Szczytowy okres pylenia bylicy już za nami. Na przeważającym obszarze kraju stężenie pyłku bylicy nie przekroczy już wartości średnich.
Na wyższe stężenie tego alergenu narażeni będziemy w pobliżu kwitnących roślin np. na porośniętych chwastami łąkach czy nieużytkach.
W bardzo niskim i niskim stężeniu w powietrzu obecny będzie pyłek ambrozji, na obszarze Polski południowo-wschodniej jego stężenie może wzrastać do wartości średnich. Narażenie na nawet niewielkie stężenie pyłku tych silnie uczulających chwastów może być przyczyną wystąpienia objawów uczuleniowych.
Stężenia pyłku traw na przeważającym obszarze kraju nie przekroczy już wartości niskich, jedynie na obszarze Polski północno-wschodniej możemy spodziewać się wartości średnich. Ponowne pojawienie się w powietrzu pyłku traw wynika z przypadającego na druga połowę sierpnia i początek września dodatkowego okres pylenia tych roślin.
Stężenie pyłku pokrzywy będzie średnie (nie stanowi on zagrożenia dla alergików), a stężenie pyłku komosy, babki i nawłoci będzie bardzo niskie.W całym kraju, z wyłączeniem wyższych partii gór, przewidywane jest wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria. Stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będzie w dalszym ciągu bardzo wysokie.
Autor: OBAS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock