Koronawirus może się "reaktywować" u osób, które zostały już wyleczone - podały koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. W kraju potwierdzono 91 przypadków, w których koronawirusa SARS-CoV-2 wykrywano ponownie u osób, które były zakażone, ale u których po infekcji testy na jego obecność wykazały wynik negatywny.
W piątek, 10 kwietnia władze Korei Południowej poinformowały, że 91 pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wcześniej uznani byli za wyleczonych, ponownie uzyskało pozytywny wynik testu.
- Skłaniamy się do tego, że w przypadku tych osób doszło raczej do "reaktywacji" wirusa niż do ponownego zakażenia się. Przeprowadzimy w tym zakresie kompleksowe badania - powiedział Jeong Eun-kyeong, dyrektor koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób. - Było wiele przypadków, w których pacjent jednego dnia miał wynik negatywny, a drugiego pozytywny - dodał.
Wirus się"reaktywował"
- Zdajemy sobie sprawę z doniesień o osobach, które uzyskały negatywny wynik testu na COVID-19 metodą PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), a po kilku dniach ponownie uzyskały wynik pozytywny - powiedział w sobotę Christian Lindmeier, rzecznik WHO.
Wytyczne WHO dotyczące postępowania klinicznego zalecają, aby pacjent, który wyzdrowiał z COVID-19 przed wypisaniem ze szpitala uzyskał dwukrotnie ujemny wynik na obecność wirusa, przy czym testy powinny być przeprowadzane w odstępie co najmniej 24 godzin.
Koreańscy eksperci do spraw ochrony zdrowia przyznają, że nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób dochodzi do ponownego pojawienia się wirusa. Niewykluczone jest, że w tych przypadkach zawiodły testy, które dały wynik negatywny, podczas gdy chorzy nadal byli zakażeni.
Odporność, ale na jak długo?
Zdaniem niektórych ekspertów od chorób zakaźnych, w tym dr Anthony'ego Fauciego, dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, osoby, które przeszły COVID-19, są chronione przed ponowną infekcją. Fauci uważa, że zakażeni koronawirusem będą na niego uodpornieni nawet, jeśli druga fala infekcji uderzy na początku jesieni.
Autor: anw/aw / Źródło: Science Alert, Reuters