Naukowcy z Massachusetts General Hospital przeprowadzili badania na przeciwciałach IgE odpowiedzialnych za wywoływanie u ludzi reakcji alergicznej. To, co udało im się ustalić, ich zdaniem może pomóc lepiej diagnozować i leczyć alergie.
Prawie jedna trzecia ludzi na świecie cierpi na alergie. Jest to spowodowane przez przeciwciała IgE, które wiążą się z alergenami, uwalniając cząsteczki powodujące objawy. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu.
Niepokoje
Naukowców niepokoi fakt, że wiele osób ma swoiste przeciwciała IgE, które nigdy nie wywołują alergii. Na przykład połowa osób, które mają przeciwciała IgE swoiste dla orzeszków ziemnych, nie ma alergii na ten pokarm. Ponadto niektóre osoby wyrastają z alergii, nadal zachowując pewien poziom swoistych przeciwciał IgE.
Aby zbadać tę tajemnicę, doktor Robert Anthony i jego koledzy z Centrum Immunologii i Chorób Zapalnych przy Massachusetts General Hospital w USA, porównali przeciwciała IgE pobrane od osób z alergią na orzechy ziemne z przeciwciałami osób, które tej alergii nie mają. Analiza wykazała wzrost ilości pozostałości kwasu sjalowego w przeciwciałach u osób z alergią. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature".
Szansa na nową terapię?
Kwas sjalowy to związek należący do grupy cukrów. Według badaczy dodanie go do przeciwciał IgE wzmocniło reakcje alergiczne wywołane przez IgE podczas testów na zwierzętach. Usunięcie tego kwasu złagodziło tę reakcję i zmniejszyło objawy wstrząsu anafilaktycznego.
- Nasze wyniki wskazują, że oznaczenie ilości kwasu sjalowego w przeciwciałach IgE może posłużyć jako marker dokładniejszych diagnoz alergii, a usuwanie tego kwasu z przeciwciał może być nową strategią w leczeniu pacjentów - przekonywał doktor Anthony.
Dodatkowe badania nad mechanizmami działania kwasu sjalowego na aktywność IgE mogą rzucić nowe światło na przyczyny alergii. Teraz zespół planuje badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób usunięcie kwasu z przeciwciał IgE doprowadza do osłabiania alergii. Badacze chcą też opracować strategię, która pozwoli wykorzystać to zjawisko podczas leczenia.
Autor: dd/map / Źródło: Massachusetts General Hospital
Źródło zdjęcia głównego: jarmoluk/Pixabay License