Do poniedziałkowego przedpołudnia na całym świecie odnotowano ponad 730 tysięcy zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pomimo wielu przeprowadzonych badań, naukowcy wciąż próbują znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Oto część z nich.
1. Ile osób jest faktycznie zakażonych?
To jedno z podstawowych pytań, ale również jedno z najważniejszych, na które próbują odpowiedzieć naukowcy.
Na całym świecie odnotowano setki tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia. Ale, jak twierdzą naukowcy, jest to tylko ułamek całkowitej liczby zakażonych. Liczby te są trudne do oszacowania ze względu na nieznaną liczbę bezobjawowych przypadków - osób, które są zakażone wirusem, ale nie czują się chore.
2. Jaka jest śmiertelność koronawirusa?
Światowa Organizacja Zdrowia informowała na początku marca, że śmiertelność wynosi około 3,4 proc. Jednak jest to wartość wynikająca z podzielenia liczby zgonów przez liczbę potwierdzonych przypadków. Dla obecnych danych ten wskaźnik byłby jeszcze wyższy.
Najprawdopodobniej ten wskaźnik jest dużo niższy. Główny lekarz Wielkiej Brytanii, Chris Whitty, uważa, że może być niższy niż 1 proc. Jest to związane z faktem, że wiele osób przechodzi chorobę wywoływaną koronawirusem bezobjawowo i nie są liczone w statystykach.
3. Dzieci a rozprzestrzenianie się koronawirusa
Dzieci, tak jak wszyscy, mogą zakazić się koronawirusem. Jednak w większości przypadków występują u nich łagodne objawy. Śmiertelność najmłodszych, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, jest na niższym poziomie.
Naukowcy podejrzewają, że dzieci - dzięki temu, że nie mają poważnych objawów - mogą skuteczniej rozprzestrzeniać koronawirusa.
4. Skąd jest koronawirus?
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, na targu rybnym. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, czy wirus właśnie tam miał swój początek.
Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie "Nature Medicine" SARS-CoV-2 nie powstał w laboratorium i nie jest celowo zmanipulowanym wirusem.
Według chińskich naukowców z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego (SCAU), koronawirus mógł przenieść się na ludzi z nietoperzy, a nosicielem pośrednim mogły być łuskowce.
5. Czy latem będzie mniej przypadków?
Przeziębienia i grypa częściej występują w miesiącach zimowych niż letnich, ale naukowcy nie wiedzą, czy zmiana pogody znacząco wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa. Doradcy naukowi brytyjskiego rządu ostrzegają, że nie jest jasne, czy wystąpi w tym przypadku efekt sezonowy. Jeśli tak, będzie on prawdopodobnie mniejszy niż w przypadku przeziębień i grypy. Jeśli latem nastąpi zastój choroby, istnieje ryzyko, że nowe przypadki zaczną się nasilać z nadejściem zimy. Wtedy sytuacja może być bardzo trudna, bowiem szpitale będą przepełnione pacjentami ze zwykłymi przeziębieniami.
6. Dlaczego niektórzy ludzie mają poważniejsze objawy?
COVID-19 to dla większości osób łagodna infekcja. Jednak części chorych rozwija się cięższa choroba. Dlaczego? Według badaczy może być to zależne od stanu układu odpornościowego człowieka lub czynników genetycznych. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle ważna w walce z pandemią.
Autor: anw/aw / Źródło: WHO, BBC, CDC