- Lasy to najpowszechniej dostępne i całkowicie darmowe spa - zachęcają leśnicy. Wyciągając turystów do lasu przypominają, że czeka na nich niemal 30 tys. km pieszych szlaków i ponad 4 tys. miejsc noclegowych, m.in. w leśniczówkach.
Leśnicy zachęcają do spędzania w lasach dłuższych wakacyjnych urlopów, weekendowych wyjazdów za miasto, czy chociażby kilkugodzinnych pikników. Według nich już sam spacer wśród drzew bardzo korzystnie wpływa na organizm i psychikę człowieka.
W lesie można też spędzić noc. Na turystów czeka ponad 4 tys. miejsc w leśniczówkach, domkach myśliwskich i ośrodkach wypoczynkowych należących do Lasów Państwowych w całej Polsce. Podczas letniego wypoczynku można też skorzystać z blisko pół tysiąca pól biwakowych usytuowanych w kompleksach leśnych.
Las to samo zdrowie
- Lasy to najpowszechniej dostępne i całkowicie darmowe spa. W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa. Ich składniki działają bakteriobójczo, uspokajająco, przeciwzapalnie - przekonuje kierownik zespołu ds. promocji i mediów Lasów Państwowych, Mariusz Turczyk.
Aktywna rekreacja
Z obserwacji leśników wynika, że Polacy najchętniej spacerują lub biegają po lesie. Nic dziwnego, ponieważ do dyspozycji turystów jest ok. 28 tys. km szlaków pieszych, biegnących przez tereny znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. Podobna jest długość ścieżek udostępnionych rowerzystom.
Około 7 tys. km tras przystosowanych jest do jazdy konnej. Coraz liczniejsze są też specjalne ścieżki dla amatorów nordic walkingu.
Bogactwo atrakcji
W lasach w całym kraju jest też blisko 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy. Działa również 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych.
W znajdujących się na terenie Lasów Państwowych prawie 1,5 tys. rezerwatach i 125 parkach krajobrazowych zobaczyć można najcenniejsze przyrodniczo zakątki. Jest wśród nich ok. 11 tys. pomników przyrody.
Autor: adsz / Źródło: PAP