczął się podtopieniami na Podbeskidziu, gdzie w gminie Bielsko-Biała opady jednej nocy przekroczyły normę miesięczną, bo spadło prawie 150 litrów wody na metr kwadratowy. Wiele wskazuje na to, że takich miejsc będzie w tym miesiącu więcej. To nic niezwykłego, wszak czerwiec to miesiąc gorący i burzowy. Cechuje go średnia temperatura miesięczna rzędu około 16 stopni Celsjusza na Podlasiu, 17-18 st. C na Mazowszu i Śląsku, do ponad 18 st. C na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna potrafi wzrastać powyżej 30 stopni przez wiele dni.

Czerwiec to jednak przede wszystkim miesiąc burz, i to nie byle jakich. Od połowy czerwca do połowy lipca w centrum Europy występują bowiem często tak zwane deszcze świętojańskie, niosące podtopienia i powodzie w wielkich dolinach Renu, Dunaju, Odry i Wisły. Czas górowania Słońca w okolicach zwrotnika Raka to czas letniego przesilenia i najsilniejszego dopływu promieniowania słonecznego, sprzyjającego piętrzeniu się chmur do zawrotnej wysokości 13-15 kilometrów, typowej dla tropików. Gdy te wodno-lodowe twory przemieszczają się znad Morza Śródziemnego nad górskimi pasmami Alp, Sudetów i Karpat, są jak rzymskie legiony w natarciu.

Niewiele regionów ma szanse wyjść obronną ręką z tej potyczki. W prognozach na najbliższe tygodnie widać już, jak uformują się legiony chmur burzowych, które podążą w naszą stronę. Prognoza skumulowanych opadów amerykańskiego modelu GFS na najbliższe dziesięć dni wylicza opady rzędu 100 l/mkw. na południu i południowym wschodzie kraju. Biorąc pod uwagę, że w modelu zwykle niedoszacowane są opady z chmur cumulonimbus - silnie wypiętrzonych, związanych z punktowymi ulewami - rysuje się ciekawa, ale i groźna perspektywa podtopień na południu i południowym wschodzie kraju.

Prognoza skumulowanych opadów na okres od 7 do 17 czerwcaGFS/wetter3.de

Żywioł nie do opanowania

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) podobnie prognozuje falę obfitych opadów deszczu, przemieszczającą się od Śląska, przez Małopolskę i Podkarpacie, po Lubelszczyznę i Podlasie. Szczególnie ulewne opady wystąpić mają w okresie od 10 do 16 czerwca. Prognozowane odchylenie sumy opadów od normy, widoczne na mapie prognostycznej w postaci niebieskiej smugi biegnącej od Alp, przez Karpaty, po Ukrainę i Białoruś, wynieść ma w tym tygodniu do 30 l/mkw. na krańcach południowych Polski. Sumy opadów dla czerwca w górach wynoszą średnio ponad 200 litrów w Tatrach i około 160-180 litrów na Podhalu i w Beskidach. Szacowane wartości odchylenia na tle średniej nie są wcale duże, ale model daje wyraźny sygnał, że przez południe i południowy wschód kraju przetoczy się żywioł, który w górach bywa nie do opanowania, a w dolinach zdarza mu się zalewać wszystko, co stoi na jego drodze. Widać jedno - dopływy górnej Odry oraz górnej i środkowej Wisły będą musiały w ciągu najbliższych dwóch tygodni odprowadzić ogromne ilości wody.

Prognozowane odchylenie sumy opadów w dniach od 10 do 16 czerwcaECMWF

Czy przez Polskę przetoczą się tak intensywne opady jak niedawno przez Niemcy? W modelach nie widać tak obfitych sum, ale sytuacja baryczna, która doprowadziła do powodzi w niemieckiej Bawarii i Badenii-Wirtembergii, rozwinie się w sposób bardzo podobny. Za powodziami świętojańskimi stoją zawsze niże śródziemnomorskie - wiry powietrza dojrzewające w rejonie Genui i sunące na północny wschód, nad Austrią i Węgrami w kierunku Polski oraz krajów bałtyckich.

Już dziś w wyliczeniach modelu GFS widać kolejne niże wędrujące znad północnych Włoch w naszym kierunku. Od 9 czerwca jeden po drugim przetaczać się mają nad górami, dalej na wschód, zrzucając co kilkanaście godzin kolejne porcje wody. Szczególnie malownicza bruzda niskiego ciśnienia z trzema wirami powietrza uformować się ma około 10 czerwca od północnej Afryki po Skandynawię. Prognozowane odchylenie ciśnienia atmosferycznego od normy o co najmniej 10 hektopaskali "na minus" rysuje dobrze rozwiniętą dolinę, którą płynące z południa ciepłe powietrze siłą otworzy wrota dla wielkich mas wilgoci. Zapanują idealne warunki do rozwoju burz nad górami.

