Coraz więcej brytyjskich restauratorów odmawia podawania awokado. Według nich, jego uprawa prowadzona jest rabunkowo, a transport nadmiernie obciąża środowisko. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.
Awokado to owoc, który zawiera wiele witamin i jest źródłem błonnika. Zawarte w nim tłuszcze są łatwo przyswajalne przez ludzki organizm. Jest podstawowym składnikiem między innymi guacamole - słynnego meksykańskiego sosu. Awokado ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Chociaż zdrowe i modne, jego uprawa ma swoją ciemną stronę, przez co owoc zdobył przydomek "krwawego diamentu Meksyku".
- W niektórych regionach Meksyku w produkcję awokado zaangażowały się kartele, wymuszają nawet haracze. Powinniśmy o tym pomyśleć - powiedział JP McMahon, znany irlandzki kucharz - jedna z jego restauracji ma gwiazdkę Michelina. McMahon zaznacza, że nie używa awokado w swoich lokalach, ponieważ ich uprawa ma katastrofalny wpływ na kraje, które eksportują te owoce. Namawia do tego również innych kucharzy i restauratorów. Jego śladem poszło już kilka brytyjskich restauracji.
Gospodarka rabunkowa i degradacja środowiska
Awokado stało się na świecie tak popularne, że hodowcy tego owocu, np. z Meksyku i innych krajów Ameryki Środkowej i Południowej, ledwo nadążają za jego rosnącym popytem. Niezwykła popularność sprawiła, że meksykańskie kartele narkotykowe zainteresowały się uprawą awokado i postanowiły czerpać zyski z plantacji. Rocznie mogą zarobić na tym nawet 150-200 milionów dolarów. Przy uprawie prowadzona jest rabunkowa gospodarka rolna.
Największym importerem awokado są Stany Zjednoczone. Również w Europie sprowadza się go coraz więcej. Popyt na awokado przyczynia się do degradacji środowiska - pod plantacje wycina się duże połacie lasów.
Awokado transportowane jest samolotami, a transport lotniczy to również duże obciążenie dla środowiska. Im bardziej odległy kraj, z którego sprowadzamy owoce, tym bardziej szkodzi to środowisku.
Autor: anw/rp / Źródło: TVN24, Polska i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Tookapic/ pexels (CC0 License)