Prognozowane odchylenie ciśnienia atmosferycznego od normy na 10 czerwcaGFS/tropicaltidbits

Poczynając od nocy z soboty na niedzielę, nadchodzące dni przyniosą nam kilka fal ulewnych opadów. Deszcz nawiedzi nas również w nocy z niedzieli na poniedziałek, a następnie po 12 czerwca. Wszystko wskazuje na to, że po tej fali nastąpią kolejne.

Deszczonośny niż śródziemnomorski, prognoza na 12 czerwcaGFS/tropicaltidbits

Pierwsze fale letniego europejskiego monsunu

Pogodny Wyż Azorski będzie usiłował wepchnąć się klinem w ten typowo letni obszar niskiego ciśnienia nad Europą, ale słoneczna pogoda nie utrzyma się długo. W czerwcu dominować mają fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami i burzami. Brytyjczycy przyglądający się pogodzie od stuleci zauważyli pewną regularność pogody i udowodnili, że na początku oraz w połowie czerwca miejsce mają w Europie tzw. pierwsze fale europejskiego monsunu. Na Wyspach niesie on sztorm i ochłodzenie, a w naszej części kontynentu - starcia na formującym się wielkim froncie atmosferycznym.

Monsun to typ cyrkulacji powietrza między oceanem i lądem, latem związany z obszarami niskiego ciśnienia nad lądem i wysokiego nad morzem. Zjawisko, napędzane przez cyrkulację północno-zachodnią nad Atlantykiem, doprowadza w naszym rejonie do ścierania się ciepłych mas powietrza z basenu śródziemnomorskiego z chłodnymi oceanicznymi. Potyczki potrafią trwać nieprzerwanie przez dwa-trzy tygodnie. Motorem tych silnych zjawisk są kliny ciepła rozciągające się od południowej po wschodnią Europę oraz zatoki chłodu nad zachodnią, wciskające się również nad Polskę. Pięknie rysuje się ten kontrast około 13 czerwca w wyliczeniach modelu GFS dla pola wysokości geopotencjału na wysokości 5 km, co w uproszczeniu wiąże się z ilością energii w atmosferze.

Prognoza wysokości geopotencjału - zatoka chłodu nad zachodnią Europą i klin ciepła nad wschodnią na 13 czerwcaGFS/wetter3.de

Zarówno amerykański, jak i europejski model są zgodne w tym, że burzowa i cyklonalna pogoda utrzymać się może nad środkową Europą aż do końca czerwca. Wartości temperatury między 20 a 30 st. C i padający co jakiś czas deszcz przy wtórze burz mogą okazać się zupełnie przyjemną i korzystną pogodą. Jednak prognozowane na południu opady powyżej normy zwiastują niebezpieczeństwo wystąpienia podtopień, zalań i zniszczeń.

Co dalej?

Według amerykańskiego modelu Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery, czerwiec ma cechować temperatura średnia miesięczna w normie, ale opady mogą znacznie przekroczyć średnią sumę z wielolecia. To przy średnich sumach rzędu 60-70 litrów w Wielkopolsce do 160 litrów w obszarach podgórskich stanowi dla nizin na ogół dobrą perspektywę, dla gór - niekoniecznie.

Prognozowane odchylenie od normy sum opadów w czerwcuNOAA

Sezon burzowy w tym roku zaczął się dość wcześnie i z przytupem. W końcu jednak przyjdzie i letnie uspokojenie, zapanuje słoneczny wyż umożliwiający w lipcu rozwój czapy ciepła nad Europą. Po opadach świętojańskich prędzej czy później przyjdą fale upału. Ale nadmiar energii, szukając ujścia, wyzwoli miejscami nawałnice. Wiele wskazuje na to, że w Polsce lato w tym roku może obfitować w zjawiska ocierające się chwilami o ekstrema, termicznie i opadowo, co zaczęło być normą.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NataliAlba/AdobeStock, GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. Na południu Polski wystąpią dziś burze z obfitymi opadami deszczu oraz porywistym wiatrem. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na gwałtowne burze! IMGW wydał czerwone alarmy

Uwaga na gwałtowne burze! IMGW wydał czerwone alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Czwartek 24.04 w niektórych regionach okaże się niebezpieczny - w drugiej połowie dnia spodziewane są burze z ulewnymi opadami deszczu. Na termometrach zobaczymy od zaledwie 11 stopni Celsjusza do aż 22.

Pogoda na dziś - czwartek 24.04. W części kraju burze przyniosą groźne ulewy

Pogoda na dziś - czwartek 24.04. W części kraju burze przyniosą groźne ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network